Największy w historii debiut na giełdzie. Aramco sprzedaje akcje po maksymalnej cenie

Rynki


Naftowy gigant Saudi Aramco wkracza na giełdę. W ramach pierwszej oferty publicznej akcji (IPO) koncern zbierze aż 25,6 miliarda dolarów.

Ostateczną cenę akcji Saudi Aramco ustalono na 32 riale (8,53 dol). Łącznie dzięki sprzedaży akcji koncern zainkasuje aż 25,6 mld dolarów. To jak dotąd największa oferta publiczna akcji w historii. Poprzedni lider, chiński koncern Alibaba, sprzedał w 2014 roku akcje za 25 mld dolarów.

Największa spółka giełdowa

Całą wartość koncernu wyceniono na 1,7 biliona dolarów, co czyni go największą spółką giełdową na świecie. Wyprzedził tym samym takich gigantów jak Apple, czy Microsoft.

Oferta publiczna Saudi Aramco po raz pierwszy była zaplanowana na 2018 rok, ale była już kilkakrotnie przekładana, głównie z powodu obaw przed koniecznością ujawnienia jej finansów, a także z powodu skomplikowanej struktury korporacyjnej grupy.

Bloomberg zauważa, że wejście firmy na giełdę oznacza, że firma będzie mieć inwestorów prywatnych po raz pierwszy od momentu jej znacjonalizowania w latach siedemdziesiątych.

10 procent światowej produkcji

Saudi Aramco ogłosiła, że w ciągu ośmiu miesięcy tego roku osiągnęła zysk w wysokości 68 miliardów dolarów. W 2018 roku uzyskała 111,1 miliarda dolarów zysków. To więcej niż łącznie Apple, Google i Exxon Mobil. Aramco odpowiada za produkcję około 10 procent światowej ropy naftowej.

Sprzedaż akcji państwowego koncernu to część planu saudyjskiego księcia Mohammeda bin Salamana, który chce zmodernizować krajową gospodarkę i stopniowo uniezależnić ją od ropy naftowej.

Pod koniec września informowaliśmy, że jednym z kluczowych elementów programu "Wizja 2030" jest otwarcie kraju na turystów zagranicznych. We wrześniu Ambasada Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie podała, że władze Arabii Saudyjskiej rozpoczęły proces wydawania wiz turystycznych dla obywateli wielu krajów świata, w tym Polski.

Autor: mp / Źródło: Bloomberg, BBC