Nadchodzi nowy iPhone. 10 rzeczy, które wiemy o nim już teraz

Konferencja Apple, w czasie której poznamy wszelkie szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów odbędzie się 9 września w Bill Graham Civic Auditorium w San FranciscoShutterstock

Już za kilka dni, 9 września oczy całego technologicznego świata będą zwrócone na San Francisco. To właśnie tam odbędzie się konferencja Apple, na której zobaczymy nowe modele iPhone'ów - 6s oraz 6s Plus. Co zatem przed premierą wiadomo o nowym produkcie z logo nadgryzionego jabłka?

1. Ogromne wydarzenie

Konferencja Apple, w czasie której poznamy wszelkie szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów odbędzie się 9 września w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco w Kalifornii. Gigantyczny obiekt mieści 7 tys. osób i nikt nie ma wątpliwości, że będzie wypełniony po brzegi. Konferencja Apple rozpocznie się o godz. 19. polskiego czasu. Już teraz zapraszamy do tvn24bis.pl na relację z tego wydarzenia.

2. Nowy kolor

Wiadomo już, że nowe iPhone'y 6s i 6s Plus z zewnątrz będą wyglądały niemal identycznie, jak ich poprzednie wersje. Z przecieków wynika, że nowe modele będą minimalnie szersze. Różnica ma wynosić zaledwie 0,2 mm. Fani smartfonów firmy Apple będą mogli zamówić je w nowej barwie. - Możemy doczekać się nowego wariantu kolorystycznego obudowy. Mowa kolorze Rose Gold (różowego złota - red.), który pokochali klienci Apple - mówi Konrad Kozłowski, ekspert ds. nowych technologii z AntyWeb. Dla jednych to po prostu róż, a dla innych róż połączony ze złotem. Jeśli ta informacja okaże się prawdziwa, będzie to czwarty wariant obudowy iPhone'ów. Poprzedni model można kupić w trzech barwach: białej, czarnej i złotej.

W internecie pojawiły się już nawet pierwsze fotografie, które rzekomo przedstawiają iPhone'a w nowej barwie.

3. Ekran bez zmian

Blogerka i ekspertka od nowych technologii Ewa Lalik uważa, że miłośnicy sprzętu Apple nie powinni spodziewać się też nowych rozmiarów ekranu. Zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają mieć odpowiednio 4,7-calowy i 5,5-calowy ekran. W tym roku nie powinniśmy się też spodziewać nowego iPhone'a z 4-calowym ekranem. Oznaczałoby to, że nie będzie żadnej zmiany w porównaniu do poprzedników. Nowością może być wykończenie ekranu w iPhone 6s Plus. Wśród krążących po świecie technologii plotek pojawiała się również taka, że wyświetlacz w tym modelu będą pokryte szkłem szafirowym. Ma to zdecydowanie zwiększyć jego wytrzymałość na uszkodzenia, a jednocześnie zmniejszyć finansowe cierpienia użytkowników iPhone'ów, którzy obecnie raz po raz wydają majątek na wymianę delikatnego szkiełka.

4. Technologia Force Touch

Wiadomo, że w nowych iPhone'ach Apple użyje technologii Force Touch, która pozwala na to, aby w zależności od siły nacisku na ekran w różny sposób obsługiwać telefon.

- Technologia znana jest z Apple Watcha. Dzięki niej ekran jest w stanie rozpoznać dokładną siłę naciśnięcia, co pozwoli na dodanie nowych sposobów interakcji z aplikacjami - tłumaczy Konrad Kozłowski. - Force Touch, czyli technologia haptyczna pozwala na 'wyczuwanie' ekranu, który odpowiada wibracjami i daje wrażenie interakcji z bardziej tradycyjnymi przyciskami. Jeśli to prawda i Force Touch wejdzie do nowych iPhone'ów, to być może czeka nas mała rewolucja interakcji na linii człowiek-maszyna - twierdzi z kolei Ewa Lalik.

5. Lepszy sprzęt

Niemal pewne jest to, że w nowe modele iPhone'ów będą wyposażone w dużo lepszy sprzęt. Zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają używać procesora Apple A9. Smartfony będą wyposażone również w 2 gigabajty pamięci LRDDR4 RAM. Ma to znacznie przyśpieszyć działanie urządzenia. Wiele wskazuje również na to, że telefon będzie dostępny w trzech wersjach pamięci: 16, 64 i 128 gigabajtów. Oznaczałoby to, że Apple nie powróci do modelu z 32 GB, którą uwielbiali posiadacze starszych iPhone'ów.

6. Mocniejszy aparat

Apple ma zwiększyć również rozdzielczość aparatu fotograficznego. Dotąd firma z logo nadgryzionego jabłka stosowała 8 MP matrycę i uważała, że to wystarczy. Kiedy jednak konkurencja zaczęła montować w swoich urządzeniach lepszy sprzęt, firma Tima Cooka uznała, że nie chce pozostać w tyle.

- Telefony z Cupertino nigdy nie uczestniczyły w wyścigu na megapiksele. Dla Apple'a kluczowa była zawsze jakość zdjęć, co znajdowało swoje potwierdzenie w profesjonalnych rankingach analizujących jakość fotografii tworzonej za pomocą smartfonów. Apple od początku swojego istnienia zajmował w nich czołowe lokaty. Nie ma wątpliwości, że również w kolejnej generacji, amerykański gigant postawi na tę kwestię mocny nacisk - uważa Piotr Ziarek, ekspert rynku nowych technologii. Według przecieków zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają być wyposażone w aparat dysponujący 12 MP matrycę, która pozwoli nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości 4K. Apple chce również wyposażyć aparat w większy sensor obrazu, co umożliwi wykonywanie znacznie jaśniejszych fotografii przy słabym oświetleniu.

7. Wytrzymalsza obudowa

Konrad Kozłowski podkreśla, że nowe iPhone'y mają zostać wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. - Ma to zapobiec głośnemu swego czasu problemowi wyginania się smartfonów w kieszeni - mówi Kozłowski. Jak będzie wyglądało to w praktyce? Medialne spekulacje mówią o tym, że Apple wykorzysta w obudowie niezwykle trwałe aluminium lotnicze (z serii 7000). Wzmocnienia mają pojawić się również wewnątrz urządzenia. Ma to sprawić, że smartfony będą aż o 60 proc. wytrzymalsze na uszkodzenia od poprzedników.

8. Jaka cena?

Ceny flagowego produktu Apple nie należą do niskich. Tak było w przypadku wcześniejszych wersji smartfonów, dlatego można spodziewać się, że podobnie będzie również tym razem. Według doniesień holenderskiego serwisu Techtastic, cena iPhone 6s ma wahać się od 699 do 899 euro, a iPhone 6s Plus od 799 do 999 euro. Oznacza to, że ceny nowych smartfonów od Apple będą zaczynały się od 2,8 tys. złotych, a kończyły na nawet 4 tys. złotych. Jeśli dla kogoś to za dużo, to firma z Cupertino w Kalifornii przygotowała promocję na poprzedni model iPhone 6, który ma być tańszy o 100 euro.

9. Kiedy?

Według nieoficjalnych informacji przedsprzedaż nowych modeli iPhone'ów ma ruszyć 11 września. Na najważniejszych rynkach, czyli np. w Stanach Zjednoczonych, smartfony mają trafić do sprzedaży tydzień później, czyli 18 września. Kiedy nowe iPhone'y trafią nad Wisłę? W przypadku dwóch poprzednich modeli Polacy musieli czekać na sprzedaż aż półtora miesiąca od światowej premiery. Jeśli i tym razem powtórzy się ten scenariusz, to będziemy mogli kupić iPhone 6s oraz iPhone 6s Plus dopiero w drugiej połowie października.

10. Niespodzianka

Premiera nowych modeli iPhone'ów w czasie środowej konferencji jest pewna. Wiele wskazuje jednak na to, że nie będzie to jedyne wydarzenie tego wieczoru. - Z Apple nigdy nic nie wiadomo. Czasem plotki okazują się prawdziwe, jednak zdarza się, że Apple chowa coś dużego i odkrywa karty dopiero na konferencji. Dlatego właśnie jej oglądanie jest takie ekscytujące - mówi Ewa Lalik. Czym tym razem może zaskoczyć firma z Cupertino? - Świat czeka na nowe Apple TV, więc być może ono będzie taką połowiczną niespodzianką wrześniowej konferencji Apple'a - dodaje. Konrad Kozłowski podkreśla, że im bliżej do imprezy, tym więcej doniesień na temat Apple TV. Jego zdaniem to właśnie ta usługa budzi największe po nowych iPhone'ach emocje. - Wraz z Apple TV spodziewane jest przedstawienie pierwszej w pełni internetowej oferty telewizyjnej. Byłaby to charakterystyczna dla Apple TV cecha, gdyż cała oferta programowa, tzn. standardowe kanały telewizyjne, docierałyby do widza za pomocą internetu. Oprócz tego mielibyśmy do czynienia z nową platformą obsługująca aplikacje i gry firm trzecich - mówi Kozłowski i dodaje, że do niedawna wielu oczekiwało również premiery nowego iPada Pro, który miał mieć 12,9-calowy ekran. - Jednak im bliżej do 9 września, tym bardziej pewne staje się odroczenie tego projektu - ocenia.

Autor: Marek Szymaniak//mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl