Wracamy do gry

W tym roku lato na rynku było wyjątkowo gorąceFotolia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Na rynkach zwyczajowo przyjęło się, że lipiec i sierpień jako miesiące wakacyjne należą do tych najnudniejszych. Spora część inwestorów bierze wolne, płynność spada, więc reszta rynku też najczęściej przyjmuje strategię wait&see. Brak głębi powoduje, że do wielu sygnałów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych podchodzi się z należytym dystansem. Potem przychodzi wrzesień i na parkiet wchodzą niedźwiedzie z bykami, a giełdowy taniec zaczyna się na nowo.

Wrześniowy blues

W tym roku lato było jednak wyjątkowo gorące. Jak widać, choćby na wykresach Walutomat.pl, największej platformy wymiany walut - na kilku parach walutowych udało się wygenerować większe ruchy, niejednokrotnie łamiąc istotne poziomy. Można było zauważyć, że im bliżej końca sierpnia, tym więcej się działo, a rynek stawał się coraz bardziej niecierpliwy. Zwłaszcza, że tym razem wakacje w spadku po sobie zostawiły rekordową liczbę ważnych tematów, które trzymają w szachu główne waluty. Dolar, euro, czy funt mierzą się z wyzwaniami o rzadko spotykanej skali. Na zmiany w globalnej awersji do ryzyka mocno reagują jen oraz frank szwajcarski. Światowa koniunktura coraz bardziej ciąży dolarom z antypodów. Dużo z tych problemów ciągnie się już od wielu miesięcy, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że wiele z nich zbliża się właśnie do punktu kulminacyjnego.

Świat według Trumpa

Zdecydowanie najwięcej dzieje się wokół głównej waluty świata. Co ciekawe, pomimo że liczba punktów zapalnych powoli staje się absurdalnie duża, to dolar radzi sobie zaskakująco dobrze. Nie trudno też znaleźć wspólny mianownik większości konfliktów, w które zaangażowane są Stany Zjednoczone. Jakby nie oceniać Donalda Trumpa, to bez wątpienia stał się on najważniejszym aktorem w aktualnym przedstawieniu. Ekscentryczny prezydent przypomniał (przynajmniej zachodniemu) światu ideę protekcjonizmu, idąc na otwartą wojnę handlową, przede wszystkim z Chinami. Konfrontacja, mimo wielu szumnych zapowiedzi o chęci dialogu, rozkręca się z miesiąca na miesiąc, ogarniając już praktycznie całą wymianę handlową między dwoma mocarstwami. Rośnie ryzyko, że konflikt w końcu wyleje się poza nakładanie kolejnych ceł i obie strony poszukają bardziej wyrafinowanej broni.

Sam Trump przyznał jednak, że to nie przywódca Chin jest jego (to znaczy całych Stanów) największym wrogiem. Tym bez wątpienia pozostaje prezes FED Jerome Powell, któremu zawdzięczamy mocnego dolara. I to właśnie silna własna waluta wydaje się największą bolączką prezydenta USA. Obecnie trwa potężna kampania, mająca na celu zmuszenie Rezerwy Federalnej do poluzowania polityki pieniężnej. Jest ona na tyle skuteczna, że rynek w pewnym momencie faktycznie uwierzył, że FOMC chce obniżać stopy procentowe. Przed nami kolejne posiedzenie, tym razem już przy pełnym gremium i to ono powinno ukierunkować oczekiwania co do kształtowania się ścieżki stóp w nadchodzącym okresie.

Walki z Xi oraz Powellem są zdecydowanie najbardziej medialne, ale Trump takich frontów otworzył znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć choćby Iran czy potencjalny konflikt handlowy z UE. Dolar, oprócz wsparcia ze strony Rezerwy, może liczyć jeszcze na jeden mocno specyficzny mechanizm rynkowy. Im więcej zamieszania jest na rynku i rośnie niepewność (nawet jeśli dotyczy bezpośrednio amerykańskiej waluty), tym większa staje się awersja do ryzyka, wspierając waluty bazowe, w tym właśnie dolara.

Euro w oparach kryzysu

W zupełnie innej sytuacji znajduje się wspólna waluta. Poradziła sobie z większością problemów, z którymi weszła w 2019 rok, ale życie nie znosi próżni, a strefa euro spokoju. Główną bolączką pozostaje niemiecki przemysł, który bardzo długo był motorem napędowym całej strefy. Ostatnie dane pokazują, że obawy wyrażane między innymi w indeksie PMI, zaczynają się realizować. Zresztą najświeższe odczyty PKB udowadniają, że problem rozlał się już na całą gospodarkę, przez co widmo recesji w Niemczech staje się coraz wyraźniejsze. Sprawę komplikuje nie kto inny jak Donald Trump, który konsekwentnie przypomina o nierównościach w wymianie handlowej. Unia obawia się wojny celnej, przede wszystkim dlatego, że Stany mogą uderzyć tam, gdzie najbardziej zaboli. W Niemczech jest to rynek motoryzacyjny, we Francji wino. Strefa euro jest obecnie zdecydowanie za słaba, by pójść na otwartą wymianę ciosów, jak to czyni Pekin, co powoduje, że prawdopodobieństwo konfliktu wzrasta. W Stanach zbliżają się wybory i prezydentowi USA potrzebny jest jakiś spektakularny sukces.

Jak bumerang wraca też kwestia włoskiego rządu. Ledwo udało się osiągnąć choćby kruche porozumienie na linii Rzym - Bruksela, a kryzys dopadł koalicję Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Obecnie ważą się losy nowej koalicji, tym razem Ruchu z Partią Demokratyczną, której trwałość wydaje się co najmniej wątpliwa. Pewnym ryzykiem jest też przekazanie władzy w EBC. Christine Lagarde może być ceniona w europejskiej polityce, jednak zdecydowanie brakuje jej doświadczenia w bankowości centralnej. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi udało się uporządkować własne poletko. Z tym że jest to łyżka miodu w beczce dziegciu.

Pora kończyć brexitową telenowelę

Sytuacja na funcie jest znacznie bardziej oczywista. Wielka Brytania wydaje się wyspą, do której zewnętrzne sztormy nie docierają. Cała uwaga jest poświęcana brexitowi i trzeba przyznać, że Boris Johnson mocno się stara, by tak właśnie było. Ostatnie zawieszenie parlamentu, które wywołało szok wśród opozycji, pokazuje, że idea "brexitu za wszelką cenę" jest realnym scenariuszem. Tu inwestorzy muszą się przygotować, że zwłaszcza druga połowa października może przynieść jeszcze bardziej zwiększoną zmienność. Zegar tyka, porozumienia nie ma, a nerwy rosną. W takich warunkach nietrudno o panikę.

Czas rozstrzygnięć

Powyższa lista wcale nie wyczerpuje tematu problemów, z którymi będą zmagać się rynki tej jesieni. Fatalna sytuacja kilku gospodarek w Ameryce Południowej. Bliski Wschód, gdzie nie tylko Iran jest punktem zapalnym. Protesty w Hongkongu, które wcale nie milkną. Huragan Dorian, który właśnie pustoszy wschodnie wybrzeże Stanów, a później zapewne spustoszy odczyty makroekonomiczne. Kart do gry nie brakuje, czekają już rozdane, a do stolika właśnie wracają gracze. Przed nami gorąca jesień.

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy serwisu Walutomat.pl

Autor: Krzysztof Adamczak / Źródło: Walutomat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotolia

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP