Sejm poparł prezydencki projekt ustawy obniżenia wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku. Zgodnie ze zmianami kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku lat 65. Głosowało 430 posłów, za opowiedziało się 262, przeciw 149, wstrzymało się 19.
Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 roku mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 roku.
Prezydencki projekt przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie przewiduje natomiast wydłużenia okresu, w którym niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę (kobietom w wieku 55 lat i mężczyznom w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków). Przepisy te wygasają wraz z końcem 2017 r.
"Dotrzymaliśmy słowa"
- Mogę powiedzieć z satysfakcją Polkom i Polakom, dotrzymaliśmy słowa - podkreśliła w środę w Sejmie premier Beata Szydło przed głosowaniem nad prezydenckim projektem ustawy, który przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Premier podkreśliła w Sejmie, że rok temu 16 listopada, w trakcie swojego expose zadeklarowała, iż rząd PiS obniży wiek emerytalny Polaków. - Tak zadeklarowaliśmy w kampanii wyborczej, taki był nasz obowiązek, taka była sprawiedliwość społeczna - powiedziała szefowa rządu. Jak dodała, rząd PO-PSL bez konsultacji ze społeczeństwem, "wbrew obywatelom", podwyższył wiek emerytalny.
Bez poprawek
Posłowie Kukiz'15 oraz PSL podczas drugiego czytania projektu zgłosili do niego swoje poprawki. Jeszcze tego samego dnia zajęła się nimi komisja polityki społecznej i rodziny, która zarekomendowała ich odrzucenie, a Sejm w środę przychylił się do jej opinii i wszystkie odrzucił.
Poprawka Kukiz'15 zakładała możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy - 35 lat dla kobiet oraz 40 lat dla mężczyzn. Sejm odrzucił także poprawkę PSL, według której niektórzy rolnicy mogliby odchodzić na wcześniejszą emeryturę - kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 - po spełnieniu pewnych warunków do końca 2022 r. Zgodnie z obecnymi przepisami, rolnicy mogą odchodzić na wcześniejszą emeryturę (po spełnieniu pewnych warunków) do końca 2017 r.
Związkowcy zadowoleni
- To szczęśliwy dzień dla wszystkich pracowników, dla członków Solidarności, dla nas osobiście, że konsekwencją, merytorycznym uporem doprowadziliśmy do odwórcenia tej złej sytuacji sprzed czterech lat - podkreślił przewodniczący NSZZ "S" Piotr Duda po głosowaniach w Sejmie. Pytany o inne postulaty związku - uwzględnienie stażu pracy przy prawie do emerytury - przypomniał, że działania nie zakończyły się. - Dziś mamy obniżony wiek emerytalny, jutro zaczynamy przegląd emerytur, aby przedstawić rządowi konkretne propozycje emerytur stażowych. My tego nie odpuszczamy - zapowiedział. Duda i Henryk Nakonieczny z prezydium związku byli obecni na sejmowej galerii podczas głosowania nad prezydenckim projektem.
Niższy wiek emerytalny
Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.
Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.
Opozycja krytykowała pomysł, dodając, że obniżenie wieku emerytalnego wiąże się z głodowymi stawkami. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość przekonywało, że wcześniejsze przejście na emeryturę będzie dobrowolne i nie każdy będzie musiał z tego skorzystać.
Autor: tol//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24