Elementy sztucznej inteligencji do 2020 roku będą implementowane w niemal każdej aplikacji udostępnianej zarówno jako produkt, jak i usługa - przewidują eksperci z firmy analitycznej Gartner.
Mechanizmy sztucznej inteligencji (SI) już teraz znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Przedsiębiorstwa wykorzystują rozwiązania z elementami SI m.in. w obsłudze klienta – w formie chatbotów, wirtualnych doradców i systemów automatyzujących obsługę wielokanałową (omnichannel).
Więcej możliwości
Gartner przewiduje, że do 2020 roku 85 proc. interakcji na linii konsument – obsługa klienta zachodzić będzie przy użyciu rozwiązań opartych na SI.
Elementy sztucznej inteligencji znajdują zastosowanie również w aplikacjach na użytek HR i księgowości oraz w zarządzaniu firmowymi wydatkami. - To bardzo obfity w dane obszar zarządzania przedsiębiorstwem, o dużym potencjale analitycznym. Samo gromadzenie cyfrowych informacji mija się z celem, gdy nie można ich przekształcić w cenne biznesowe spostrzeżenia – tłumaczy Robert Mikołajski z Atmana, lidera polskiego rynku data center.
Zdaniem Mikołajskiego odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie danych ma być właśnie sztuczna inteligencja.
Zgodnie z lipcowym raportem KPMG aż 76 proc. globalnych technologicznych liderów zamierza zwiększyć zatrudnienie w kadrze IT, przygotowując się do wdrażania systemów i aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję.
Według IDC do końca roku wydatki na rozwiązania korzystające z elementów sztucznej inteligencji wzrosną o 60 proc. względem 2016 i osiągną 12,5 mld dol. W 2020 nakłady ponoszone na ten cel przez przedsiębiorstwa na całym świecie wzrosną już do ponad 46 mld dol.
Autor: tol/ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock