Mocne wspieranie węgla. Subsydia pod lupą

Rynki

Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcejTVN24 BiS
wideo 2/4

Mit "taniego węgla" utrzymuje się w Polsce tylko dlatego, że wykorzystanie paliw kopalnych jest wciąż podtrzymywane różnego rodzaju subsydiami - twierdzą ekolodzy, którzy w europejskim plebiscycie na najbardziej szkodliwe sposoby wspierania paliw kopalnych Polsce przyznali pierwsze miejsce.

Unijne ulgi dla sektora energetycznego polski rząd wykorzystuje w sposób odwrotny niż ten, na który zostały przyznane: zamiast wspierać odchodzenie od węgla, dotują go - argumentuje organizacja Climate Action Network Europe, która przeprowadziła europejski plebiscyt "Fossil Fuels Subsidy Awards" na najgorsze przykłady subsydiów dla paliw kopalnych w krajach europejskich.

Wspieranie węgla

W kategorii Zabójcze Subsydia (ang. „Deadly Funding Award”) pierwsze miejsce zajęła Polska, za sprzeczne z przeznaczeniem wykorzystanie unijnych ulg dla sektora energetycznego. Wyprzedziła Rumunię i Niemcy.

W ramach unijnej puli darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla o szacunkowej wartości 12 miliardów euro, ponad 60 procent darmowych pozwoleń na emisję przyznano Polsce. Krajowy Plan Inwestycyjny zawiera listę polskich projektów, na które zostaną przeznaczone te środki. W ponad 82 proc. program składa się z inwestycji w paliwa kopalne, a zaledwie 8,5 proc. w odnawialne źródła energii, z czego jednak niemal wszystkie (29 z 31) to inwestycje w spalanie biomasy z węglem.

- Polski rząd marnuje ogromną szansę na modernizację naszej energetyki. Unijne wsparcie nie tylko nie przyczynia się do ani do transformacji w kierunku zielonej energii ani do realizacji naszych zobowiązań międzynarodowych, ale jest wręcz przeciwskuteczne – pogłębia uzależnienie polskiego sektora energetycznego od węgla – komentuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Przykład Węgier

Jako dobry przykład zgodnego z przeznaczeniem wykorzystania bezpłatnych uprawnień do emisji ekolodzy wskazują Węgry. W 2013 roku cały ekwiwalent przyznanych ulg zainwestowano tam w dwa duże projekty pilotażowe inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz budowę gazowego połączenia pomiędzy Węgrami a Słowacją.

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu