Ropa mocno w górę. Bo rośnie popyt na paliwa

Rynki

PixabayCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną, o 2,7 proc., w reakcji na większe zapotrzebowanie na paliwa w USA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,71 dolarów, po zwyżce o 1,02 dolarów. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 85 centów, czyli 2,1 proc., do 40,90 dolarów za baryłkę.

Jakie prognozy?

Departament Energii USA podał, że zużycie benzyny w USA w ciągu ostatnich 4 tygodni było najwyższe od września 2015 roku. A tymczasem produkcja ropy w tym kraju jest obecnie najniższa od listopada 2014 roku. Popyt na benzynę w USA w ciągu ostatnich 4 tygodni wynosił średnio 9,33 mln baryłek dziennie - wynika z raportu Departamentu Energii USA. - Dane Departamentu Energii wskazują, że popyt na paliwa w USA, gdy benzyna jest bardzo tania, może pomóc w osiągnięciu równowagi przez rynki ropy, chociaż następować to będzie powoli - ocenia Angus Nicholson, analityk IG Ltd. w Melbourne. - Niskie ceny ropy mają wpływ na poziom produkcji surowca i wydaje się, że wcześniejsze prognozy 20 dolarów za baryłkę nie ziszczą się - wskazuje. W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 45 centów do 37,84 dolarów za baryłkę, a Brent na ICE Futures w Londynie staniała o 1,02 dolarów do 40,05 USD/b.

Zobacz jak wyglądają notowania ropy w ostatnich miesiącach:

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Raporty: