- To nie niższy wiek emerytalny, a niskie zarobki Polaków są powodem niskich świadczeń emerytalnych - przypominała w Sejmie minister Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta, która we wtorek prezentowała prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego. Jak dowiedział się reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk, poprawki zgłoszone we wtorek podczas drugiego czytania w Sejmie nie zostały przyjęte przez komisję polityki społecznej i rodziny.
We wtorek Sejm omówił w drugim czytaniu prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po pracach w komisji sejmowej posłowie zaproponowali, by to rozwiązanie weszło w życie 1 października 2017 r. - tak, jak proponował rząd w opinii do zmian.
Poprawki odrzucone
Poprawki poselskie skierowano do komisji polityki społecznej i rodziny, która rozpatrzyła je jeszcze tego samego dnia.
Możliwość przechodzenia na emeryturę ze względu na staż pracy oraz utrzymanie prawa niektórych rolników do wcześniejszego pobierania świadczeń emerytalnych - zakładały poprawki PSL oraz Kukiz'15 do projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, zgłoszone we wtorek podczas drugiego czytania w Sejmie.
Reporter TVN24 Arkadiusz Wierzuk poinformował, że nie zostały one przyjęte.
Słabo wynagradzani
Anna Surówka-Pasek z Kancelarii Prezydenta odnosząc się do zarzutów podnoszonych przez opozycję, że obniżenie wieku emerytalnego doprowadzi do wypłat głodowych emerytur - szczególnie dla kobiet - argumentowała, że długość opłacania składek nie jest podstawowym kryterium decydującym o wysokości świadczenia. - Polacy są narodem, który jest przepracowany, który jest stosunkowo słabo wynagradzany i to jest to, co powoduje, że emerytura - zdaniem posłów opozycji - będzie tak niska - mówiła minister. - Proszę nie szukać głównego problemu w wieku emerytalnym, bo nie o to chodzi - dodała.
Rolnicy później na emeryturę
Jak mówiła, "PSL do spółki z PO" przegłosowała podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników do 67 lat. Zapis przejściowy - umożliwiający wcześniejsze przechodzenie na emeryturę - wygasa 31 grudnia 2017 r.
- W prezydenckim projekcie utrzymaliśmy to status quo - przypomniała. - W związku z tym bardzo mnie dziwi, że państwo nagle namyśliliście się, że tamto rozwiązanie nie było dobre. Trzeba było to już wtedy wiedzieć - mówiła.
Zobacz: Polityczny spór o polską wieś. PiS kontra PSL w sprawie wieku emerytalnego dla rolników (Film z 13.11.2016)
Autor: ag//ms / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock