TVN24 Biznes | Pieniądze

Ceny produktów rolnych rosną w dwucyfrowym tempie. To kolejny miesiąc podwyżek

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ams
Źródło:
PAP
Wzrost cen przyspieszył
Wzrost cen przyspieszyłTVN24
wideo 2/8
TVN24Wzrost cen przyspieszył

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych są średnio o 15 proc. wyższe niż rok temu. Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu tego roku wobec poprzedniego miesiąca o 0,8 proc., a w porównaniu z poprzednim rokiem ten wzrost jest już dwucyfrowy i wyniósł 15,3 proc. - poinformował w środę GUS. Najbardziej podrożała pszenica, a najwięcej potaniały ziemniaki i żywiec wieprzowy.

Jak podał GUS, we wrześniu w porównaniu z sierpniem br. wzrosły ceny skupu oraz ceny na targowiskach większości produktów rolnych. Niższe były ceny kukurydzy i drobiu w skupie oraz ziemniaków i żywca wieprzowego na obu rynkach. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, ceny produktów rolnych były wyższe z wyjątkiem cen żywca wieprzowego w skupie.

GUS: we wrześniu podrożały produkty rolne

Od kwietnia wzrosty cen w skupach są dwucyfrowe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największy wzrost odnotowano w sierpniu, gdzie w skupach ceny były wyższe o 18,2 procent.

Zmiany ceny skupu podstawowych produktów rolnychstat.gov.pl

Ceny pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju oraz jaj w kolejnych miesiącach mogą rosnąć. Powodem jest obserwowany na świecie silny wzrost cen nawozów. Ekonomiści prognozują, że rolnicy na całym świecie będą ograniczać stosowanie nawozów, co z kolei będzie negatywne dla wydajności produkcji roślinnej.

Jak podali ekonomiści Credit Agricole - "obserwowany obecnie wzrost cen nawozów będzie w kolejnych miesiącach oddziaływał w kierunku wzrostu cen wszystkich podstawowych produktów żywnościowych: pieczywa, mięsa, produktów mlecznych, oleju i tłuszczów oraz jaj".

Inflacja we wrześniu 2021 - dane GUS

Inflacja we wrześniu 2021 roku w Polsce wyniosła 5,9 procent rok do roku. To więcej, niż wynosił wstępny szacunek GUS. W stosunku do sierpnia ceny wzrosły o 0,7 procent. W ocenie ekonomistów inflacja już w październiku przekroczy poziom 6 procent.

GUS przedstawił także dane dotyczące wzrostu cen poszczególnych kategorii produktów i usług. Według nich w ujęciu rocznym najbardziej w górę poszły ceny paliw, bo o aż 28,6 proc. Podrożała benzyna (28,3 proc.), olej napędowy (26,7 proc.), a najbardziej z nich LPG (aż 37,7 proc.).

Dużo więcej niż przed rokiem trzeba zapłacić także za wywóz śmieci (wzrost o 19,7 proc.) Dwucyfrowe wzrosty cen odnotowano także w przypadku mięsa drobiowego (17,5 proc.), tłuszczy roślinnych (11 proc.) oraz warzyw (10,2 proc.).

Mocno wzrosły także ceny energii elektrycznej (9,5 proc.) i gazu (9,2 proc.). Podrożały także usługi związane z turystyką zorganizowaną ogółem (7,4 proc.) i turystyką zorganizowaną w kraju (8,2 proc.).

Inflacja we wrześniu 2021 rokuGUS

 

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości