Casa Batlló, obowiązkowa pozycja na turystycznej mapie Barcelony - teraz w nowym, immersyjnym wydaniu

mat. prasowe

Przez wielu nazywana perłą Katalonii, Barcelona potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających turystów. Swój urok zawdzięcza wąskim, klimatycznym uliczkom, malowniczym ogrodom, aromatycznym tapas i przede wszystkim niesamowitej architekturze. 

Artykuł sponsorowany

Katedry, świątynie, muzea, zabytkowe kamienice i nowoczesne obiekty — wszystko to przeplata się w jedną całość w sposób niesamowicie zgrany i przemyślany. Barceloński modernizm od lat przyciąga tłumy i fascynuje nawet tych, którzy architekturą niezbyt się interesują. 

Niewątpliwie Barcelona nie wyglądałaby tak jak dziś, gdyby nie Antoni Gaudí. Jego twórczość na zawsze zmieniła oblicze stolicy Katalonii, czyniąc ją jednym z najchętniej odwiedzanych miast na świecie. Sagrada Familia, Park Güell, Casa Milà czy Casa Batlló — to tylko niektóre z budowli wielkiego mistrza, bez których trudno wyobrazić sobie Barcelonę. Ten ostatni budynek od niedawna oferuje swoim gościom możliwość zwiedzania obiektu w całkowicie nowy, fascynujący sposób — poprzez doświadczenie 10D. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i pracy pełnych pasji projektantów.

mat. prasowe

Doświadczenie immersyjne, bo tak się ono nazywa, to uczucie „zanurzenia” w innej rzeczywistości. Poprzez otoczenie zwiedzającego obrazami, dźwiękami oraz wieloma innymi bodźcami zapewniającymi odpowiednie doznania, osoba poddawana temu procesowi ma wrażenie fizycznej obecności w niefizycznym świecie. Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, uczenie maszynowe — to tylko niektóre z nowoczesnych technologii, dzięki którym możliwe jest uzyskanie takiej właśnie percepcji. Wrażenia proponowane przez Casa Batlló są unikatowe na skalę światową i to jest już wystarczający powód, aby odwiedzić kamienicę przy okazji wycieczki do Barcelony.

Casa Batlló to secesyjny budynek zlokalizowany przy ulicy Passeig de Gràcia 43, który początkowo należał do Josepa Batlló - został przez niego zakupiony w 1903 roku. Dom nie był wówczas zbyt interesującym obiektem do zakupu, jednak rodzina Batlló zdecydowała się na inwestycję z uwagi na lokalizację. Passeig de Gràcia uchodziła w tamtych czasach za miejsce bardzo prestiżowe i modne, a kamienica znajdowała się na samym jej środku. Centralnie położony budynek był tym, co pozwalało zwrócić na siebie uwagę. Obiekt został przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Jest to, zaraz po słynnej Sagrada Familia, jeden z najważniejszych i najbardziej osobistych projektów wielkiego architekta. Ponieważ Josep Batlló chciał, aby dom wyróżniał się śmiałością i kreatywnością, wizja twórcza Gaudiego nie była nawet w najmniejszym stopniu ograniczana ani przez samego zleceniodawcę, ani przez urzędników. Warto dodać, że taka dowolność nie spotykała architektów zbyt często, a już na pewno nie przy tak dużych projektach. Czy projekt odniósł sukces? Zdecydowanie. Casa Batlló stał się prawdziwą barcelońską perełką. Z domu, który nie cieszył się zbytnią popularnością, przeobraził się w prawdziwe architektoniczne arcydzieło podziwiane na tyle, że w 1906 roku został nawet nominowany przez Radę Miasta Barcelony do nagrody za najlepszy budynek roku.  

mat. prasowe

Panuje ogólne przekonanie, że celem Gaudiego było całkowite uniknięcie linii prostych w projekcie. Na fasadzie kamienicy znaleźć można bogato zdobioną mozaikę, do której wykonania wykorzystano nietypowe materiały, jak np. potłuczone kafle, szkło czy różnorodne kawałki ceramiki. Wszystkie te elementy zmieniają kolor fasady, gdy padają na nie promienie porannego słońca - elewacja zaczyna mienić się wtedy wszystkimi kolorami tęczy. Oczywiście nie jest to dzieło przypadku - Gaudi osobiście doglądał wszystkich prac i dokładnie wskazywał, w jaki sposób mają być rozmieszczone kolory. Dach kamienicy jest łukowaty i często porównany z grzbietem smoka lub dinozaura. Jedna z teorii na temat budynku mówi, że zaokrąglony element zakończony u góry wieżyczką i krzyżem ma przedstawiać włócznię patrona Katalonii, świętego Jerzego, która została wbita w grzbiet smoka. Fasada budynku porównana została nawet przez samego Salvadora Dali do „spokojnych wód jeziora”. Na niesamowity widok budynku z zewnątrz wpływ mają również balkony, które przypominają częściowo czaszki oraz oddzielające okna kolumny wyglądające jak piszczele. Nie bez powodu więc Casa Batlló nazywany jest często "Domem kości". Cała fasada inspirowana jest naturą, a jej jaskrawe i bujne kolory sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Zewnętrzna strona budynku to jedynie przedsmak tego, co czeka na odwiedzających w środku - szczególnie biorąc pod uwagę możliwość zwiedzania obiektu z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz fasady i wnętrz architekt zaprojektował również meble oraz oświetlenie. Poza wieloma walorami artystycznymi dom jest także bardzo funkcjonalny, co czyni go bardziej charakterystycznym dla czasów współczesnych, aniżeli tych z początku XX wieku. Rodzina Batlló zamieszkiwała tzw. szlachetne piętro (hiszp. "Piano nobile") aż do połowy lat 50. XX wieku. W roku 1993 budynek zyskał nowego właściciela (rodzinę Bernat) i w 2002 roku został udostępniony zwiedzającym. Od 20 lat Casa Batlló przyciąga turystów z całego świata, oferując im nietuzinkową wycieczkę po jednym z najciekawszych budynków w historii sztuki. Liczne remonty i renowacje, które odbywały się w Casa Batlló sprawiły, że stał się on jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Barcelonie.

mat. prasowe

W obecnej wersji Casa Batlló to niesamowity "żywy" dom, w którym odwiedzający mogą czerpać z twórczości Gaudiego i odbyć niezapomnianą podróż po najskrytszych zakamarkach jego umysłu. Jak to możliwe? W budynku zastosowane liczne instalacje i produkcje audiowizualne, które obrazują gościom całą historię domu - od osób, które w nim mieszkały i pracowały aż po sposób, w jaki dom został zbudowany. "Nowy" Casa Batlló ma do zaoferowania całkiem sporo - otwarte zostały dodatkowe 2 sale o łącznej powierzchni 2000 m2. Są one próbą reinterpretacji Gaudiego przez artystów takich jak japoński architekt Kengo Kuma, czy Refik Anadol, który jest pionierem w dziedzinie estetyki inteligencji maszyn. Ten ostatni, wykorzystując najnowsze technologie, stara się zrozumieć umysł Gaudiego przy użyciu sztucznej inteligencji.

Pierwsze pomieszczenie, czyli Gaudí Dôme, przenosi gości do dziecięcego okresu Gaudiego i momentu, w którym po raz pierwszy zetknął się on z przyrodą. Doświadczeniu towarzyszy spokojna muzyka i kojące dźwięki natury, które odtwarzane są z 21 kanałów audioprzewodnika. Całość idealnie komponuje się z instalacjami wideo i wolumetrycznymi projekcjami, które wyświetlane są przy pomocy aż 38 projektorów. W sali drugiej, Gaudí Cube, czeka na zwiedzających kolejna sensoryczna uczta dla zmysłów. Zainstalowany został tam unikatowy na światową skalę sześcian LED, w którym również nie zabrakło oprawy dźwiękowej, jak i wizualnej. Praca Refika Anadola pt. "W umyśle Gaudiego" otwiera magiczny projekt i pozwala przeniknąć do umysłu wielkiego mistrza oraz zobaczyć otaczającą rzeczywistość jego oczami.

Interaktywne doświadczenie to nie tylko sztuczna inteligencja i rozszerzona rzeczywistość, to również doznania zapachowe. Na gości Casa Batlló czekają również takie atrakcje jak nowe, pionowe centrum komunikacyjne zaprojektowane przez znanego Kengo Kumę oraz unoszące się w powietrzu schody wykonane z 13 ton polerowanego marmuru.

Casa Batlló budził podziw już od pierwszego dnia, gdy Antoni Gaudi ukończył swój projekt. Choć budynek ma wielu krytyków w społeczeństwie, wszyscy są zgodni, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony. Nie bez powodu nazywana jest ona również "miastem Gaudiego". Budowle zaprojektowane przez tego architekta nadają miastu szczególny charakter. Dla osób interesujących się architekturą i historią sztuki Casa Batllo jest obowiązkową pozycją na mapie Katalonii. Zastosowane w budynku technologie pozwalają jeszcze bardziej docenić kunszt pracy słynnego architekta.

mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne, które ma częściowo zrekompensować gospodarstwom domowym rosnące rachunki za prąd. Wnioski o przyznanie środków będzie można składać od 1 sierpnia. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, by dostać bon energetyczny.

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Można dostać nawet 1200 złotych. Są warunki

Źródło:
tvn24.pl

Wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (Lewica) poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy o bonie energetycznym. We wtorek wyjazdowe posiedzenie rządu odbyło się w Katowicach.

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Ceny prądu i bon energetyczny. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sędzia Tomasz Szmydt na co dzień pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym i związku z tym co roku do wiadomości publicznej trafiało jego oświadczenie majątkowe. Poniżej podajemy szczegóły ostatniego oświadczenia sędziego, który poprosił o azyl na Białorusi.

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Oświadczenie majątkowe Tomasza Szmydta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek wyjaśnił, że projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego musiał zostać ponownie przeanalizowany. Jak podkreślił, koniecznością okazało się "urealnienie harmonogramu". Pełnomocnik rządu do spraw CPK mówił, że z informacji, które dotychczas uzyskał, wynika, że oddanie lotniska możliwe byłoby w 2032 roku.

"Okej, to się spina". Padła możliwa data otwarcia CPK

Źródło:
PAP

Premier Węgier Viktor Orban zablokował plany wypchnięcia Rosjan z projektu rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu - podał portal śledczy Direkt36. Dodał, że takie pomysły pojawiły się w zeszłym roku w węgierskich kręgach rządowych.

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Media: Viktor Orban zablokował uniezależnienie się od Rosji w sektorze jądrowym

Źródło:
PAP

- Dwa główne narzędzia do napędzania wzrostu gospodarczego w Polsce w kolejnych latach to transformacje energetyczna i cyfrowa – ocenił we wtorek minister finansów Andrzej Domański podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Jak stwierdził, mamy niski poziom umaszynowienia gospodarki, co przekłada się na niższą produktywność pracowników, a w konsekwencji na niższe pensje.

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Minister: to się przekłada na niższe wynagrodzenia. Podaje przykład Niemiec

Źródło:
PAP

Pakiet rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa jest wciąż konsultowany, do Sejmu może trafić pod koniec czerwca - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Ten projekt "podaje rękę tym, którzy mają niższe dochody". Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP

Na koniec 2023 roku liczba osób zapisanych do Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 3,89 miliona i była o prawie 900 tysięcy wyższa w porównaniu do 2022 roku - wyliczył GUS. Wartość środków zgromadzona w ramach programu szacowana jest na 21,8 miliarda złotych.

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Korzystają niemal cztery miliony pracowników. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekty ustaw dotyczących komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują między innymi ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Sprzęt elektroniczny typu smartfon, tablet, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będzie miał jednolite, uniwersalne gniazdo - USB C.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń. Decyzja rządu

Źródło:
PAP, X, tvn24

Serbia jest najważniejszym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i Wschodniej - podkreślił chiński przywódca Xi Jinping w autorskim tekście opublikowanym we wtorek na łamach serbskiego dziennika "Politika". Xi uda się tego dnia do Belgradu.

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Xi Jinping wskazuje najważniejszego partnera w naszej części Europy. Zaskakujący wybór

Źródło:
PAP

Kilogram kawy typu robusta kosztuje już około 4,2 dolara, co oznacza, że zdrożał o 17 procent w ciągu miesiąca i ponad 60 procent na przestrzeni ostatniego roku - pisze we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Eksperci zwracają uwagę, że ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy.

