Gigantyczny wzrost wpływów do budżetu z podatku VAT. "To jest wielka radość"

Pieniądze

Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin
wideo 2/3

Dochody budżetu państwa z VAT w pierwszym kwartale 2017 roku są wyższe o 40 procent - poinformował w środę wiceminister finansów Leszek Skiba. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk dodał, że przed Polską jest bezpieczna przyszłość.

Wiceszef resortu finansów podkreślił na środowej konferencji prasowej, że dochody z VAT za marzec były bardzo dobre. - Mamy do czynienia z 40-procentowym wzrostem dochodów z VAT w pierwszym kwartale tego roku - dodał.

Cel podatkowy

Wiceminister finansów wyjaśnił, że w styczniu, lutym i w marcu pojawiło się jednorazowe zaburzenie dotyczące wpływów z VAT. Wskazał, że chodziło o wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT-em w budownictwie oraz zniesienie kwartalnych rozliczeń części firm. - Rzeczywiście to nie jest tak, że taka dynamika 40-procentowa może się utrzymać w naturalny sposób - dodał. Według niego bez zmiany stawki VAT utrzymanie takiego wzrostu nie jest możliwe. - Mimo wszystko, celem budżetowym w roku 2017 jest utrzymanie dynamiki co najmniej 11 procent - wskazał.

Jak podaje "Puls Biznesu", do budżetu z VAT wpłynęło już ponad 42 mld zł. Oznacza to, że całoroczny plan został po trzech miesiącach już wykonany w prawie 30 proc.

Zdaniem Skiby wzrost dochodów państwa z VAT w pierwszym kwartale pokazuje, że 11-proc. wzrost w kolejnych kwartałach roku jest możliwy do osiągnięcia, nawet jeśli dochody z tego podatku byłyby w kolejnych miesiącach nieco słabsze.

Ocena gospodarki

Wiceminister zapewnił, że tegoroczny budżet jest bezpieczny, a cel deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 2,9 proc. PKB możliwy do osiągnięcia. Obecny na konferencji szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk ocenił, że pierwszy kwartał tego roku jest znakomity dla finansów publicznych. - Dochody podatkowe wzrosły bardzo mocno i to jest wielka radość. Rzeczywiście gospodarka rozwija się bardzo dobrze - powiedział. Zwrócił uwagę ponadto, że różne międzynarodowe instytucje podnoszą oceny polskiej gospodarki. - Należymy do krajów najlepiej rozwijających się w UE o znakomitym wzroście PKB. Przed nami jest bezpieczna przyszłość - zapewnił Kowalczyk.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Raporty: