Mniej chętnych na hipoteki. "Dwie podwyżki stóp procentowych zwiększyły wysokość raty"

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Ignacy Morawski o decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych
Ignacy Morawski o decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych
wideo 2/13
Ignacy Morawski o decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych

W listopadzie o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 36 tysięcy potencjalnych kredytobiorców, to o 7,4 procent mniej niż w poprzednim miesiącu, gdy takich wniosków złożono prawie 39 tysięcy - podaje Biura Informacji Kredytowej (BIK). Dodaje, że w listopadzie w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 28,1 procent rok do roku.

W stosunku do listopada ubiegłego roku odnotowano wzrost wniosków o 13,8 proc. Rok wcześniej o kredyt hipoteczny wnioskowało 31,71 tys. potencjalnych kredytobiorców. Średnia wartość wnioskowanego kredytu w listopadzie br. wyniosła prawie 338 tys. zł i była wyższa o 12,6 proc. w relacji do wartości z listopada 2020 r. Wzrost wartości to, według BIK, wynik coraz wyższych cen nieruchomości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Optymizm na rynku kredytów mieszkaniowych

BIK zwraca uwagę, że pomimo nadal dużego optymizmu panującego na rynku kredytów mieszkaniowych od szczytu w marcu br. mamy comiesięczny spadek liczby wnioskodawców w ujęciu miesiąc do miesiąca.

- W październiku doszedł jeszcze jeden negatywny czynnik, który w mojej opinii w sposób istotny może ochłodzić popyt na kredyty mieszkaniowe, a jest nim podwyżka stóp procentowych. Uważam, że jest to dopiero początek serii podwyżek. Wyższe stopy procentowe spowodują wyższą ratę odsetkową, a tym samym negatywnie wpłyną na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy - powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

- Dwie podwyżki stóp procentowych zwiększyły wysokość raty o około 16-18 procent, obniżając zdolność kredytową. Kolejne miesiące będą więc bardzo ciekawe na rynku kredytów mieszkaniowych. Należy pamiętać, że ewentualny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe znajdzie swoje odzwierciedlenie w akcji kredytowej po około dwóch miesiącach - dodał.

Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Kolejny dodatni odczyt Indeksu jest nadal wysoki i wynosi 28,1 proc." - napisał BIK w komunikacie.

- Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął przede wszystkim wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu mieszkaniowego, która po raz kolejny odnotowała historyczny rekord. W listopadzie 2021 roku średnia kwota wnioskowanego kredytu była o 37,74 tysiąca złotych wyższa niż rok temu. Tak wysoka średnia wartość - 337 915 złotych jest bezpośrednio wynikiem coraz wyższych cen nieruchomości - stwierdził Rogowski.

- Na wartość Indeksu pozytywnie wpłynął również wzrost liczby wnioskodawców. W porównaniu do listopada 2020 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 4369 osób więcej. Należy pamiętać, że w listopadzie ubiegłego roku druga fala koronawirusa mogła negatywnie wpłynąć na liczbę osób składających wniosek o kredyt mieszkaniowy. Analizując obecną wartość Indeksu, należy zaznaczyć, że w listopadzie ub.r. odnotowaliśmy ujemny (-4,5 procent) odczyt Indeksu, po dwóch dodatnich z września i października 2020 r. Począwszy od listopada zeszłego roku, wartość Indeksu była już zawsze dodatnia - stwierdził główny analityk BIK.

Indeks popytu na kredyty mieszkaniowemedia.bik.pl

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości