TVN24 Biznes | Z kraju

Prawie dwa miliony wniosków o 300 plus. "Nie ma na co czekać"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietnościTVN24 Biznes
wideo 2/4
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności

W ramach programu "Dobry start" złożono już 1,93 miliona wniosków – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski można składać do 30 listopada, ale im szybciej zostanie to zrobione, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Program "Dobry start" to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Z niemal 2 milionów wniosków 1,72 mln złożone zostały online.

Wnioski

Ponad 218 tys. wniosków złożono za pośrednictwem platformy Empatia, ponad 1,43 mln przez bankowość elektroniczną, a prawie 68 tys. – przez system teleinformatyczny udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Przyznanych zostało już ponad 2,06 mln świadczeń. Nie ma na co czekać, zachęcam do składania wniosków jak najszybciej – dzięki temu pieniądze szybciej trafią na konto – zaapelowała szefowa MRPiPS.

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej. Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią ministerstwo rodziny zachęca jednak do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Dobry start

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lat lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 lat. Wsparcie przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Wnioski można składać do 30 listopada.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości