Młoda gniewna Polska

9 czerwca 2015

Bój o wyższe płace w Polsce. "Najzdolniejsi nie chcą tutaj zostać"

- Sytuacja, w której PKB rośnie szybciej niż pensje, powoduje, że najzdolniejsi ludzie nie chcą tutaj zostać - mówiła w TVN24 BiŚ Agnieszka Wiśniewska z "Krytyki Politycznej". Jak przyznał Marian Owerko, przewodniczący Rady Nadzorczej Bakallandu, "w oparciu o prognozy dotyczące PKB i inflacji, nasze pensje muszą rosnąć". Podkreślił jednak, że o wysokości wzrostu zdecyduje rynek.

Młodzi i wykształceni, ale żyją w ciągłej niepewności. Kim są współcześni prekariusze i jak im pomóc?

Młodzi, wykształceni i pracujący, ale na "śmieciówkach" i za grosze. Stanowią aż 30 proc. wszystkich pracujących. Walczą o stabilizację, bo nie mają podstawowego poczucia bezpieczeństwa i nie mogą zaplanować sobie życia, ponieważ nie wiedzą, czy za chwilę nie stracą pracy. O tym, kim są współcześni prekariusze oraz o tym, jak im pomóc dyskutowali na antenie TVN24 Biznes i Świat Marcelina Zawisza z inicjatywy "My, Prekariat" oraz prof. Piotr Sałustowicz z SWPS.

Skąd bunt młodych Polaków? "Głos sprzeciwu wobec status quo"

Na antenie TVN24 Biznes i Świat mówimy o prekariuszach - młodych, wykształconych, pracujących osobach, których mimo to nie stać na życiową stabilizację. O ich przyszłości, a także oczekiwaniach rozmawiali w "Otwarciu Dnia" Rafał Hirsch z tvn24bis.pl oraz Michał Polakowski, ekspert Fundacji ICRA.

Jan Niedziałek o prawdziwych wyzwaniach dla rządzących. Czyli o tym, o czym politycy nie mówią

Sztuka zarządzania gospodarstwem domowym - tym dla starożytnych Greków była oikonomia. Według innej definicji ekonomia to próba rozwiązania dylematu - jak przy ograniczonych zasobach zaspokajać potrzeby, które są nieograniczone. Te definicje przypomniały mi się przy okazji wyborów, bo pasują do zadań, które stawiamy politykom. Chcemy, żeby skutecznie gospodarowali i najefektywniej, jak się da, wykorzystywali dostępny potencjał. To koszmarnie trudne zadanie - tym bardziej, że nawet przy najszczerszych chęciach poza ich kontrolą jest wiele globalnych procesów, które bardzo mocno kształtują rzeczywistość w Polsce. Nie zgadzam się jednak z fatalistyczną tezą, że jesteśmy bezbronni na naszej łódeczce, skoro sztormy przychodzą z zewnątrz. Możemy się w końcu na nie przygotować. I złagodzić ich uderzenie. 

Rafał Hirsch: wybory, bezrobocie, Kukiz i prekariat

Takiej okazji nie można przepuścić. Jesteśmy tuż po wyborach prezydenckich, a GUS właśnie opublikował nowe dane na temat bezrobocia w podziale na powiaty. Aż się prosi, żeby sprawdzić, jak wyglądają wyniki wyborów, tam gdzie bezrobocia praktycznie nie ma i tam, gdzie jest ono największe w kraju. Czy różnice są drastyczne? Czy duże bezrobocie sprzyja głosowaniu na opozycję? A może na kandydata „antysystemowego”?

Historia zatacza koło? "Świat zmierza do globalnego kryzysu zatrudnienia"

1 maja jest dla większości pracowników dniem wolnym. To, że dziś wielu z nas rozpali grill, czy wyjedzie na dłuższy weekend zawdzięczamy amerykańskim robotnikom, którzy przelali krew walcząc o ośmiogodzinny dzień pracy i lepsze płace. Mimo że od ich protestów minęło blisko 130 lat, prawa pracowników w wielu miejscach na świecie nadal są łamane. I to nie tylko w krajach rozwijających się, ale coraz częściej na Zachodzie. Praca staje się przywilejem - tylko w bogatszej części świata, czyli w G20 żyje 100 mln bezrobotnych i prawie pół miliarda osób, które żyją za mniej niż 2 dolary dziennie.