Rynki

Do ręki 10 tysięcy złotych zamiast węgla. Jest podpis prezydenta

Rynki

Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcejTVN24 BiS
wideo 2/5

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w poniedziałek w Katowicach.

Na podstawie ustawy, która ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy.

Tymczasem, we wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji tegorocznego budżetu, który ma umożliwić wypłatę rekompensat.

Wypłata świadczeń

- Ruszamy z całą operacją w spółkach węglowych, aby zdążyć z wypłatą do końca roku - powiedział Tobiszowski, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej.

- Czekamy na publikację ustawy - wskazał Tobiszowski. Jak ocenił, realnie publikacji należy spodziewać się we wtorek, wówczas ustawa weszłaby w życie w środę. Po wejściu ustawy w życie osoby uprawnione będą miały 21 dni na złożenie wniosków o rekompensatę. Według Tobiszowskiego uruchomionych ma zostać co najmniej 40 punktów przyjmowania wniosków; każda spółka górnicza uruchomi też infolinię.

Rekompensata

Od decyzji odmownych będzie można się odwołać, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok. Oprócz wniosków emeryci i renciści będą musieli złożyć oświadczenia dotyczące zrzeczenia się roszczeń do deputatów, których po wypłaceniu rekompensat nie będą już otrzymywać; nie będą też mogli zgłaszać roszczeń dotyczących deputatu w sądach - dotąd złożono około tysiąca pozwów w tej sprawie. Ustawę Sejm przyjął 12 października; Senat zaakceptował ją bez poprawek tydzień później. Tobiszowski określił w poniedziałek jej koszt na 2,35 mld zł.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock