Roboty zamiast pracowników. Azjaci drżą o miejsca pracy

Tech

TVN24 Biznes i ŚwiatWedług prognoz Azjatyckiego Banku Rozwoju, przez wysoki rozwój technologii o 28 procent spaść ma ilość miejsc pracy w Kazachstanie

Azjaci mogą drżeć o miejsca pracy. Wszystko przez roboty, drukarki 3D i sieci inteligentnych chmur, które znacznie zredukują miejsca pracy - wynika z raportu przygotowanego przez Azjatycki Bank Rozwoju. Najbardziej zagrożeni mogą się czuć pracownicy w Tajlandii i Kazachstanie.

Według prognoz Azjatyckiego Banku Rozwoju, przez wysoki rozwój technologii o 28 procent spaść ma ilość miejsc pracy w Kazachstanie, 26 procent w Tajlandii, 21 procent w Indonezji i Pakistanie, a także o 20 procent na Filipinach.

Ponadto, według raportu, gospodarki, które inwestują w edukację będą lepiej przygotowane do wykorzystania innowacji.

Są jednak wyjątki.

O swoje miejsca nie muszą obawiać się inżynierowie, graficy, operatorzy poligraficzni, którzy już teraz cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Podczas gdy, proste rutynowe zadania zostaną wyeliminowane, czytamy dalej.

Inwestycje w rozwój

Wszystko przez to, że kraje wschodzące w Azji zwiększają swoje inwestycje w technologie, aby dogonić wysokorozwinięte kraje jak Singapur i Korea Południowa. Zarówno w Indiach i na Filipinach, roboty oraz automatyka ożywiają produkcję w tamtejszych fabrykach.

Chiny tymczasem są na kolejnym etapie rozwoju, kiedy automatyka i nadzór ze strony komputerów wypiera udział ludzi przy produkcji towarów, takich jak iPhone, czy samochód.

Wszystko to może odbywać się kosztem miejsc pracy.

Bezrobocie w Azji

Aktualna stopa bezrobocia w krajach azjatyckich:

Indie: 9,4 procent

Filipiny: 6,5 procent

Pakistan: 6 procent

Indonezja: 5,81 procent

Tajlandia: 0,78 procent

Roboty i drony zamiast robotników:

Roboty i drony zamiast robotników. Japonii brakuje rąk do pracyKomastu

Autor: mb / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat