Czarno na białym

Czarno na białym

Ojciec protektor

Polityczna sympatia, która tajemnicą już nie jest. Były premier PiS, Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że na prawicy drugim liderem zaraz po prezesie Kaczyńskim jest właśnie ojciec Rydzyk. A były wicepremier tej partii Ludwik Dorn opowiada, jak za jego czasów wyglądały wizyty ministrów w Toruniu. My pokażemy, kto z dzisiejszego rządu jest najbliżej toruńskiego duchownego i co z tej bliskości wynika. O tym Dariusz Kubik.

Milczenie jest złotem

Ojciec Rydzyk odmawia informacji o tym - ile publicznych pieniędzy dostał od rządu PiS. Odmawia, choć zgodnie z prawem i pod groźbą więzienia - odmawiać nie powinien. Wyjaśnień brak. Są za to zaskakujące zarzuty wobec tych, którzy informacji żądają. O sprawie informuje Jacek Smaruj.

Kolebka imperium ojca Rydzyka

Ten mur tajemnicy zaczął powstawać blisko 20 lat temu, gdy ojciec Rydzyk ogłosił zbiórkę pieniędzy na ratowanie upadłej Stoczni Gdańskiej, czyli kolebki Solidarności i wolnej Polski. Cel był szlachetny, ofiarność Polaków duża, ale z ratowania ostatecznie nic nie wyszło, a pieniądze zniknęły, tzn. do dziś nie wiadomo, co się z nimi stało. Wiadomo za to, że zbiórka nie była legalna i choć wątpliwości, a nawet sensacji wokół tej sprawy było wiele, wymiar sprawiedliwości nigdy ich nie wyjaśnił. O wyjaśnienia apeluje teraz córka człowieka, który w imieniu ojca Rydzyka prowadził wtedy zbiórkę. Po 20 latach zdecydowała się zrobić to publicznie. Dlaczego? O tym Daria Górka.

Człowiek Orkiestra

Wszyscy, którzy wspominają zmarłego Zbigniewa Wodeckiego, mówią o nim tylko i wyłącznie w wyjątkowo jasnych kolorach. Był wybitnym muzykiem, był jak człowiek orkiestra - grał na wielu instrumentach, śpiewał, komponował, aranżował, koncertował od blisko 50 lat i kochał być na scenie, ale - co niezwykłe - publiczność kochała go nie tylko za to jakim był muzykiem. Cyprian Jopek przypomni fragmenty wywiadów i występów Zbigniewa Wodeckiego.

Dzieci ulicy

Gdy zostały zamknięte w ośrodku dla dziewczyn w podwarszawskiej Falenicy, miały po kilkanaście lat, a na swoim koncie pobicia, rozboje, kradzieże i ucieczki. Zdemoralizowane i agresywne, ale też , co w poprawczaku widać już bardzo dobrze, pogubione i samotne. Same z problemami, które najczęściej zaczynają się w domu. W rodzinie, w której jest alkohol i przemoc, a nie ma czasu i uwagi dla dzieci. Smutne historie, trudne rozmowy i wnioski, po których to dorośli powinni się mocno uderzyć w piersi - Magdalena Raczkowska-Kazek.

Polska do raportu

Dowód, jak zupełnie inaczej można rozumieć przestrzeganie praw człowieka. W najnowszym raporcie na ten temat ONZ daje rządowi PiS aż 185 uwag. Większość dotyczy niezależności Trybunału Konstytucyjnego i sądownictwa, pluralizmu mediów, dostępu do legalnej aborcji czy walki z rasizmem i ksenofobią. To robi wrażenie, ale nie liczby są najważniejsze, a to, że uwagi dotyczą tego, co jest fundamentem wolnego i demokratycznego państwa. Czy rząd PiS weźmie to pod uwagę?

Wolność słowa

Historia działaczki ONR. Kobieta miała stanąć przed sądem za nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i religijnym, ale nie stanie. Ta sama prokuratura, która napisała akt oskarżenia, za rządów Zbigniewa Ziobry nagle to oskarżenie wycofała i sprawę umorzyła. Doszła do wniosku, że przestępstwa jednak nie było. Skąd ten zwrot o 180 stopni?

Krąg zaufanych

Beata Kempa - najbardziej zaprawiona w politycznych bojach osoba z najbliższego otoczenia premier Szydło - w tym wąskim kręgu są jeszcze były prezenter pogody, niedoszły ksiądz, nauczycielka historii i człowiek, który w PiS-sie uchodzi za geniusza komunikacji internetowej. Czym się na co dzień zajmują i dlaczego właśnie im zaufała Beata Szydło - o tym Artur Warcholiński.

Blask cienia

Prawa ręka premier Szydło - szefowa jej kancelarii - znana z politycznego temperamentu, ciętego języka, płomiennych wystąpień przed ojcem Rydzykiem i z tego, że w przeciwieństwie do swoich poprzedników na tym stanowisku - nie pozostaje w cieniu przełożonego. W polityce od kilkunastu lat lojalnie u boku Zbigniewa Ziobry - jak układa się jej współpraca z premier Szydło - o tym między innymi rozmawiał z Beatą Kempą - Arkadiusz Wierzuk.

Jaki patriota

Obecny wiceminister sprawiedliwości na demonstracji przeciwko uchodźcom. Nie tak dawno Patryk Jaki krzyczał to na ulicy, teraz w wywiadzie prasowym oświadcza, że "zatrzymanie islamizacji to jego Westerplatte". Za każdym razem odwołuje się przy tym do chrześcijańskich wartości. Jak to się faktycznie do nich ma - o tym Magdalena Raczkowska-Kazek.

Granice patriotyzmu

Czym jest patriotyzm po chrześcijańsku? Odpowiedź daje ostatni dokument Episkopatu, który wyraźnie podkreśla, że miłość do własnej ojczyzny nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy czy agresji wobec innych narodów, że nacjonalizm jest egoizmem. Według jednych, to dokument przełomowy, według innych mocno spóźniony. Jedno jest pewne, nie da się go czytać w oderwaniu od sytuacji politycznej. Nawet biskupi mówią, żeby tego nie robić. Do kogo to mówią i dlaczego najbardziej krytykują ich za to ci, którzy tak chętnie odwołują się do nauki Kościoła i wartości chrześcijańskich? O tym Jacek Tacik.

Misja życia

Był niezwykle ciekawy świata i miał wiele o nim do powiedzenia. Pisarz, prawnik, wykładowca, publicysta, współtwórca konstytucji, działacz na rzecz praw człowieka, laureat wielu nagród i najwyższych państwowych odznaczeń, ale sam uważał, że najwięcej o nim mówi to, że był alkoholikiem. Wczoraj na Powązkach pochowano Wiktora Osiatyńskiego. U nas w programie jeden z jego ostatnich telewizyjnych wywiadów - głos człowieka, którego warto posłuchać. Bohater reportażu Brygidy Grysiak napisał książkę określaną mianem Biblii, dla ludzi, którzy wpadli w pułapkę nałogu. Napisał ją o sobie. Sam nie pił przez ostatnich ponad 30 lat i wiele z tych ostatnich poświęcił właśnie na pomaganie tym, którzy próbują iść tą samą drogą.

W Brańsku po pańsku

Brańsk na Podlasiu. To tam w ostatnich wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ponad 80 procent głosów. Jak mieszkańcy tej niewielkiej gminy oceniają po półtora roku rządy PiS? Czy mają poczucie "dobrej zmiany"? O tym rozmawiał z nimi Rafał Stangreciak.

Majówka na ulicy

Dwa głosy Polski. Tej "wreszcie normalnej”, jak mówią nam mieszkańcy gminy, która niemal w całości głosowała na PiS, i Polski mającej poczucie, że rządzący coraz bardziej ograniczają jej wolność. To było słychać było na ostatniej demonstracji w Warszawie. O jaką wolność chodzi i co jest dla niej dziś zagrożeniem? O tym Piotr Świerczek rozmawiał z uczestnikami Marszu Wolności.

Czarna lista

Lista Polaków, za którymi wystawiono listy gończe na całym świecie - wśród nich rekordzista, poszukiwany od 21 lat mieszkaniec Gogolina, podejrzany o brutalne zabójstwo żony. Dla śledczych stał się niewidzialny, podobnie jak 10 innych Polaków z tej listy. Kim są ci ludzie, dlaczego ściga ich wymiar sprawiedliwości i jak wyglądają te poszukiwania?

Życie w strachu

Wydaje się, że skojarzenie między hasłami uchodźca i terrorysta w Polsce zostało już skutecznie zbudowane. Historia, którą pokażemy teraz, to kolejny dowód, jak takie proste skojarzenia mogą być krzywdzące. To historia kobiety, która uciekła z Czeczenii przed wojną i zemstą. I eksperci nie mają wątpliwości, że powrót byłby dla niej niebezpieczny. Innego zdania są jednak urzędnicy, którzy żadnego zagrożenia nie widzą, nie widzą więc powodu by przyznać jej status uchodźcy.

Ucieczka spod bomb

Żyć w Polsce próbuje małżeństwo Syryjczyków, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną. To kolejna historia, w której po przekroczeniu granicy geograficznej trzeba pokonać kolejne, do pokonania dużo trudniejsze - biurokratyczne i mentalne. I oni - 61-letnia lekarka i o trzy lata starszy farmaceuta - próbują się właśnie z nimi uporać. Brygida Grysiak pokaże, kto im w tym pomaga i z czym uporać się najtrudniej.

Być Polakiem

Syryjczycy, Czeczenka i Irańczyk, czyli historie uchodźców, którzy chcą żeby ich domem stała się Polska. Z różnych powodów w tym domu zamykane są przed nimi jednak drzwi. W najlepszej sytuacji jest pochodzący z Iranu Salar. Mowa jednak tylko o sytuacji prawnej, ponieważ przyznano mu status uchodźcy. Okazuje się jednak, że to formalnie ułatwiające życie określenie w Polsce wiąże się także z pewnym piętnem. Jak przyznaje Rzecznik Praw Obywatelskich politycy sprawili, że samo słowo uchodźca wywołuje negatywne skojarzenia. Daria Górka pokaże teraz jakie reakcje te skojarzenia wywołują.

Minister, prokurator, sędzia?

Zbigniew Ziobro teraz będzie mógł skupić się wyłącznie na sądach. Jako polityk, minister i prokurator generalny staje się właśnie w praktyce zwierzchnikiem sędziów. Zgodnie z naszym najnowszym sondażem niemal połowa Polaków uważa, że zmiany forsowane przez ministra służą przede wszystkim podporządkowaniu sądownictwa partii rządzącej, wątpliwości w tej sprawie nie mają także pytani przez nas sędziowie. A Arkadiusz Wierzuk pokaże, na czym te zmiany będą polegały i zapyta, czy niezależności może służyć uzależnienie prezesów sądów od polityka.

Konflikt interesów

Powiększające się imperium Zbigniewa Ziobry i to jak zaczęło ono wykraczać daleko poza podlegającą mu bezpośrednio prokuraturę. Pokażemy, jak przejmuje właśnie władzę w sądach i że na wymiarze sprawiedliwości walka o wpływy się nie kończy. Jej areną była ostatnio jedna z największych i najważniejszych polskich firm - PZU. Stawką był fotel prezesa, a rywalami nie byli ludzie poprzedniej władzy a koledzy z rządu. Dariusz Kubik pokazał, jak przebiegało to starcie o wpływy między Zbigniewem Ziobrą i Mateuszem Morawieckim i kto był w nim górą.