Nadchodzi nowy iPhone. 10 rzeczy, które wiemy o nim już teraz

Konferencja Apple, w czasie której poznamy wszelkie szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów odbędzie się 9 września w Bill Graham Civic Auditorium w San FranciscoShutterstock

Już za kilka dni, 9 września oczy całego technologicznego świata będą zwrócone na San Francisco. To właśnie tam odbędzie się konferencja Apple, na której zobaczymy nowe modele iPhone'ów - 6s oraz 6s Plus. Co zatem przed premierą wiadomo o nowym produkcie z logo nadgryzionego jabłka?

1. Ogromne wydarzenie

Konferencja Apple, w czasie której poznamy wszelkie szczegóły dotyczące nowych iPhone'ów odbędzie się 9 września w Bill Graham Civic Auditorium w San Francisco w Kalifornii. Gigantyczny obiekt mieści 7 tys. osób i nikt nie ma wątpliwości, że będzie wypełniony po brzegi. Konferencja Apple rozpocznie się o godz. 19. polskiego czasu. Już teraz zapraszamy do tvn24bis.pl na relację z tego wydarzenia.

2. Nowy kolor

Wiadomo już, że nowe iPhone'y 6s i 6s Plus z zewnątrz będą wyglądały niemal identycznie, jak ich poprzednie wersje. Z przecieków wynika, że nowe modele będą minimalnie szersze. Różnica ma wynosić zaledwie 0,2 mm. Fani smartfonów firmy Apple będą mogli zamówić je w nowej barwie. - Możemy doczekać się nowego wariantu kolorystycznego obudowy. Mowa kolorze Rose Gold (różowego złota - red.), który pokochali klienci Apple - mówi Konrad Kozłowski, ekspert ds. nowych technologii z AntyWeb. Dla jednych to po prostu róż, a dla innych róż połączony ze złotem. Jeśli ta informacja okaże się prawdziwa, będzie to czwarty wariant obudowy iPhone'ów. Poprzedni model można kupić w trzech barwach: białej, czarnej i złotej.

W internecie pojawiły się już nawet pierwsze fotografie, które rzekomo przedstawiają iPhone'a w nowej barwie.

3. Ekran bez zmian

Blogerka i ekspertka od nowych technologii Ewa Lalik uważa, że miłośnicy sprzętu Apple nie powinni spodziewać się też nowych rozmiarów ekranu. Zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają mieć odpowiednio 4,7-calowy i 5,5-calowy ekran. W tym roku nie powinniśmy się też spodziewać nowego iPhone'a z 4-calowym ekranem. Oznaczałoby to, że nie będzie żadnej zmiany w porównaniu do poprzedników. Nowością może być wykończenie ekranu w iPhone 6s Plus. Wśród krążących po świecie technologii plotek pojawiała się również taka, że wyświetlacz w tym modelu będą pokryte szkłem szafirowym. Ma to zdecydowanie zwiększyć jego wytrzymałość na uszkodzenia, a jednocześnie zmniejszyć finansowe cierpienia użytkowników iPhone'ów, którzy obecnie raz po raz wydają majątek na wymianę delikatnego szkiełka.

4. Technologia Force Touch

Wiadomo, że w nowych iPhone'ach Apple użyje technologii Force Touch, która pozwala na to, aby w zależności od siły nacisku na ekran w różny sposób obsługiwać telefon.

- Technologia znana jest z Apple Watcha. Dzięki niej ekran jest w stanie rozpoznać dokładną siłę naciśnięcia, co pozwoli na dodanie nowych sposobów interakcji z aplikacjami - tłumaczy Konrad Kozłowski. - Force Touch, czyli technologia haptyczna pozwala na 'wyczuwanie' ekranu, który odpowiada wibracjami i daje wrażenie interakcji z bardziej tradycyjnymi przyciskami. Jeśli to prawda i Force Touch wejdzie do nowych iPhone'ów, to być może czeka nas mała rewolucja interakcji na linii człowiek-maszyna - twierdzi z kolei Ewa Lalik.

5. Lepszy sprzęt

Niemal pewne jest to, że w nowe modele iPhone'ów będą wyposażone w dużo lepszy sprzęt. Zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają używać procesora Apple A9. Smartfony będą wyposażone również w 2 gigabajty pamięci LRDDR4 RAM. Ma to znacznie przyśpieszyć działanie urządzenia. Wiele wskazuje również na to, że telefon będzie dostępny w trzech wersjach pamięci: 16, 64 i 128 gigabajtów. Oznaczałoby to, że Apple nie powróci do modelu z 32 GB, którą uwielbiali posiadacze starszych iPhone'ów.

6. Mocniejszy aparat

Apple ma zwiększyć również rozdzielczość aparatu fotograficznego. Dotąd firma z logo nadgryzionego jabłka stosowała 8 MP matrycę i uważała, że to wystarczy. Kiedy jednak konkurencja zaczęła montować w swoich urządzeniach lepszy sprzęt, firma Tima Cooka uznała, że nie chce pozostać w tyle.

- Telefony z Cupertino nigdy nie uczestniczyły w wyścigu na megapiksele. Dla Apple'a kluczowa była zawsze jakość zdjęć, co znajdowało swoje potwierdzenie w profesjonalnych rankingach analizujących jakość fotografii tworzonej za pomocą smartfonów. Apple od początku swojego istnienia zajmował w nich czołowe lokaty. Nie ma wątpliwości, że również w kolejnej generacji, amerykański gigant postawi na tę kwestię mocny nacisk - uważa Piotr Ziarek, ekspert rynku nowych technologii. Według przecieków zarówno iPhone 6s, jak i iPhone 6s Plus mają być wyposażone w aparat dysponujący 12 MP matrycę, która pozwoli nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości 4K. Apple chce również wyposażyć aparat w większy sensor obrazu, co umożliwi wykonywanie znacznie jaśniejszych fotografii przy słabym oświetleniu.

7. Wytrzymalsza obudowa

Konrad Kozłowski podkreśla, że nowe iPhone'y mają zostać wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. - Ma to zapobiec głośnemu swego czasu problemowi wyginania się smartfonów w kieszeni - mówi Kozłowski. Jak będzie wyglądało to w praktyce? Medialne spekulacje mówią o tym, że Apple wykorzysta w obudowie niezwykle trwałe aluminium lotnicze (z serii 7000). Wzmocnienia mają pojawić się również wewnątrz urządzenia. Ma to sprawić, że smartfony będą aż o 60 proc. wytrzymalsze na uszkodzenia od poprzedników.

8. Jaka cena?

Ceny flagowego produktu Apple nie należą do niskich. Tak było w przypadku wcześniejszych wersji smartfonów, dlatego można spodziewać się, że podobnie będzie również tym razem. Według doniesień holenderskiego serwisu Techtastic, cena iPhone 6s ma wahać się od 699 do 899 euro, a iPhone 6s Plus od 799 do 999 euro. Oznacza to, że ceny nowych smartfonów od Apple będą zaczynały się od 2,8 tys. złotych, a kończyły na nawet 4 tys. złotych. Jeśli dla kogoś to za dużo, to firma z Cupertino w Kalifornii przygotowała promocję na poprzedni model iPhone 6, który ma być tańszy o 100 euro.

9. Kiedy?

Według nieoficjalnych informacji przedsprzedaż nowych modeli iPhone'ów ma ruszyć 11 września. Na najważniejszych rynkach, czyli np. w Stanach Zjednoczonych, smartfony mają trafić do sprzedaży tydzień później, czyli 18 września. Kiedy nowe iPhone'y trafią nad Wisłę? W przypadku dwóch poprzednich modeli Polacy musieli czekać na sprzedaż aż półtora miesiąca od światowej premiery. Jeśli i tym razem powtórzy się ten scenariusz, to będziemy mogli kupić iPhone 6s oraz iPhone 6s Plus dopiero w drugiej połowie października.

10. Niespodzianka

Premiera nowych modeli iPhone'ów w czasie środowej konferencji jest pewna. Wiele wskazuje jednak na to, że nie będzie to jedyne wydarzenie tego wieczoru. - Z Apple nigdy nic nie wiadomo. Czasem plotki okazują się prawdziwe, jednak zdarza się, że Apple chowa coś dużego i odkrywa karty dopiero na konferencji. Dlatego właśnie jej oglądanie jest takie ekscytujące - mówi Ewa Lalik. Czym tym razem może zaskoczyć firma z Cupertino? - Świat czeka na nowe Apple TV, więc być może ono będzie taką połowiczną niespodzianką wrześniowej konferencji Apple'a - dodaje. Konrad Kozłowski podkreśla, że im bliżej do imprezy, tym więcej doniesień na temat Apple TV. Jego zdaniem to właśnie ta usługa budzi największe po nowych iPhone'ach emocje. - Wraz z Apple TV spodziewane jest przedstawienie pierwszej w pełni internetowej oferty telewizyjnej. Byłaby to charakterystyczna dla Apple TV cecha, gdyż cała oferta programowa, tzn. standardowe kanały telewizyjne, docierałyby do widza za pomocą internetu. Oprócz tego mielibyśmy do czynienia z nową platformą obsługująca aplikacje i gry firm trzecich - mówi Kozłowski i dodaje, że do niedawna wielu oczekiwało również premiery nowego iPada Pro, który miał mieć 12,9-calowy ekran. - Jednak im bliżej do 9 września, tym bardziej pewne staje się odroczenie tego projektu - ocenia.

Autor: Marek Szymaniak//mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP