Wszystkie oczy zwrócone na Las Vegas. Rusza święto nowych technologii


Maniacy z całego świata ładują swoje baterie i biorą głęboki oddech. W środę startuje bowiem CES 2016, czyli święto nowych technologii.

- Każdy CES jest inny, ale na każdym staramy się zobaczyć, co przyniesie przyszłość - mówi w rozmowie z BBC Gary Shapiro, organizator wydarzenia.

W przeszłości na CES debiutowały telewizory HD, konsola Xbox czy odtwarzacze Blu-ray. Czego możemy się spodziewać na tegorocznym pokazie? Targi odbędą się w dniach 6-9 stycznia w Las Vegas.

Wirtualna rzeczywistość

Po latach spekulacji 2016 rok zapowiada się jako okres dominacji wirtualnej rzeczywistości.

HTC zapowiedziało prezentację odnowionej wersji słuchawek HTC Vive VR, które powstały przy współpracy z amerykańskim producentem gier Valve. Sprzęt miał być już wprawdzie dostępny w sprzedaży, ale - jak tłumaczy tajwański koncern - opóźnienia są spowodowane ostatnimi pracami nad tajemniczym "gigantycznym przełomem technologicznym".

Możliwość zanurzenia się w w wirtualnym świecie ma zaprezentować także Sony. Wszystko to dzięki PlayStation VR, czyli goglom do rzeczywistości wirtualnej z osłoną, które będą dodatkiem do konsoli. PlayStation VR stworzy dwa zestawy obrazów: jeden dla gogli i jeden dla telewizora. Inne zapowiadane nowinki to Samsung Gear VR oraz Oculus Rift.

Motoryzacja

Już niedługo możemy się doczekać dróg pełnych samoprowadzących się samochodów oraz pojazdów napędzanych energią elektryczną. Producenci postrzegają CES jako szansę, aby odsłonić swoje najnowsze rozwiązania.

Należy do nich Faraday Future, które na targach poprzedzających CES 2016 odsłoniło koncept pojazdu FFZERO1, zdaniem producentów pomagający "zdefiniować przyszłość mobilności". Innowacyjny pojazd pierwszą setkę osiąga w ciągu 3 sekund i dysponuje silnikiem o mocy 1000 koni mechanicznych. Firma skusiła do swojego ambitnego projektu kilku członków kierownictwa Tesli i ogłosiła przy tym plany budowy fabryki w pobliżu Las Vegas. Co więcej, uzyskała wsparcie finansowe od chińskiego miliardera Jia Yuetinga.

Natomiast swoją reputację po skandalu spalinowym chce odbudować Volkswagen. Największy producent samochodów w Europie zapowiedział, że ma nowy pojazd koncepcyjny. Niektóre plotki sugerują, że będzie to elektryczny Microbus, który przejedzie na jednym ładowaniu nawet 500 km.

Nacisk na bezpieczeństwo

Swoją obecność w Las Vegas zapowiedział szef Forda Mark Fields, który już wcześniej poinformował o współpracy z Google nad stworzeniem nowego samoprowadzącego się samochodu.

Na razie brak jest jednak informacji, czy szczegóły tego projektu poznamy już podczas CES 2016.

BMW już potwierdził, że zaprezentuje swój Air Touch, mechanizm pozwalający na sterowanie mapami w samochodzie oraz systemem rozrywki za pomocą gestów - tak by zapewnić kierowcy większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

To jednak nie koniec. Toyota obiecuje pokazać nowy "precyzyjny" system obrazowania drogi. - Obecnych będzie także ponad 100 mniejszych producentów samochodów - zapowiada John Curran z Aceenture, prognozując przy tym, że w tym roku nowe technologie w motoryzacji będą kładły większy nacisk na bezpieczeństwo.

Targi w Las Vegas to zatem prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Wygięte telewizory

Po telewizorach HD, które miały swój debiut właśnie w Las Vegas, także w tym roku nie zabraknie kolejnych niespodzianek. Kolejni - po Samsungu - producenci mają zaprezentować telewizory z wygiętymi ekranami.

LG poszło krok dalej. Podczas CES ma przedstawić już gotowy prototyp 18-calowego panelu OLED zwijany w rulon. Ponadto w maju ub.r. Koreańczycy zaprezentowali ultacienki prototyp telewizora, jednocześnie zapowiadając dalsze prace w tym kierunku.

Rosnącą popularnością wśród producentów cieszą się ekrany dostosowane do odbioru obrazu HDR (ang. High Dynamic Range image, czyli obraz o zakresie jasności, porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka).

W Las Vegas nie zabraknie także gadżetów do noszenia, takich jak smartwatche, opaski fitness, biżuteria, czy innowacyjne obroże dla pupili.

Roboty

To może być przełomowy rok także we wprowadzaniu robotów. Mimo że część z nich jest gotowa, by już teraz dołączyć do głównego nurtu, to kilka firm przygotowało spore niespodzianki.

Amerykański start-up Jibo wywołał niemałe zamieszanie swoim "robotem społecznym", który kosztował ponad 3,7 mln dolarów i ma zostać zaprezentowany właśnie w Las Vegas.

Nowe roboty, które zostaną pokazane w USA, pochodzą m.in. z Francji. To Buddy oraz Leka, maszyny przygotowane do stymulowania dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.

Medycyna

Na nowe technologie stawiają coraz częściej także firmy kosmetyczne. Po sukcesie Makeup Genius w 2015 roku na targach drugi rok z rzędu obecny będzie L'Oreal.

Innowacyjne pomysły zaprezentuje także inna francuska firma Romy. Jej urządzenie ma pozwolić na tworzenie składników do pielęgnacji skóry odpowiadające każdemu użytkownikowi w różnych porach dnia.

Nie powinno zabraknąć również produktów, które obiecują korzyści długoterminowe, jak czujnik Ceracor, który pozwoli na mierzenie poziomu hemoglobiny we krwi, czy Skulpt umożliwiający wykonywanie pomiarów tkanki tłuszczowej i struktury mięśni.

Zgodnie z zapowiedziami możemy spodziewać się również licznych produktów skierowanych do nowych rodziców.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP

- W pewnym sensie można powiedzieć, że Donald Trump manipuluje rynkiem. Wszyscy od tygodni żyją jego decyzjami w zakresie taryf - powiedział analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko. Ocenił w ten sposób środowe wpisy prezydenta USA w sprawie ceł. Politycy z Partii Demokratycznej pytają, kto wiedział o nagłej zmianie zdania Trumpa w sprawie taryf i kto na tym zarobił.

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Ogromne kontrowersje w sprawie Trumpa. "Kto wiedział i ile pieniędzy zarobił?"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prada zawarła umowę o wartości 1,38 miliarda dolarów na zakup Versace od Capri Holdings. Transakcja połączy dwie największe marki włoskiej mody i da perspektywę zwiększenia przychodów.

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Gigantyczna fuzja na rynku mody

Źródło:
Reuters, BBC

W Argentynie stanęły pociągi, taksówki, szkoły publiczne, śmieciarki i porty. Odwołano też część lotów. Wszystko to za sprawą 24-godzinnego strajku ogólnokrajowego przeciwko polityce zaciskania pasa prezydenta Javiera Mileia.

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Paraliż komunikacji, stanęły szkoły. "Atak na republikę"

Źródło:
PAP

Amerykańskie cła na import z Chin wynoszą obecnie 145 procent, uwzględniając wcześniejsze podwyżki – poinformował w czwartek Biały Dom w oświadczeniu dla CNBC.

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Cło wzrosło do 145 procent. Biały Dom wyjaśnia

Źródło:
PAP