Państwowe przedsiębiorstwo Saudi Arabian Mining Company (Ma’aden) planuje podwoić produkcję złota do 2020 roku, a także podnieść produkcję innych surowców, takich jak aluminium czy amoniak - informuje "Bloomberg". Największy eksporter ropy szuka sposobu na zdywersyfikowanie swojej gospodarki w obliczu malejących stawek za "czarne złoto".
Ma’aden (Saudi Arabian Mining Company) jest przedstawicielem sektora górnictwa bogactw mineralnych.
Dwa razy więcej złota
Jak poinformował prezes Ma’aden Khaled Al Mudaifer w środowym wywiadzie, którego udzielił w Ras Al-Khair, produkcja złota ma do 2020 roku wynieść 500 tys. uncji. Dla porównania w tym roku wydobycie sięga 200 tys. uncji.
Produkcja aluminium, która odbywa się w ramach joint venture z Alcoa Corp. w Stanach Zjednoczonych, może wzrosnąć do 1 mln ton metrycznych z 760 tys. ton wyprodukowanych w tym roku. Wzrost produkcji odbywa się za sprawą recyklingu metalowych części.
Więcej miejsc pracy
Arabia Saudyjska chce pobudzić wzrost w przemyśle wydobywczym, planując stworzenie dodatkowych miejsc pracy poza sektorem ropy. Kraj chce w ten sposób podnieść przychód w ramach programu Saudi Vision 2030.
Według tej koncepcji rząd stawia sobie za cel, by wydobycie wniosło do gospodarki ok. 97 mld rialów (26 mld dol.) i stworzyło w rezultacie 90 tys. miejsc pracy. Arabia Saudyjska jest bogata w surowce: aluminium, fosfat, złoto, miedź i uran.
Rząd jest zainteresowany
- Rząd wydaje się być bardzo zainteresowany rozwojem tego sektora - ocenił w rozmowie z "Bloombergiem" Mohamed Ramady, niezależny analityk z Londynu oraz były profesor nauk ekonomicznych w King Fajad University for Petroleum and Minerals w Dhahran w Arabii Saudyjskiej.
- Wygląda na ro, że jest wielki plan zarówno dla firmy, jak i całego sektora. Chcą przyciągnąć do sektora więcej inwestorów prywatnych i świeżych umysłów, by położyć kres dominacji państwa - dodał analityk. Przez ostatnich pięć lat Ma’aden stworzyła 10 tys. miejsc pracy i - jak poinformował Mudaifer - planuje stworzyć kolejne 3 tys. w swoim kompleksie w Wa’ad Al Shamal w północnej części Arabii Saudyjskiej, gdzie są wydobywane fosfaty. Z kolei producent aluminium Ras Al Khair planuje zatrudnić 12 tys. pracowników.
Projekty polskich architektów podbijają Arabię Saudyjską:
Autor: ag//ms / Źródło: Bloomberg