Oszuści mogą przejąć kontrolę nad kontem. Bank ostrzega

Tech

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Bank Pekao ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail zawierającymi informacje o błędnych przelewach za faktury Split Payment.

Korespondencja wysyłana jest z podszywającej się pod bank skrzynki pocztowej. Dołączony jest do niej załącznik z rzekomą fakturą, którego otwarcie grozi infekcją komputera niebezpiecznym, złośliwym oprogramowaniem.

"Dzięki niemu przestępcy mogą uzyskać możliwość śledzenia działań użytkownika komputera lub będą próbować przejąć dostęp do danych pozwalających na logowanie i autoryzację w usłudze Pekao24" - podano w komunikacie.

Przedstawiciele banku udostępnili również przykładową treść maila od oszustów.

Co zrobić?

Klienci, którzy otworzyli załącznik są proszeni o nie logowanie się z tego urządzenia do usługi Pekao24. W przypadku, jeżeli do logowania już doszło, bank radzi klientom niezwłoczną weryfikację operacji na rachunku.

Ponadto niezbędna jest zmiana hasła "z innego, bezpiecznego urządzenia lub blokada usługi Pekao24".

Jednocześnie w komunikacie przypomniano, że bank nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła podczas logowania. Wskazano również, by nie używać do logowania adresu lub linku podesłanego w wiadomości e-mail.

Klienci muszą także pamiętać, by nie podawać poufnych informacji na stronach przypominających swoim wyglądem strony banku.

Nie pierwszy raz

Przypomnijmy, że to nie jedyne ostrzeżenie, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Na początku sierpnia przed złośliwą aplikacją podszywającą się pod bank ostrzegały Bank Zachodni WBK i mBank.

Wcześniej ostrzeżenia przed złośliwym oprogramowaniem na smartfony na swoich stronach zamieściły PKO BP i ING Bank Śląski.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock