Pieniądze

Roaming bez dodatkowych opłat, ale nie u wszystkich. Polacy mogą być rozczarowani

Pieniądze

Koniec z roamingiem
Koniec z roamingiemTVN24 BiS
wideo 2/4

Od 15 czerwca osoby podróżujące po Unii Europejskiej powinny móc telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, uiszczając jedynie stawki krajowe za połączenie. Jak się okazuje, nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych planują w pełni dostosować się do regulacji, a Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opłaty.

Do 15 maja unijni operatorzy mieli przedstawić swoim klientom oraz Komisji Europejskiej zaktualizowane cenniki usług.

- Okazało się, że dwóch na trzech polskich operatorów, którzy przedstawili swoją ofertę nie dostosowało jej do prawa UE w sprawie zniesienia opłat roamingowych. Play nie zniósł całkowicie roamingu ani w odniesieniu do połączeń głosowych, ani esemesów czy korzystania z sieci. T-Mobile zaoferował zbyt niski pakiet jeśli chodzi o przesył danych, co nie ma nic wspólnego z mechanizmem "roam like at home" – poinformowali Polską Agencję Prasową anonimowi unijni urzędnicy.

Według tych informacji, Plus nie przedstawił jeszcze swojej oferty cenowej, mimo że w poniedziałek upłynął deadline. Tyko Orange całkowicie zrezygnował z opłat za roaming.

Cennik operatorów

Jak twierdzi źródło PAP w Komisji Europejskiej, jak dotąd Polska jest jedynym krajem, w którym tak wyraźnie widać opór operatorów przed zastosowaniem się do unijnych regulacji.

- Do połowy czerwca pozostał jeszcze prawie miesiąc, mamy nadzieję, że operatorzy do tej pory dostosują swoje taryfy. Jeśli nie, to klienci mają wybór – w sytuacji zmian w cenniku użytkownicy mają prawo zmienić operatora, będą wówczas mogli przenieść swój numer np. do tej sieci gdzie opłat roamingowych nie będzie - mówi źródło w KE. - Nasz cennik przedstawiliśmy 13 maja. W tej chwili nie mam nic do dodania – poinformował z kolei Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play. - Orange jako jedyny operator w Polsce zaproponował prawdziwą ofertę Roam Like At Home. Wybraliśmy rozwiązanie najlepsze dla naszych klientów – powiedział natomiast Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska. Agencja nie uzyskała komentarza od rzeczników prasowych sieci T-Mobile oraz Plus.

Interwencja UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgłasza uwagi do cenników przygotowanych przez operatorów komórkowych. Jak wskazuje, przedstawione propozycje "nie oddają ducha i celu", jaki przyświeca zniesieniu roamingu w Unii Europejskiej.

"Opublikowane przez operatorów limity, cenniki, jak również doniesienia prasowe wskazują na istotną rozbieżność pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorcami" - podkreśla UOKiK.

Jak przypomniano, Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadził dialog z branżą dotyczący modelu wdrożenia nowych regulacji roamingowych. Tymczasem, propozycje stawek i pakietów przygotowane przez operatorów do UOKiK-u trafiły na jednym z ostatnich etapów i wówczas urząd zgłosił uwagi.

W tej sprawie list do Marcina Cichego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 9 maja skierowała wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska.

ZOBACZ TREŚĆ LISTU

W przypadku klientów Orange, którzy posiadają abonamenty z nielimitowanymi usługami, obniżki wynoszą nawet do 100 procent.

Ale operatorzy wybrali też inne podejście stosując dwa warianty. Pierwszy wariant to: naliczanie opłat w przypadku rozmów podczas podróży według stawki krajowej. Drugi wariant: w ofertach, gdzie cena wynosi 0 zł - operatorzy przyznają określone limity, po przekroczeniu których naliczana będzie opłata dodatkowa. Wartości limitów mają zróżnicowane wysokości w zależności operatora.

SPRAWDŹ, JAK ZMIENIĄ SIĘ CENY USŁUG W ROAMINGU

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości