Wracamy do gry

W tym roku lato na rynku było wyjątkowo gorąceFotolia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Na rynkach zwyczajowo przyjęło się, że lipiec i sierpień jako miesiące wakacyjne należą do tych najnudniejszych. Spora część inwestorów bierze wolne, płynność spada, więc reszta rynku też najczęściej przyjmuje strategię wait&see. Brak głębi powoduje, że do wielu sygnałów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych podchodzi się z należytym dystansem. Potem przychodzi wrzesień i na parkiet wchodzą niedźwiedzie z bykami, a giełdowy taniec zaczyna się na nowo.

Wrześniowy blues

W tym roku lato było jednak wyjątkowo gorące. Jak widać, choćby na wykresach Walutomat.pl, największej platformy wymiany walut - na kilku parach walutowych udało się wygenerować większe ruchy, niejednokrotnie łamiąc istotne poziomy. Można było zauważyć, że im bliżej końca sierpnia, tym więcej się działo, a rynek stawał się coraz bardziej niecierpliwy. Zwłaszcza, że tym razem wakacje w spadku po sobie zostawiły rekordową liczbę ważnych tematów, które trzymają w szachu główne waluty. Dolar, euro, czy funt mierzą się z wyzwaniami o rzadko spotykanej skali. Na zmiany w globalnej awersji do ryzyka mocno reagują jen oraz frank szwajcarski. Światowa koniunktura coraz bardziej ciąży dolarom z antypodów. Dużo z tych problemów ciągnie się już od wielu miesięcy, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że wiele z nich zbliża się właśnie do punktu kulminacyjnego.

Świat według Trumpa

Zdecydowanie najwięcej dzieje się wokół głównej waluty świata. Co ciekawe, pomimo że liczba punktów zapalnych powoli staje się absurdalnie duża, to dolar radzi sobie zaskakująco dobrze. Nie trudno też znaleźć wspólny mianownik większości konfliktów, w które zaangażowane są Stany Zjednoczone. Jakby nie oceniać Donalda Trumpa, to bez wątpienia stał się on najważniejszym aktorem w aktualnym przedstawieniu. Ekscentryczny prezydent przypomniał (przynajmniej zachodniemu) światu ideę protekcjonizmu, idąc na otwartą wojnę handlową, przede wszystkim z Chinami. Konfrontacja, mimo wielu szumnych zapowiedzi o chęci dialogu, rozkręca się z miesiąca na miesiąc, ogarniając już praktycznie całą wymianę handlową między dwoma mocarstwami. Rośnie ryzyko, że konflikt w końcu wyleje się poza nakładanie kolejnych ceł i obie strony poszukają bardziej wyrafinowanej broni.

Sam Trump przyznał jednak, że to nie przywódca Chin jest jego (to znaczy całych Stanów) największym wrogiem. Tym bez wątpienia pozostaje prezes FED Jerome Powell, któremu zawdzięczamy mocnego dolara. I to właśnie silna własna waluta wydaje się największą bolączką prezydenta USA. Obecnie trwa potężna kampania, mająca na celu zmuszenie Rezerwy Federalnej do poluzowania polityki pieniężnej. Jest ona na tyle skuteczna, że rynek w pewnym momencie faktycznie uwierzył, że FOMC chce obniżać stopy procentowe. Przed nami kolejne posiedzenie, tym razem już przy pełnym gremium i to ono powinno ukierunkować oczekiwania co do kształtowania się ścieżki stóp w nadchodzącym okresie.

Walki z Xi oraz Powellem są zdecydowanie najbardziej medialne, ale Trump takich frontów otworzył znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć choćby Iran czy potencjalny konflikt handlowy z UE. Dolar, oprócz wsparcia ze strony Rezerwy, może liczyć jeszcze na jeden mocno specyficzny mechanizm rynkowy. Im więcej zamieszania jest na rynku i rośnie niepewność (nawet jeśli dotyczy bezpośrednio amerykańskiej waluty), tym większa staje się awersja do ryzyka, wspierając waluty bazowe, w tym właśnie dolara.

Euro w oparach kryzysu

W zupełnie innej sytuacji znajduje się wspólna waluta. Poradziła sobie z większością problemów, z którymi weszła w 2019 rok, ale życie nie znosi próżni, a strefa euro spokoju. Główną bolączką pozostaje niemiecki przemysł, który bardzo długo był motorem napędowym całej strefy. Ostatnie dane pokazują, że obawy wyrażane między innymi w indeksie PMI, zaczynają się realizować. Zresztą najświeższe odczyty PKB udowadniają, że problem rozlał się już na całą gospodarkę, przez co widmo recesji w Niemczech staje się coraz wyraźniejsze. Sprawę komplikuje nie kto inny jak Donald Trump, który konsekwentnie przypomina o nierównościach w wymianie handlowej. Unia obawia się wojny celnej, przede wszystkim dlatego, że Stany mogą uderzyć tam, gdzie najbardziej zaboli. W Niemczech jest to rynek motoryzacyjny, we Francji wino. Strefa euro jest obecnie zdecydowanie za słaba, by pójść na otwartą wymianę ciosów, jak to czyni Pekin, co powoduje, że prawdopodobieństwo konfliktu wzrasta. W Stanach zbliżają się wybory i prezydentowi USA potrzebny jest jakiś spektakularny sukces.

Jak bumerang wraca też kwestia włoskiego rządu. Ledwo udało się osiągnąć choćby kruche porozumienie na linii Rzym - Bruksela, a kryzys dopadł koalicję Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Obecnie ważą się losy nowej koalicji, tym razem Ruchu z Partią Demokratyczną, której trwałość wydaje się co najmniej wątpliwa. Pewnym ryzykiem jest też przekazanie władzy w EBC. Christine Lagarde może być ceniona w europejskiej polityce, jednak zdecydowanie brakuje jej doświadczenia w bankowości centralnej. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi udało się uporządkować własne poletko. Z tym że jest to łyżka miodu w beczce dziegciu.

Pora kończyć brexitową telenowelę

Sytuacja na funcie jest znacznie bardziej oczywista. Wielka Brytania wydaje się wyspą, do której zewnętrzne sztormy nie docierają. Cała uwaga jest poświęcana brexitowi i trzeba przyznać, że Boris Johnson mocno się stara, by tak właśnie było. Ostatnie zawieszenie parlamentu, które wywołało szok wśród opozycji, pokazuje, że idea "brexitu za wszelką cenę" jest realnym scenariuszem. Tu inwestorzy muszą się przygotować, że zwłaszcza druga połowa października może przynieść jeszcze bardziej zwiększoną zmienność. Zegar tyka, porozumienia nie ma, a nerwy rosną. W takich warunkach nietrudno o panikę.

Czas rozstrzygnięć

Powyższa lista wcale nie wyczerpuje tematu problemów, z którymi będą zmagać się rynki tej jesieni. Fatalna sytuacja kilku gospodarek w Ameryce Południowej. Bliski Wschód, gdzie nie tylko Iran jest punktem zapalnym. Protesty w Hongkongu, które wcale nie milkną. Huragan Dorian, który właśnie pustoszy wschodnie wybrzeże Stanów, a później zapewne spustoszy odczyty makroekonomiczne. Kart do gry nie brakuje, czekają już rozdane, a do stolika właśnie wracają gracze. Przed nami gorąca jesień.

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy serwisu Walutomat.pl

Autor: Krzysztof Adamczak / Źródło: Walutomat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotolia

Pozostałe wiadomości

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP

Nie mówię, żeby ludzi nie rozliczać, ja nie mówię, żeby ludzi nie karać za to, że coś ukradli, ale to nie jest temat numer jeden - stwierdził podczas poniedziałkowej konferencji prasowej europoseł PiS Daniel Obajtek. Reporter TVN24 Łukasz Frątczak dopytywał byłego szefa Orlenu o spadek kursu akcji spółki za jego kadencji oraz raport na temat inwigilacji posłów opozycji na zlecenie firmy.

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Obajtek: ściganie tych, którzy może coś ukradli, nie jest najważniejsze

Źródło:
tvn24.pl

Kraków i Warszawa zostały w poniedziałek połączone drogą ekspresową S7, a aglomeracja krakowska zyskała trasę S52, która ma usprawnić przejazd północną częścią miasta. Łączna długość obu udostępnionych dziś ekspresówek to 25 kilometrów.

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Z Krakowa do Warszawy w 2,5 godziny. "Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku"

Źródło:
PAP

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP