Tech
Partner serwisu

Deepfake, głos zza grobu i "halucynacje". Tak sztuczna inteligencja przejmuje nasz świat

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/9
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24

Pod dyktando AI - czy tak rzeczywiście wygląda nasze życie? Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że już teraz nie możemy się obejść bez sztucznej inteligencji. AI potrafi być nie tylko pomocna - ta technologia ma też drugą, ciemną stronę, a jej wytwory pewnie już nieraz nas zaskoczyły. Oto, jak sztuczna inteligencja zadomowiła się w naszym życiu.

Ten artykuł nie został napisany przez sztuczną inteligencję. Czy na pewno?

Już teraz wiele redakcji, również w Polsce, korzysta z AI, która proponuje tematy, "pisze" treści, wybiera lub nawet tworzy zdjęcia. A to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież sztuczna inteligencja jest praktycznie wszechobecna w naszym życiu. Jest na usługach programistów, tłumaczy, pomaga w zakupach. To też znani asystenci głosowi o obco brzmiących imionach, którzy puszczą nam muzykę lub włączą pralkę.

AI wie, czego słuchamy, gdzie chodzimy na spacer, w jakich lokalach jadamy, gdzie spędzamy wakacje, co kupujemy - a do tego wszystkie te informacje analizuje, by "pomóc" nam w kolejnych wyborach, proponując wycieczki do miejsc, w których jeszcze nie jedliśmy lub których nie zwiedzaliśmy.

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates uważa, że wraz z rozwojem AI wyszukiwarkI Google, Amazon czy Shopify staną się przestarzałe. Ale to nie wszystko, jego zdaniem roboty zastąpią ludzką pracę fizyczną w niezbyt odległej przyszłości, a w miarę jak generatywna sztuczna inteligencja będzie tworzyć dokładniejszy, wyższej jakości i atrakcyjniejszy tekst, praca umysłowa również będzie wypierana. Według banku inwestycyjnego Goldman Sachs AI może zlikwidować 300 milionów miejsc pracy na świecie.

Przykładów wykorzystywania sztucznej, choć już niezwykle potężnej, inteligencji jest co niemiara. Poniżej wybraliśmy te najgłośniejsze i najciekawsze przykłady, gdzie AI z butami weszła w nasze życie.

Sztuczna inteligencja influencerów

Obserwują je nawet setki tysięcy osób w mediach społecznościowych. Taka jest moc sztucznej inteligencji.

Wirtualna dziewczyna 'imma" z Tokio - tak zostało opisane to konto, które na Instagramie obserwuje 400 tysięcy użytkowników, a na TikToku prawie pół miliona. W sieci można już natknąć się na wiele kont tego typu, w większości przypadków prezentowane na nich treści są wyraźnie oznaczone jako wygenerowane komputerowo. 

W lutym opisaliśmy przypadek modelki Kaddy Reeves, którą na Twitterze obserwuje niemal 40 tysięcy osób, choć jej konta pojawiły się całkiem niedawno. Influencerka to także dzieło sztucznej inteligencji, choć na początku nie dla wszystkich było to jasne. Jak sama podkreśla we wpisach, jest "prawdziwą dziewczyną", która tylko "wykorzystuje AI". Na Instagramie Kaddy Reeves ma prawie 200 tysięcy obserwujących, choć tutaj w opisie konta wyraźnie zaznaczono, że postać została "stworzona przez AI z wykorzystaniem prawdziwej twarzy".

Modelki od AI

"Gwiazda nowej kampanii reklamowej firmy odzieżowej Levi's wygląda jak każda inna modelka. Jej zmierzwione włosy zwisają za ramiona, a ona wpatruje się w kamerę odległym spojrzeniem. Ale przyjrzyj się bliżej, a odkryjesz, że coś jest nie tak. Cień między jej podbródkiem a szyją wygląda na zamazany, jak kiepska próba użycia efektu gumki FaceTune, aby ukryć podwójny podbródek. Jej wypielęgnowane paznokcie wydają się być wyszorowane i jednolite w przerażający sposób. Modelka została wygenerowana przez sztuczną inteligencję" - opisywał w kwietniu "The Guardian".

Brytyjski dziennik wyjaśnił, że "marka połączyła siły z LaLaLand.ai, cyfrowym studiem, które tworzy niestandardowe modele AI dla firm modowych".

Szefowa Levi's ds. strategii cyfrowej i nowych technologii Amy Gershkoff Bolles zapowiedziała, że "modele AI nie zastąpią całkowicie ludzi, ale będą służyć jako "uzupełnienie" mające na celu pomoc w reprezentowaniu przez markę różnych rozmiarów, odcieni skóry i wieku".

"A co z zatrudnianiem różnorodnych modelek? Michael Musandu, złożyciel LaLaLand.ai, podkreślił, że jego oprogramowanie nie ma na celu zastąpienia modelek, ale ma pozwolić markom na pokazanie różnych ubrań na jak największej liczbie ciał" - wyjaśniono w artykule.

Legenda "ożyła", czyli głos zza grobu

Sztuczna inteligencja zadomowiła się nie tylko w modzie, ale i w popkulturze. O współpracy z AI opowiedział w rozmowie z BBC członek "The Beatles" Paul McCartney. 80-letni muzyk wyjaśnił, że sztuczną inteligencję wykorzystano do "wydobycia" głosu Johna Lennona ze starej kasety.

Jak przewiduje BBC, realizacji ma doczekać się piosenka Lennona z 1978 roku zatytułowana "Now And Then". Jak wyjaśnia portal, w 1994 roku McCartney otrzymał od Yoko Ono, wdowy po zastrzelonym w 1980 roku Lennonie, kasetę w dopiskiem "Dla Paula". Było to demo nagrane przez muzyka w jego nowojorskim apartamencie. Słychać na nim wokal Lennona i fortepianowy podkład.

W jaki sposób pomogła AI? Nauczono ją, jak rozpoznawać i izolować brzmienie członków zespołu. - Mając demo, za pomocą AI mogliśmy oczyścić jego brzmienie i stworzyć ostatnie nagranie Beatlesów - powiedział McCartney. Dodał, że nagranie ma się ukazać jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o "ostatnim nagraniu Beatlesów" >>>

Filmiki z AI w roli głównej

"Jednocześnie fascynujące i przerażające" - to komentarz do dzieła sztucznej inteligencji. Chodzi o tiktokowego Toma Cruise'a. Aktor, choć nie z własnej woli, "gra" w filmikach, które generują miliony wyświetleń w mediach społecznościowych. Autor tych nagrań tłumaczy, że chce tylko "zwiększyć świadomość" internautów. Niektórzy jednak zwracają uwagę, jak niebezpieczna to zabawa. 

Chodzi o konto na TikToku, na którym publikowane są filmiki powstałe w technologii deepfake. Wskazuje na to już sama nazwa konta "deeptomcruise", a w opisie dodano informację, że do produkcji treści wykorzystywana jest technologia metaphysic.ai.

Filmy typu deepfake z wykorzystaniem wizerunku Toma Cruise'a
Filmy typu deepfake z wykorzystaniem wizerunku Toma Cruise'a Filmy typu deepfake z wykorzystaniem wizerunku Toma Cruise'aTikTok/deeptomcruise

"Sprawny twórca jest w stanie osiągnąć taki efekt, że widz niemal nie będzie w stanie rozpoznać, czy ma do czynienia z autentycznym nagraniem, czy z przeróbką. Ten hiperrealizm powoduje, że używanie i rozpowszechnianie tej technologii wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw" - podkreślał Konkret 24.

Dodał, że "od początku ostrzegano, że deepfake'i mogą być wykorzystane do tworzenia filmów, w których polityczni przywódcy mówią coś, czego nigdy nie powiedzieli - a to może wpływać np. na wyniki w wyborach", a "jednym z najsłynniejszych deepfake'ów jest ten z byłym prezydentem USA Barrackiem Obamą, stworzony w celach edukacyjnych".

Czytaj więcej: Tom Cruise w formacie deepfake >>>

Najszybszy tłumacz z "halucynacjami"

Zespół archeologów i informatyków z Izraela stworzył oparty na sztucznej inteligencji program tłumaczący starożytne pismo klinowe, co może pozwolić na przetłumaczenie na angielski dziesiątek tysięcy tabliczek zapisanych już w formie cyfrowej.

- Niesamowite jest to, że nie muszę w ogóle rozumieć akadyjskiego, aby przetłumaczyć (tabliczkę) i dowiedzieć się, co kryje się za pismem klinowym. Mogę po prostu użyć algorytmu, aby zrozumieć i odkryć, co przeszłość ma do powiedzenia - powiedział Gai Gutherz, informatyk, który był częścią zespołu z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który opracował program.

Chodzi tu o język akadyjski, który był używany w Mezopotamii i na Bliskim Wschodzie od około 3000 r. p.n.e. do 100 r. n.e. Była to ówczesna lingua franca, umożliwiająca komunikację ludziom z różnych krajów. Biblioteki, muzea i uniwersytety na całym świecie posiadają ponad pół miliona glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym. Jednak ogromna liczba tekstów i niewielka liczba osób posługujących się językiem akadyjskim - którym nikt nie mówił ani nie pisał od 2000 lat - oznacza, że przetłumaczono tylko niewielki ułamek tych tekstów - pisze "Times of Israel".

A co z tłumaczeniami AI? Według Gutherza wypadły lepiej, niż oczekiwano, choć program jest wciąż na wczesnym etapie i daleko mu do precyzji. Sztuczna inteligencja miała wyższy poziom dokładności w przypadku tekstów formalnych, takich jak dekrety królewskie lub wróżby, które są zgodne z pewnym wzorcem. Bardziej literackie i poetyckie teksty, takie jak listy od kapłanów lub traktaty, miały częściej "halucynacje" - to termin AI oznaczający, że maszyna wygenerowała wynik całkowicie niezwiązany z dostarczonym tekstem.

Ciemna strona AI

Czy sztuczna inteligencja ma ciemną stronę?

Oto, jak na to pytanie odpowiedział ChatGPT: - Tak, sztuczna inteligencja może mieć ciemną stronę, podobnie jak każda inna technologia. Chociaż sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści i postępów w różnych dziedzinach, wiąże się również z pewnym ryzykiem i wyzwaniami.

Co więcej, podał też 5 zagadnień dotyczących ciemnej strony sztucznej inteligencji: automatyzacja miejsc pracy, uprzedzenia i dyskryminacja, prywatność i inwigilacja, złośliwe wykorzystanie, kwestie etyczne.

Nie, to niemożliwe. Na pewno nie tak "myśli" o sobie sztuczna inteligencja. Trzeba po prostu właściwie sformułować pytanie.

Czy AI ma ciemną stronę, czy ludzie z niej korzystający?

- Sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem - nie ma intencji ani ciemnej strony. Jednak sposób, w jaki jest rozwijana, wdrażana i wykorzystywana przez ludzi, może mieć negatywne konsekwencje lub prowadzić do nieetycznych rezultatów. Odpowiedzialność spoczywa na osobach i organizacjach zaangażowanych w tworzenie i wykorzystywanie systemów AI - poprawił się ChatGPT.

Od razu lepiej. Wystarczy przestać kłamać, prawda? Na pewno nie jest to motto oszustów, o czym przekonała się Amerykanka Beth Royce.

W marcu odebrała telefon. Była przekonana, że dzwoni jej siostra. - To był jej numer, jej twarz pojawiła się na moim telefonie; wyglądało to dokładnie tak, jakby telefonowała moja siostra - opowiadała na TikToku. W słuchawce usłyszała jednak głos nieznajomego mężczyzny. Krzyczał "mam twoją siostrę" i mówił, żebym nie dzwoniła na policję. W tle dało się słyszeć "stłumiony szloch kobiety". Była przekonana, że to jej siostra. I przelała "porywaczowi" pieniądze.

Oszust chciał jednak więcej. Zaalarmowana matka Royce zdecydowała się zadzwonić na policję, a potem do rzekomo porwanej córki. Ta odebrała telefon. - Wtedy zdałyśmy sobie sprawę, że z moją siostrą wszystko w porządku. Ale to było naprawdę przerażające! - podkreśliła Royce.

"Oszust może użyć sztucznej inteligencji do sklonowania głosu ukochanej osoby" - ostrzegła amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) w związku z fałszywymi połączeniami.

Czytaj więcej: Upozorował porwanie i zażądał okupu. Pomogła mu sztuczna inteligencja >>>

To nie koniec kreatywności oszustów. Dla przykładu wspomnijmy jeszcze o sytuacji, która miała miejsce w północnych Chinach. Do oszustwa wykorzystano zaawansowaną technologię deepfake. Sprawca użył technologii podmieniania twarzy opartej na sztucznej inteligencji, aby podszyć się pod znajomego ofiary podczas rozmowy wideo i otrzymać przelew w wysokości 4,3 miliona juanów (ok. 2,5 mln zł).

Mężczyzna był przekonany, że jego przyjaciel naprawdę potrzebuje pieniędzy. Z tego, że został oszukany, zdał sobie sprawę dopiero po tym, jak w rozmowie jego przyjaciel powiedział, że nie wie, o co chodzi. Policja podała, że udało się jej odzyskać większość pieniędzy, a funkcjonariusze pracują nad wyśledzeniem reszty.

Czytaj więcej: Nowy rodzaj oszustwa. Duże poruszenie w sieci >>>

Sztuczna inteligencja w kryminalistyce

- Algorytmy zdolne do poprawiania się poprzez doświadczenie, zwane uczeniem maszynowym, są w stanie znacznie lepiej niż inne metody określać prawdopodobieństwo zgodności śladów pozostawionych na miejscu zdarzenia, na przykład śladów buta z butem podejrzanego. Zwłaszcza gdy znalezione ślady są niepełne, zatarte lub w inny sposób nieczytelne - wskazał w rozmowie z tvn24.pl dr hab. Wojciech Filipkowski z Pracowni Kryminalistyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Sztuczna inteligencja będzie mogła pomóc nie tylko w przypadku śladów butów, ale też przy analizach wszelkich innych śladów w kryminalistyce: odcisków palców, pocisków z broni palnej, obrażeń na ciałach ofiar czy wyodrębniania materiału genetycznego. AI odpowiada już za powszechnie znane już technologie rozpoznawania obiektów: twarzy, tablic rejestracyjnych, niebezpiecznych przedmiotów, a nawet ludzkich zachowań.

"Tym, co najbardziej rozpala wyobraźnię, jest stwarzana przez sztuczną inteligencję całkiem nowa gałąź kryminalistyki - przewidywanie przestępczości (predictive policing, pre-crime). Czyli wykrywanie przestępstw, przestępców oraz ich ofiar, zanim do przestępstwa dojdzie" - czytamy w artykule Macieja Michałka.

Tu znowu na scenie pojawia się Tom Cruise - czy będziemy żyć w świecie z filmu "Raport Mniejszości"? Odpowiedzi szukaj w artykule: Przewidywanie przestępczości - rewolucja w kryminalistyce >>>

Autorka/Autor:Krzysztof "The Machine" Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Instagram, Twitter, TikTok

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC