Prezydent przemówił do serc inwestorów. Historyczne wzrosty notowań

Rynki

Beax/CC BY SA 3.0Indeks WIG 20 zyskiwał przez cały dzień i zakończył sesję 2,86-proc. wzrostem, najwyższym od ponad miesiąca

Środa przyniosła wzrosty w całej Europie, ale warszawski parkiet zyskał wyjątkowo mocno - WIG zwyżkował o niemal 3 proc. Wśród blue chipów spadki odnotowała tylko jedna spółka, a wzrostom przewodziły banki.

Już od otwarcia środowej sesji amerykańskie giełdy mocno rosną, a główny indeks nowojorskiego parkietu DJI po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 21.000 pkt. Do wzrostu indeksu najmocniej przyczyniają się sektor finansowy, przemysłowy i surowców.

Przemówienie Trumpa

Podczas pierwszej marcowej sesji inwestorzy skupiają się na analizie wtorkowego wystąpienia prezydenta USA, Donalda Trumpa oraz na coraz bardziej jastrzębich wypowiedziach członków Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które mogą zwiastować podwyżkę stóp procentowych w USA już podczas marcowego posiedzenia.

Trump podczas wystąpienia na wspólnej sesji obu izb (Izby Reprezentantów i Senatu) amerykańskiego Kongresu zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu modernizacji amerykańskiej infrastruktury, o wartości 1 biliona dolarów. Program modernizacji infrastruktury w USA ma być utworzony dzięki funduszom prywatnym i federalnym. Ma on być oparty na dwóch podstawowych zasadach: kupuj amerykańskie towary i zatrudniaj amerykańskich pracowników. Prezydent USA powtórzył też przedwyborczą obietnicę budowy "wielkiego muru" na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Trump wezwał też Kongres do uchylenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare i zastąpienia go nowym.

Jak wskazują eksperci, Donald Trump podczas wystąpienia przed Kongresem USA nie poruszył nowych tematów dotyczących polityki gospodarczej.

"W przemówieniu Trumpa zabrakło szczegółów bardziej agresywnej polityki handlowej USA, Trump przechyla się też do proponowanego przez Republikanów border adjustment tax. Ten podatek obciąży produkty sprzedawane w USA składające się z importowanych komponentów. Ponieważ może ograniczyć gigantyczny deficyt handlowy USA jest postrzegany pozytywnie dla dolara, pojawia się coraz więcej opinii, że umocni dolara nawet o 10-25 procent" - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Po wystąpieniu Trumpa uczestnicy rynku czekają już na piątkowe przemówienie Janet Yellen, prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Po kolejnych wypowiedziach członków FOMC i przemówieniu prezydenta USA, oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym miesiącu mocno wzrosły - prawdopodobieństwo wyceniane przez kontrakty terminowe wynosi 82 proc.

Wzrosty w Warszawie

Indeks największych spółek WIG 20 zyskiwał przez cały dzień i zakończył sesję 2,86-proc. wzrostem, najwyższym od ponad miesiąca. Rosły także pozostałe indeksy - WIG zyskał 2,31 proc., mWIG 40 1,56 proc., a sWIG 80 1,03 proc. Obroty na rynku wyniosły 1,17 mld zł.

Podczas środowej sesji zdecydowanie wyróżniały się spółki z sektora bankowego - indeks WIG-BANKI wzrósł o 4,1 proc. Zwyżkom w indeksie blue chipów przewodził PKO BP, który wzrósł o 6,37 proc. - najmocniej od sierpnia 2016 roku. Drugi największy wzrost w indeksie, o 6,26 proc., odnotował mBank. Przychody za luty zaraportowały sieci sklepów CCC (wzrost o 34,1 proc. rdr do ponad 200 mln zł) oraz LPP (wzrost 12 proc. rdr do 382 mln zł; marża brutto ok. 44 proc.). Notowania CCC wzrosły o 1,75 proc., a LPP o 4,01 proc. Zwyżkę o 1,56 proc. odnotowały akcje Energi. Spółka poinformowała w środę, że Energa Finance zamknęła księgę popytu dotyczącą 10-letnich euroobligacji. Kwota emisji wyniesie 300 mln euro, kupon 2,125 proc., a rentowność 2,25 proc.

Kołodko: patriotyzm Trumpa jest ekonomicznie nierozsądny:

Kołodko: patriotyzm Trumpa jest ekonomicznie nierozsądny

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Beax/CC BY SA 3.0