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Ceny tego produktu biją 40-letnie rekordy

Źródło:
PAP

11 czerwca na polskim rynku zadebiutuje platforma streamingowa Max - podano w komunikacie Warner Bros. Discovery. Widzów czekają atrakcyjne premiery - 17 czerwca ukaże się drugi sezon serialu "Ród smoka", a w sierpniu kolejna część polskiej produkcji "Odwilż". Jak podkreśla WBD, użytkownicy platformy Max jako jedyni będą mieć dostęp do relacji z każdego momentu igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Wkrótce debiut platformy Max. "Rozpoczynamy wspólne odliczanie"

Źródło:
Warner Bros. Discovery

Minister przemysłu w telewizyjnym wywiadzie podała 2039 rok, jako "rok przełomowy" dla energetyki i atomu. - To moment, w którym między innymi powinna powstać i funkcjonować pierwsza elektrownia atomowa w Choczewie - powiedziała Marzena Czarnecka. To "6-letnie opóźnienie względem oryginalnego harmonogramu, który przewidywał, że pierwszy blok naszej jednostki jądrowej ruszy w 2033 r." - zauważa na swoim profilu Jakub Wiech, dziennikarz Energetyka24.com.

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa? Minister podaje późniejszą datę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na dopłaty do używanych aut elektrycznych rząd chce wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - pisze wtorkowy "Puls Biznesu". Eksperci zauważają, że już teraz znaczna część polskich samochodów jest z drugiej ręki. - Systemowe wsparcie dla tej grupy jest kluczowe - zwracają uwagę.

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Dopłata do używanego auta. "Wsparcie dla tej grupy jest kluczowe"

Źródło:
PAP

Kurs indeksu WIG-Energia we wtorek przed południem rośnie o ponad 7 procent. Najwięcej zyskują akcje Taurona, Enei oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Eksperci wskazują, że to efekt słów minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, która poinformowała, że Skarb Państwa jest zainteresowany nabyciem aktywów węglowych od spółek energetycznych.

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Gwałtowna reakcja po zapowiedzi minister. "Jedziemy w drugą stronę"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak podaje serwis Money.pl rząd przygotowuje "rewolucyjną" reformę podatkową, która zmieni system finansowania samorządów. Będą one dostawały określony udział w dochodzie, jaki wypracowują mieszkańcy, a nie w pobieranych od niego podatkach. Z wyliczeń ministerstwa finansów wynika, że po zmianach w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby o 27 miliardów złotych więcej niż w obecnym roku.

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Rząd szykuje "rewolucję" w finansowaniu samorządów

Źródło:
money.pl

Bank Millennium udostępnia usługę Blik Płacę Później. "Do końca maja nowe rozwiązanie udostępnione będzie wszystkim klientom" - zapowiedział bank. Taka usługa jest już dostępna w VeloBanku. Blik Płacę Później pozwala odłożyć zapłatę za kupiony towar na 30 dni. Takie płatności zyskują na popularności, jednak warto pamiętać, by korzystać z nich rozważnie.

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Nowa metoda płatności w dużym banku. "Pierwsi klienci mogą już korzystać"

Źródło:
tvn24.pl

Warren Buffett, 93-letni miliarder i szef holdingu Berkshire Hathaway, poważnie zastanawia się nad swoją przyszłością. Powiedział akcjonariuszom, że jeśli będzie miał szczęście, to może pozostać na stanowisku kolejne sześć lub siedem lat. Ale jednocześnie zaznaczył, że "to może się skończyć jutro".

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Buffett niepewny przyszłości. "To może się skończyć jutro"

Źródło:
Reuters

Dorota Arciszewska-Mielewczyk, posłanka Prawa i Sprawiedliwości została odwołana z rady nadzorczej Energi Operator. Poinformowała o tym w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Arciszewska-Mielewczyk zniknęła ze stron spółki energetycznej.

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Posłanka PiS odwołana z rady nadzorczej spółki energetycznej

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu zacznie obowiązywać wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców.  "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Uber alarmuje w sprawie nowych regulacji dla kierowców. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kwietniu 2024 roku o kredyt hipoteczny wnioskowało blisko 32,4 tysiąca potencjalnych kredytobiorców. Oznacza to wzrost o 55 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz w BIK zauważył, że od początku tego roku "z każdym kolejnym miesiącem liczba wnioskujących jest coraz wyższa". Niewiele zabrakło do ustanowienia nowego rekordu średniej kwoty wnioskowanego kredytu hipotecznego.

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Blisko rekordu na rynku kredytów mieszkaniowych. Ekspert o dwóch przyczynach

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. - Próbowałem już wszystkiego - wyjaśnił. Ten przykład obrazuje na progu letniego sezonu turystycznego sytuację branży gastronomicznej i hotelowej, w której co roku brakuje pracowników.

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

"Próbowałem już wszystkiego". Restaurator płaci za pomoc w znalezieniu kelnera

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl