Wracamy do gry

W tym roku lato na rynku było wyjątkowo gorąceFotolia

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Na rynkach zwyczajowo przyjęło się, że lipiec i sierpień jako miesiące wakacyjne należą do tych najnudniejszych. Spora część inwestorów bierze wolne, płynność spada, więc reszta rynku też najczęściej przyjmuje strategię wait&see. Brak głębi powoduje, że do wielu sygnałów, zarówno technicznych, jak i fundamentalnych podchodzi się z należytym dystansem. Potem przychodzi wrzesień i na parkiet wchodzą niedźwiedzie z bykami, a giełdowy taniec zaczyna się na nowo.

Wrześniowy blues

W tym roku lato było jednak wyjątkowo gorące. Jak widać, choćby na wykresach Walutomat.pl, największej platformy wymiany walut - na kilku parach walutowych udało się wygenerować większe ruchy, niejednokrotnie łamiąc istotne poziomy. Można było zauważyć, że im bliżej końca sierpnia, tym więcej się działo, a rynek stawał się coraz bardziej niecierpliwy. Zwłaszcza, że tym razem wakacje w spadku po sobie zostawiły rekordową liczbę ważnych tematów, które trzymają w szachu główne waluty. Dolar, euro, czy funt mierzą się z wyzwaniami o rzadko spotykanej skali. Na zmiany w globalnej awersji do ryzyka mocno reagują jen oraz frank szwajcarski. Światowa koniunktura coraz bardziej ciąży dolarom z antypodów. Dużo z tych problemów ciągnie się już od wielu miesięcy, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że wiele z nich zbliża się właśnie do punktu kulminacyjnego.

Świat według Trumpa

Zdecydowanie najwięcej dzieje się wokół głównej waluty świata. Co ciekawe, pomimo że liczba punktów zapalnych powoli staje się absurdalnie duża, to dolar radzi sobie zaskakująco dobrze. Nie trudno też znaleźć wspólny mianownik większości konfliktów, w które zaangażowane są Stany Zjednoczone. Jakby nie oceniać Donalda Trumpa, to bez wątpienia stał się on najważniejszym aktorem w aktualnym przedstawieniu. Ekscentryczny prezydent przypomniał (przynajmniej zachodniemu) światu ideę protekcjonizmu, idąc na otwartą wojnę handlową, przede wszystkim z Chinami. Konfrontacja, mimo wielu szumnych zapowiedzi o chęci dialogu, rozkręca się z miesiąca na miesiąc, ogarniając już praktycznie całą wymianę handlową między dwoma mocarstwami. Rośnie ryzyko, że konflikt w końcu wyleje się poza nakładanie kolejnych ceł i obie strony poszukają bardziej wyrafinowanej broni.

Sam Trump przyznał jednak, że to nie przywódca Chin jest jego (to znaczy całych Stanów) największym wrogiem. Tym bez wątpienia pozostaje prezes FED Jerome Powell, któremu zawdzięczamy mocnego dolara. I to właśnie silna własna waluta wydaje się największą bolączką prezydenta USA. Obecnie trwa potężna kampania, mająca na celu zmuszenie Rezerwy Federalnej do poluzowania polityki pieniężnej. Jest ona na tyle skuteczna, że rynek w pewnym momencie faktycznie uwierzył, że FOMC chce obniżać stopy procentowe. Przed nami kolejne posiedzenie, tym razem już przy pełnym gremium i to ono powinno ukierunkować oczekiwania co do kształtowania się ścieżki stóp w nadchodzącym okresie.

Walki z Xi oraz Powellem są zdecydowanie najbardziej medialne, ale Trump takich frontów otworzył znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć choćby Iran czy potencjalny konflikt handlowy z UE. Dolar, oprócz wsparcia ze strony Rezerwy, może liczyć jeszcze na jeden mocno specyficzny mechanizm rynkowy. Im więcej zamieszania jest na rynku i rośnie niepewność (nawet jeśli dotyczy bezpośrednio amerykańskiej waluty), tym większa staje się awersja do ryzyka, wspierając waluty bazowe, w tym właśnie dolara.

Euro w oparach kryzysu

W zupełnie innej sytuacji znajduje się wspólna waluta. Poradziła sobie z większością problemów, z którymi weszła w 2019 rok, ale życie nie znosi próżni, a strefa euro spokoju. Główną bolączką pozostaje niemiecki przemysł, który bardzo długo był motorem napędowym całej strefy. Ostatnie dane pokazują, że obawy wyrażane między innymi w indeksie PMI, zaczynają się realizować. Zresztą najświeższe odczyty PKB udowadniają, że problem rozlał się już na całą gospodarkę, przez co widmo recesji w Niemczech staje się coraz wyraźniejsze. Sprawę komplikuje nie kto inny jak Donald Trump, który konsekwentnie przypomina o nierównościach w wymianie handlowej. Unia obawia się wojny celnej, przede wszystkim dlatego, że Stany mogą uderzyć tam, gdzie najbardziej zaboli. W Niemczech jest to rynek motoryzacyjny, we Francji wino. Strefa euro jest obecnie zdecydowanie za słaba, by pójść na otwartą wymianę ciosów, jak to czyni Pekin, co powoduje, że prawdopodobieństwo konfliktu wzrasta. W Stanach zbliżają się wybory i prezydentowi USA potrzebny jest jakiś spektakularny sukces.

Jak bumerang wraca też kwestia włoskiego rządu. Ledwo udało się osiągnąć choćby kruche porozumienie na linii Rzym - Bruksela, a kryzys dopadł koalicję Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi. Obecnie ważą się losy nowej koalicji, tym razem Ruchu z Partią Demokratyczną, której trwałość wydaje się co najmniej wątpliwa. Pewnym ryzykiem jest też przekazanie władzy w EBC. Christine Lagarde może być ceniona w europejskiej polityce, jednak zdecydowanie brakuje jej doświadczenia w bankowości centralnej. Wiele wskazuje na to, że przynajmniej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi udało się uporządkować własne poletko. Z tym że jest to łyżka miodu w beczce dziegciu.

Pora kończyć brexitową telenowelę

Sytuacja na funcie jest znacznie bardziej oczywista. Wielka Brytania wydaje się wyspą, do której zewnętrzne sztormy nie docierają. Cała uwaga jest poświęcana brexitowi i trzeba przyznać, że Boris Johnson mocno się stara, by tak właśnie było. Ostatnie zawieszenie parlamentu, które wywołało szok wśród opozycji, pokazuje, że idea "brexitu za wszelką cenę" jest realnym scenariuszem. Tu inwestorzy muszą się przygotować, że zwłaszcza druga połowa października może przynieść jeszcze bardziej zwiększoną zmienność. Zegar tyka, porozumienia nie ma, a nerwy rosną. W takich warunkach nietrudno o panikę.

Czas rozstrzygnięć

Powyższa lista wcale nie wyczerpuje tematu problemów, z którymi będą zmagać się rynki tej jesieni. Fatalna sytuacja kilku gospodarek w Ameryce Południowej. Bliski Wschód, gdzie nie tylko Iran jest punktem zapalnym. Protesty w Hongkongu, które wcale nie milkną. Huragan Dorian, który właśnie pustoszy wschodnie wybrzeże Stanów, a później zapewne spustoszy odczyty makroekonomiczne. Kart do gry nie brakuje, czekają już rozdane, a do stolika właśnie wracają gracze. Przed nami gorąca jesień.

Krzysztof Adamczak, dealer walutowy serwisu Walutomat.pl

Autor: Krzysztof Adamczak / Źródło: Walutomat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fotolia

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie, czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl