TVN24 Biznes | Pieniądze

Jakie świadczenia przysługują rodzicom w przypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Kolejne szkoły odwołują zajęcia
Kolejne szkoły odwołują zajęciaTVN24
wideo 2/7
TVN24Kolejne szkoły odwołują zajęcia

W dobie rozprzestrzeniającego się koronawirusa wielu rodziców zastanawia się, jakie świadczenia przysługują im w przypadku zamknięcia przedszkola lub szkoły. Od 20 września nie przysługuje już dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na jakie inne wsparcie mogą liczyć osoby, które nie mogą wykonywać pracy ze względu na opiekę nad dzieckiem? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19, przyznawany był do 20 września. Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek opiekuńczy - kiedy przysługuje?

W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również między innymi w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Zasiłek opiekuńczy - gdzie złożyć wniosek?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy należy złożyć dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) albo u płatnika składek. Dokumenty można złożyć osobiście albo skorzystać z pomocy pełnomocnika. Można je także wysłać pocztą.

Można też złożyć wniosek o zasiłek za okres, który już minął. Należy zrobić to do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek.

Zasiłek powinno się otrzymać do 30 dni kalendarzowych od złożenia wszystkich dokumentów.

Autor:mp

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości