Przegląd prasy: 500 plus zwiększyło także wypłaty zasiłków rodzinnych

TVN24 Biznes

ShutterstockKolejny efekty 500 plus

Liczba osób pobierających zasiłki rodzinne wzrosła o 200 tys. - wynika ze statystyk ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej cytowanych przez „Rzeczpospolitą”. Dane resortu wskazują także, że coraz mniej osób korzysta z pozostałych form wsparcia.

Liczba beneficjentów pomocy społecznej spadła w tym roku o 130 tys. osób w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2015 roku. Dzieje się tak, choć pieniądze 500 plus nie wliczają się do dochodu.

Więcej rodzinnych

Minister Elżbieta Rafalska uważa, że wzrastająca liczba rodzin pobierających zasiłki rodzinne wiąże się z tym, że podczas składania wniosków o 500 plus, urzędy informowały o miesięcznym dochodzie na osobę. Jeśli nie przekraczał on sumy 674 zł, wówczas kryteria zostawały spełniane.

Zaskakujący jest także fakt, że ci, którzy przez wiele lat dostawali pomoc społeczną, przestali z niej korzystać. Minister Rafalska przyczyn doszukuje się w zmianie podejścia rodzin, które nie chcą korzystać ze wsparcia pracowników socjalnych. Ośrodki pomocy społecznej zwracają jednak uwagę na inne możliwe powody. Przykładowo po wypłacie 500 zł, nie należą się już tzw. „zasiłki celowe” - przeznaczane na konkretne zakupy, jak zimowa odzież czy przybory.

Zobacz: Nowa propozycja rządu dla rodzin 500 plus (Film z 23.09.2016)

Nowa propozycja rządu dla rodzin 500 plusTVN24 BiS

Autor: ag//ms / Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock