Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformowała w komunikacie Rada po zakończonym w czwartek dwudniowym posiedzeniu.
Oznacza to, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniem ekonomistów. O godz. 16 planowana jest konferencja prezesa NBP Marka Belki, podczas której uzasadni on powody podjętej decyzji. Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obniżając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych.
Ostatnie takie posiedzenie
Rada Polityki Pieniężnej obradowała jeszcze w starym składzie - było to najprawdopodobniej ostatnie posiedzenie. W środę w Senacie wybrano trzech nowych członków Rady - Marka Chrzanowskiego, Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Zastąpią oni wybranych do RPP przez Senat w 2010 r.: Andrzeja Rzońcę, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera, których kadencje wygasają 24 stycznia 2016 roku. 20 stycznia 2016 r. wygasają kadencje dwóch z trzech członków RPP powołanych przez Sejm - Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch. Na ich miejsce zostaną zapewne wybrani zgłoszeni w Sejmie przez klub PiS: prof. Grażyna Ancyparowicz z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej i Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Posłowie PO zgłosili natomiast prof. Cezarego Wójcika z SGH, a kluby Nowoczesnej i PSL prof. Stanisława Gomułkę. Głosowanie prawdopodobnie w piątek, ale wybrani niemal na pewno zostaną kandydaci PiS.
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock