Polski gigant szuka nowego właściciela. Na stole cztery oferty

Tech

ShutterstockAllegro ma 14 mln klientów

Naspers, południowoafrykański koncern mediowy, ma otrzymać cztery oferty za Allegro - informuje Reuters, powołując się na anonimowe źródło. Spółka może zostać sprzedana za 2,2 mld dolarów - podaje w rozmowie z agencją anonimowe źródło. Wcześniej analitycy wskazywali, że transakcja może być warta nawet 3 mld dolarów.

Oczekuje się, że czterej oferenci złożą swoje propozycje za "polskiego eBaya" jeszcze we wtorek, kiedy zostanie zamknięta pierwsza runda ofertowa.

Kto chce kupić?

Według źródeł Reutersa chętnymi na zakup Allegro są: Advent wraz z funduszem kapitałowym Hellman & Friedman, Apax Partners wraz z CPP Investment Board, Cinven wraz z Permirą i CVC Capital Partners wraz z General Atlantic.

Permira, Cinven, Apax, Advent, H&F i General Atlantic odmówiły komentarza, a agencji Reuters nie udało się uzyskać wypowiedzi Naspers, CVC i CPP.

Advent i CVC już wcześniej inwestowały w Polsce. CVC zainwestowała w ubiegłym roku w PKP Energetyka, ale polski rząd chce anulować tą umowę. Allegro z 14 mln klientów konkuruje z eBayem i Amazonem, a także OLX.pl, który również należy do Naspers. Według Sociomantic Labs polski rynek e-commerce wrośnie w 2016 roku o 15 proc. do 35,8 mld zł oraz do 63 mld zł w 2020 roku.

Potęga w sieci

Allegro to największa inwestycja e-commerce Naspersa, największej południowoafrykańskiej firmy pod względem wartości rynkowej. Naspers to firma, która przekształciła się z wydawnictwa - w czasach apartheidu - w wartą 65 mld dol. giganta internetowego. Wszystko dzięki inwestycjom w handel elektroniczny na rynkach wschodzących.

Działa w 130 krajach i ma udziały w rosyjskiej grupie internetowej Mail.Ru Group oraz w Tencent Holdings, największym portalu społecznościowym w Chinach. Prowadzi również działalność w internetowej branży rozrywkowej.

W grudniu 2015 roku Naspers pozyskał na przejęcia 2,5 mld dolarów.

Autor: tol/gry / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock