Rynki

Przewidział krach na rynku ropy. Dziś wieszczy upadek giganta

Rynki

Shutterstockropa-16-2.jpg

Zach Schreiber, zarządzający funduszami hedgingowymi, który przewidział obecny krach na rynku ropy naftowej. Teraz ostrzega przed kryzysem finansowym w Arabii Saudyjskiej.

Kiedy jeszcze dwa lata temu cena ropy wynosiła około 100 dolarów za baryłkę, nikt nie wierzył inwestorowi, że w ciągu kilku miesięcy ma się to zmienić.

Gdy w ostatnim czasie cena baryłki ropy osiągnęła poziom 26 dolarów, zrodziło to niepokój wielu inwestorów oraz państw, których gospodarka opiera się na handlu tym surowcem.

Pewny koniec?

Zach Schreiber, zarządzający funduszami hedginowymi uważa, że sytuacja na rynkach będzie coraz gorsza.

- To kwestia dwóch, trzech lat, kiedy Arabia Saudyjska upadnie - uważa inwestor. Dodał, że grozi jej niewypłacalność w obliczu ogromnych wydatków przy jednoczesnych niskich cenach ropy. 
 Królestwo czarnego złota planuje pożyczyć 10 mld dolarów lub też sprzedaż pierwszych międzynarodowych obligacji rządowych.

Jak zauważył Schreiber, kraj prowadzi aktywną politykę socjalną, która dodatkowo pogarsza sytuację finansową. Ponadto ma na utrzymaniu ogromną armię, która w obliczu konfliktu z Iranem generuje stałe, ogromne koszty dla budżetu państwa. Planowane jest jednak obniżenie wydatków na wojsko o ok. 3,6 proc.

Odbicie dolara

- Arabia Saudyjska jest ostatnim bastionem stabilności - ocenił inwestor. Dlatego tym większy jest jego niepokój o przyszłość kraju, zwłaszcza, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał, że Arabia może stanąć w obliczu braku gotówki.

Schreiber dodał też, że dane finansowe w arabskim bilansie są zawyżone. Ponadto niebezpieczeństwem może okazać się cena amerykańskiej waluty. W ubiegłym tygodniu, gdy dolar był na rekordowo niskiego od 2015 roku poziomie, cena odbiła się. To dodatkowo może tworzyć presję na niskie ceny surowca.

W ubiegły weekend ze stanowiskiem pożegnał się wieloletni minister ds. ropy, Ali al-Naimi. Nowo utworzonym resortem energetyki kierować będzie Chalid al-Falih, który zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby Arabia Saudyjska była najbardziej wiarygodnym dostawcą energii.

Arabia Saudyjska od ponad roku prowadzi wojnę w Jemenie:

Autor: PMB/gry / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock