Microsoft wraca do gry. Za sprawą prezesa bujającego w chmurach

Tech

"Ubieralne gadżety" rewolucjonizują świat

Urządzenia ubieralne to jeden z kierunków, w jakim w najbliższych latach podążać będzie branża nowych technologii. Sporo firm już weszło na ten rynek, inne zapewne wkrótce pójdą w ich ślady. Pierwsze skrzypce w nowym segmencie chce grać Microsoft. I rzeczywiście, za sprawą nowego szefa, firma z Redmond znów zaczyna kojarzyć się z innowacyjnością.

- Będzie wiele "gadżetów ubieralnych". To co mam na ręku to opaska, która zbiera interesujące dane i wrzuca je do wirtualnej chmury, następnie możemy te dane dołączyć do informacji o naszym zdrowiu - mówi Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft.

Chmury

Chodzi o Microsoft Band, która została zaprezentowana pod hasłem „Żyj zdrowiej i bądź bardziej produktywny”.

Podobne opaski wypuściły na rynek także inne firmy. Można je wykorzystywać na rożne sposoby, a najważniejsze są zbierane przez nie dane. Jak na razie, najczęściej wykorzystywane przez użytkowników są te dotyczące trybu życia.

I tak, za pomocą opaski Microsoftu możemy mierzyć nasz puls, rytm serca, kroki, kalorie oraz jakość snu. Zgodnie z tymi danymi zegarek podpowiada najlepszy program treningowy.

Inną nowinką, z której korzysta sam prezes amerykańskiego giganta, jest Delve - aplikacja Microsoftu działające w chmurze, które pokaże Nadelli, że np. ma zaraz spotkanie z danym dyrektorem, automatycznie go do niego przygotowując - wyświetli bowiem zawartość odpowiednich treści dotyczących rozmowy, pobierając dane z e-maila oraz innych narzędzi, z których korzysta. W dodatku, w formie "wirtualnych kart" pokaże informacje wysłane przez dyrektora przed spotkaniem oraz wyświetli pokaz slajdów z materiałów przygotowanych przez innych pracowników.

Osobom pracującym wspólnie na jednym dokumencie albo dzielącym się plikami, znacznie ułatwi zaś prace. Na rynku funkcjonują co prawda inne programy posiadające podobne funkcje. To: Google Docs, SharePoint, Trello, Yammer, Slack itd. Korzystając z Delve'a, nie musisz jednak dodawać do zakładek ważnych dokumentów, a nawet szukać czegokolwiek - program wyszuka interesujące użytkownika treści automatycznie.

- To taki swego rodzaju profesjonalny Facebook, który przyda się w pracy - stwierdził nowy prezes firmy z Redmond.

Przepisy nie nadążają

Za sprawą nowoczesnych urządzeń produkujemy całą masę danych umieszczanych w chmurach. Ewolucja technologii jest na tyle szybka, że nawet w Stanach Zjednoczonych nie nadążają za nią przepisy.

- Prace rządu powinny przyspieszyć. To priorytet naszych czasów. Rząd ma tu szczególną rolę do odegrania - twierdzi Nadella.

Okulary jak z filmu science-fiction. Wirtualna rzeczywistość od MicrosoftuTVN24 Biznes i Świat

Autor: mw / Źródło: CNN, TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sony.com