Zastanawiasz się, kiedy otrzymasz zwrot nadpłaconego w 2019 roku podatku? Jak to wygląda w przypadku deklaracji podatkowych złożonych w formie elektronicznej, a jak w papierowej? Co trzeba zrobić, by otrzymać zwrot podatku w 2020 roku na konto? Wyjaśniamy.
Zwrot podatku - co to jest?
Zwrot, związany z nadpłatą podatku, ma miejsce, gdy zapłacony podatek przekracza kwotę istniejącego zobowiązania. Nadpłata może też mieć miejsce przy opłaceniu zaległości podatkowej.
Jest kilka sytuacji, gdy otrzymujemy zwrot z podatku. Do takiej sytuacji dochodzi gdy np.:
- podatnikowi przysługują ulgi podatkowe (np. rodzinna, zdrowotna),
- podatnik został początkowo zakwalifikowany do wyższego progu podatkowego, a dochód ostatecznie był mniejszy.
Zwrot podatku 2020 - terminy
To, kiedy otrzymamy zwrot nadpłaconego w 2019 roku podatku, zależy w dużej mierze od tego, kiedy złożymy deklarację PIT. Generalnie, im wcześniej wypełnimy zeznanie i prześlemy do urzędu - tym szybciej otrzymamy zwrot.
Dodajmy, że fiskus ma określony z góry czas, do kiedy powinien oddać nam nadpłatę. Poniżej przedstawiamy terminy dotyczące deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38:
- oddane od 1 stycznia do 17 lutego 2020 roku, zwrot otrzymamy do 1 kwietnia 2020 roku,
- złożone od 17 lutego do 30 kwietnia 2020 roku w formie elektronicznej zostaną rozliczone w ciągu 45 dni od dnia po złożeniu,
- złożone od 17 lutego do 30 kwietnia 2020 roku w formie papierowej zostaną rozliczone w ciągu 3 miesięcy od dnia po złożeniu.
Jeśli nasze deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane w ramach usługi Twój e-PIT, to zostaną one rozliczone do 31 lipca 2020, czyli 3 miesiące po 30 kwietnia 2020 roku.
W przypadku formularza PIT-28, który trzeba przekazać fiskusowi do 2 marca 2020 roku, to przy elektronicznym złożeniu deklaracji rozliczenie trwa maksymalnie 45 dni, a papierowym - 3 miesiące.
Zwrotu podatku po złożeniu korekty termin zwrotu z niej wynikający wynosi 2 miesiące.
Zwrot podatku na konto bankowe
Zwrot podatku można otrzymać przekazem pocztowym - to ta bardziej tradycyjna forma. W takim wypadku nadpłata jest pomniejszona o opłatę manipulacyjną (1 proc. zwrotu) oraz koszt usługi pocztowej.
Nadpłatę można też otrzymać na konto bankowe - wystarczy podać swój numer konta w deklaracji podatkowej. Jeśli w formularzu nie ma takiej rubryki, jak ma to np. miejsce w PIT-36, to osoby fizyczne składają oddzielnie formularz ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne), a prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą formularz CEIDG-1, a jeśli nie mają one obowiązku uczestniczenia w tej bazie - druk NIP-7.
Numer konta podajemy w zeznaniu tylko raz - urząd skarbowy będzie później domyślnie zakładał, że dalej używamy tego samego rachunku. Naturalnie, jeśli w przyszłości będziemy chcieli otrzymać zwrot na inne konto, to musimy o tym poinformować fiskusa.
Kiedy nie otrzymamy nadpłaty podatku?
Zwrotu podatku możemy czasem nie otrzymać - np. w sytuacji, gdy powstały zaległości względem fiskusa (i to nie tylko z powodu podatku dochodowego, ale również np. mandatów).
Nadpłata jest wtedy zaliczana na poczet zaległości w całości lub w części umożliwiającej pokrycie długu.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock