TVN24 Biznes | Turystyka

Europejski kraj znosi ograniczenia wjazdowe. Bez testów również dla niezaszczepionych

TVN24 Biznes | Turystyka

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, Reuters, TVN24 Biznes
Profesor Wąsik: omikron jest potwornie zakaźny
Profesor Wąsik: omikron jest potwornie zakaźnyTVN24
wideo 2/3
TVN24Profesor Wąsik: omikron jest potwornie zakaźny

Szwecja od środy zniesie ograniczenia wjazdowe dla podróżnych z krajów nordyckich, krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że nie będą sprawdzane certyfikaty COVID-19, a niezaszczepieni nie będą musieli okazywać negatywnego wyniku testu.

"Decyzja o całkowitym zniesieniu ograniczeń wjazdowych opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już dłużej konieczny" - podkreśliła w poniedziałek minister handlu zagranicznego i współpracy nordyckiej Anna Hallberg.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zasady wjazdu do Szwecji

W przypadku wjazdu do Szwecji z innych krajów niż kraje UE, kraje nordyckie oraz kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego kontrole epidemiczne na granicy mają się zakończyć 31 marca.

Obecnie w przypadku osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 wymagane jest zaświadczenie w formie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Warunkiem jest przyjęcie drugiej dawki co najmniej dwa tygodnie przed przekroczeniem granicy.

Osoby nie w pełni zaszczepione, podobnie jak osoby niezaszczepione, mają obowiązek okazania zaświadczenia o ozdrowieniu lub negatywnego wyniku testu COVID-19. Test może mieć maksymalnie 72 godziny.

Jest kilka wyjątków. Z okazania testu obecnie zwolnieni są m.in. obywatele Szwecji, osoby zameldowane w Szwecji oraz dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Ponadto - jak czytamy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - obowiązek okazania testu COVID, zaświadczenia o zaszczepieniu lub ozdrowieniu, nie dotyczy kierowców sektora transportowego wykonujących zawodowo przewóz towarów.

To niejedyna zmiana. Od środy szwedzkie władze znoszą wszystkie restrykcje, w tym limity zgromadzeń w pomieszczeniach, a także obowiązek okazywania zaświadczeń o zaszczepieniu na COVID-19 w kinach oraz teatrach. Decyzję tę rząd motywował "lepszą wiedzą o omikronie, poprawą sytuacji w służbie zdrowia w stosunku do poprzednich fal, a także wysokim poziomem wyszczepienia społeczeństwa".

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Ram Patra/Shutterstock

Pozostałe wiadomości