Wszystkie oczy zwrócone na Las Vegas. Rusza święto nowych technologii


Maniacy z całego świata ładują swoje baterie i biorą głęboki oddech. W środę startuje bowiem CES 2016, czyli święto nowych technologii.

- Każdy CES jest inny, ale na każdym staramy się zobaczyć, co przyniesie przyszłość - mówi w rozmowie z BBC Gary Shapiro, organizator wydarzenia.

W przeszłości na CES debiutowały telewizory HD, konsola Xbox czy odtwarzacze Blu-ray. Czego możemy się spodziewać na tegorocznym pokazie? Targi odbędą się w dniach 6-9 stycznia w Las Vegas.

Wirtualna rzeczywistość

Po latach spekulacji 2016 rok zapowiada się jako okres dominacji wirtualnej rzeczywistości.

HTC zapowiedziało prezentację odnowionej wersji słuchawek HTC Vive VR, które powstały przy współpracy z amerykańskim producentem gier Valve. Sprzęt miał być już wprawdzie dostępny w sprzedaży, ale - jak tłumaczy tajwański koncern - opóźnienia są spowodowane ostatnimi pracami nad tajemniczym "gigantycznym przełomem technologicznym".

Możliwość zanurzenia się w w wirtualnym świecie ma zaprezentować także Sony. Wszystko to dzięki PlayStation VR, czyli goglom do rzeczywistości wirtualnej z osłoną, które będą dodatkiem do konsoli. PlayStation VR stworzy dwa zestawy obrazów: jeden dla gogli i jeden dla telewizora. Inne zapowiadane nowinki to Samsung Gear VR oraz Oculus Rift.

Motoryzacja

Już niedługo możemy się doczekać dróg pełnych samoprowadzących się samochodów oraz pojazdów napędzanych energią elektryczną. Producenci postrzegają CES jako szansę, aby odsłonić swoje najnowsze rozwiązania.

Należy do nich Faraday Future, które na targach poprzedzających CES 2016 odsłoniło koncept pojazdu FFZERO1, zdaniem producentów pomagający "zdefiniować przyszłość mobilności". Innowacyjny pojazd pierwszą setkę osiąga w ciągu 3 sekund i dysponuje silnikiem o mocy 1000 koni mechanicznych. Firma skusiła do swojego ambitnego projektu kilku członków kierownictwa Tesli i ogłosiła przy tym plany budowy fabryki w pobliżu Las Vegas. Co więcej, uzyskała wsparcie finansowe od chińskiego miliardera Jia Yuetinga.

Natomiast swoją reputację po skandalu spalinowym chce odbudować Volkswagen. Największy producent samochodów w Europie zapowiedział, że ma nowy pojazd koncepcyjny. Niektóre plotki sugerują, że będzie to elektryczny Microbus, który przejedzie na jednym ładowaniu nawet 500 km.

Nacisk na bezpieczeństwo

Swoją obecność w Las Vegas zapowiedział szef Forda Mark Fields, który już wcześniej poinformował o współpracy z Google nad stworzeniem nowego samoprowadzącego się samochodu.

Na razie brak jest jednak informacji, czy szczegóły tego projektu poznamy już podczas CES 2016.

BMW już potwierdził, że zaprezentuje swój Air Touch, mechanizm pozwalający na sterowanie mapami w samochodzie oraz systemem rozrywki za pomocą gestów - tak by zapewnić kierowcy większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

To jednak nie koniec. Toyota obiecuje pokazać nowy "precyzyjny" system obrazowania drogi. - Obecnych będzie także ponad 100 mniejszych producentów samochodów - zapowiada John Curran z Aceenture, prognozując przy tym, że w tym roku nowe technologie w motoryzacji będą kładły większy nacisk na bezpieczeństwo.

Targi w Las Vegas to zatem prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji.

Wygięte telewizory

Po telewizorach HD, które miały swój debiut właśnie w Las Vegas, także w tym roku nie zabraknie kolejnych niespodzianek. Kolejni - po Samsungu - producenci mają zaprezentować telewizory z wygiętymi ekranami.

LG poszło krok dalej. Podczas CES ma przedstawić już gotowy prototyp 18-calowego panelu OLED zwijany w rulon. Ponadto w maju ub.r. Koreańczycy zaprezentowali ultacienki prototyp telewizora, jednocześnie zapowiadając dalsze prace w tym kierunku.

Rosnącą popularnością wśród producentów cieszą się ekrany dostosowane do odbioru obrazu HDR (ang. High Dynamic Range image, czyli obraz o zakresie jasności, porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka).

W Las Vegas nie zabraknie także gadżetów do noszenia, takich jak smartwatche, opaski fitness, biżuteria, czy innowacyjne obroże dla pupili.

Roboty

To może być przełomowy rok także we wprowadzaniu robotów. Mimo że część z nich jest gotowa, by już teraz dołączyć do głównego nurtu, to kilka firm przygotowało spore niespodzianki.

Amerykański start-up Jibo wywołał niemałe zamieszanie swoim "robotem społecznym", który kosztował ponad 3,7 mln dolarów i ma zostać zaprezentowany właśnie w Las Vegas.

Nowe roboty, które zostaną pokazane w USA, pochodzą m.in. z Francji. To Buddy oraz Leka, maszyny przygotowane do stymulowania dzieci z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.

Medycyna

Na nowe technologie stawiają coraz częściej także firmy kosmetyczne. Po sukcesie Makeup Genius w 2015 roku na targach drugi rok z rzędu obecny będzie L'Oreal.

Innowacyjne pomysły zaprezentuje także inna francuska firma Romy. Jej urządzenie ma pozwolić na tworzenie składników do pielęgnacji skóry odpowiadające każdemu użytkownikowi w różnych porach dnia.

Nie powinno zabraknąć również produktów, które obiecują korzyści długoterminowe, jak czujnik Ceracor, który pozwoli na mierzenie poziomu hemoglobiny we krwi, czy Skulpt umożliwiający wykonywanie pomiarów tkanki tłuszczowej i struktury mięśni.

Zgodnie z zapowiedziami możemy spodziewać się również licznych produktów skierowanych do nowych rodziców.

Autor: mb/gry / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC