Polska rakieta poleci w kosmos. Oto "Bursztyn"

Tech


Ma 4 metry wysokości, waży 200 kg i ma polecieć na wysokość 100 km - mowa o rakiecie "Bursztyn", nad którą pracują polscy inżynierowie.

Rakieta ILR-33 "Bursztyn" jest flagowym projektem realizowanym przez Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa. Rakieta ma wysokość 4 metrów, średnicę ok. 230 mm i masę początkową ok. 200 kg.

Polski produkt

Jak zapowiada prof. Piotr Wolański z Instytutu Lotnictwa, wkrótce odbędzie się test wszystkich systemów rakiety podczas lotu na wysokości do 10 km. - Przed wysłaniem jej do 100 km chcemy przetestować ją w takich okolicznościach, gdzie jeszcze można wszystko dobrze poobserwować - wyjaśnia prof. Wolański.

- Na przykładzie tej rakiety będziemy zdobywać doświadczenia o budowie silników i rakiet, które mogą być użyte w przyszłości do wynoszenia sztucznych satelitów - dodaje prof. Piotr Wolański.

Pierwsze testy

Prace konstrukcyjne nad "Bursztynem" trwają od roku. Rakieta nie jest jeszcze gotowa. - To, co widzimy, to makieta jeden do jednego. Jest przeznaczona głównie do badań w tunelu aerodynamicznym. Przed nami jeszcze kolejny etap przed osiągnięciem zamierzonego celu, czyli pierwszych wystrzałów na wysokość ponad 10 km - tłumaczy Błażej Marciniak z Instytutu Lotnictwa. Próba wystrzelenia rakiety na wysokość ponad 100 km odbędzie się prawdopodobnie w 2016 roku.

- Docelowy test na poziomie 100 km zostanie przeprowadzony po testach potwierdzających prawidłowe działanie systemów - twierdzi Dawid Cieśliński z Instytutu Lotnictwa. Jeśli testy zakończą się sukcesem, to polska rakieta pojawi się w kosmosie po kilkudziesięciu latach przerwy.

Autor: msz/ / Źródło: Agencja TVN/X-NEWS