Nowe zasady w Hiszpanii. Wysokie kary za łamanie przepisów na plażach

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Wakacje 2022. Dominika Grusznic-Drobińska z GfK Polonia: powiało pesymizmem
Wakacje 2022. Dominika Grusznic-Drobińska z GfK Polonia: powiało pesymizmemTVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSWakacje 2022. Dominika Grusznic-Drobińska z GfK Polonia: powiało pesymizmem

Wiele hiszpańskich miejscowości na wybrzeżu wprowadziło własne zasady dotyczące korzystania z plaży. Niektóre z tych przepisów wydają się kontrowersyjne, a grożące kary grzywny w przypadku ich łamania wysokie - pisze gazeta "ABC" i przedstawia najważniejsze nowe reguły.

Za kąpiel przy czerwonej fladze w wielu miejscowościach nadmorskich grozi kara grzywny w wysokości od 100 do 1500 euro. Nie ma ogólnych przepisów dotyczących obecności psów na plażach, ale tam, gdzie nie wolno ich przyprowadzać, za złamanie zakazu grozi grzywna do 3 tys. euro. Na Ibizie za zabranie na plażę psa bez smyczy można zapłacić 3 tys. euro kary.

Hiszpańskie wakacje - za co można dostać karę?

W całym kraju jest 540 plaż "wolnych od dymu" - za zapalenie na nich papierosa grozi mandat w wysokości 450 euro. Wprowadzenie tej zasady tłumaczy się tym, że palenie papierosów może być dla innych irytujące, zwłaszcza jeżeli na plaży jest dużo ludzi. Poza tym palacze zwykle zostawiają w piasku niedopałki.

Grzywna grozi także za zbyt głośne słuchanie muzyki, a mandat może wynieść 700 euro. Wiele plaż w Kantabrii, Murcji i Walencji wprowadziło taki przepis.

Biwakowanie na plażach jest zabronione w całej Hiszpanii. Nieprzestrzeganie tej zasady może kosztować od 40 euro za każdy nielegalnie zajęty metr kwadratowy w przypadku noclegów, a od 50 do 150 euro za biwakowanie w dzień. W Murcji nakłada się mandat w wysokości 1500 euro za parkowanie samochodu w tym samym miejscu przez więcej niż trzy dni.

Nie wolno rezerwować miejsc na plażach ustawiając na nich od rana parasole pod nieobecność turystów; grozi za to mandat od 300 do 750 euro.

Na żadnej plaży nie wolno rozpalać ognia, w Elche za takie wykroczenie można zapłacić od 300 do 1500 euro.

Na terenie całego kraju zabronione jest kąpanie się pod plażowymi prysznicami z użyciem mydła i szamponu; złamanie przepisu kosztuje 750 euro.

Niedozwolone są niektóre gry i zabawy na plażach, np. w niektórych regionach Teneryfy obowiązuje zakaz budowania zamków z piasku lub robienia fos. Za takie zabawy grozi kara grzywny w wysokości do 500 euro.

Jednak najbardziej kontrowersyjny zakaz dotyczy kwestii oddawania moczu do morza. W Vigo za załatwienie potrzeby fizjologicznej w morzu lub na piasku grozi kara grzywny w wysokości 750 euro. Wiele osób zadaje sobie pytanie: kto i jak będzie kontrolował kąpiących się, aby nie oddawali moczu w morzu? - zauważa "ABC". Na razie lokalne władze nie wyjaśniły tej kwestii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sergio Martín González/Wikimedia CC BY 2.0

Pozostałe wiadomości