Dramatyczny dzień dla bitcoina. Kurs kryptowaluty zanurkował

[object Object]
Historia pękajacych baniek db | tvn24bis.pl
wideo 2/4

Około 11,5 tysiąca dolarów - tyle w piątek około godziny 15.30 wynosiła cena bitcoina. Wycena wirtualnej waluty w zaledwie kilkanaście godzin obniżyła się o 4,5 tysiąca dolarów. To oznacza spadek wartości o ponad 25 procent.

Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu cena bitcoina sięgała 19 tysięcy dolarów. Wielu obserwatorów rynku spodziewało się przebicia kolejnej granicy, ale wycena wirtualnej waluty nagle zaczęła gwałtownie tracić na wartości.

Duże spadki

Tylko dziś bitcoin stracił około 4,5 tys. dolarów wartości, czyli ponad 25 proc. (wycena z godz. 15:30) i kosztuje obecne 11,5 tysięcy dolarów. W czwartek przed dużą część dnia kurs utrzymywał się powyżej 16 tysięcy dolarów.

Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach wycena bitcoina niemal nieprzerwanie rosła. Od stycznia 2017 roku jego wycena zwiększyła się o - bagatela - ponad 1400 procent, czyniąc z posiadaczy bitcoinów niespodziewanie majętnych ludzi. Jednocześnie wielu specjalistów ostrzegało, że gwałtowny wzrost przypomina "bańkę", która może zakończyć się spektakularnym pęknięciem i równie gwałtownym spadkiem. Wśród nich był m.in. Jamie Dimon, dyrektor generalny banku inwestycyjnego JP Morgan. - Ta sytuacja nie może się skończyć dobrze. Bańka pęknie – wróżył Dimon i w tym wróżeniu nie jest osamotniony. Podobne zdanie mają m.in. słynny inwestor Warren Buffet, szef strategii Deutsche Banku Ulrich Stephan czy Ray Dalio z funduszu hedgingowego Bridgewater Associates.

Wycena BTC/USD w ostatnich 5 dniachstooq
Wycena BTC/USD w ostatnim miesiącustooq

W Polsce ostrzeżenie wydał w tym miesiącu Narodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego. Z drugiej strony w wywiadzie dla tvn24bis.pl Lech Wilczyński z Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin przekonywał, że Polska powinna tworzyć rezerwy w kryptowalutach.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to kryptowaluta, która zyskała popularność przede wszystkim w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych dzięki możliwości przeprowadzania relatywnie tanich transakcji z jej użyciem. System tych operacji może funkcjonować bez konieczności centralnego zarządzania obrotem.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: SHUTTERSOCK

Pozostałe wiadomości