Co z pomocą prezydenta dla frankowiczów? "Nie spodziewam się żadnego ryzyka"

[object Object]
Prezydent chce pomóc frankowiczom. Oto, co muszisz wiedziećTVN24 BiS
wideo 2/2

Chcielibyśmy, by ustawa o wsparciu kredytobiorców była uchwalona tak szybko, jak to jest możliwe. Komunikaty Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego oraz wypowiedzi przedstawicieli resortu finansów, w tym wicepremiera Mateusza Morawieckiego, wskazują, że to dobra propozycja - mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Pytany, kiedy prezydencki projekt noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców, który został skierowany do Sejmu zostanie uchwalony, deklarował:

- Nie spodziewam się żadnego ryzyka czy zagrożeń związanych z pracami nad tym projektem. Panuje powszechna opinia, że jest on wart podjęcia. Liczę więc na to, że w pracach parlamentarnych projekt ten będzie sprawnie prowadzony - mówił.

Jednocześnie dodał, że prezydentowi zależy na szybkim wejściu w życie ustawy - Chcielibyśmy, by ta ustawa była uchwalona tak szybko, jak to jest możliwe. Taka jest intencja pana prezydenta. Jak wspomniałem, prowadziliśmy konsultacje z kluczowymi podmiotami, które wchodzą w skład Komitetu Stabilności Finansowej.

- W tej sprawie rozmawiałem z szefem sejmowej komisji finansów Jackiem Sasinem, którego informowałem, że ten projekt będzie kierowany do prac sejmowych. Obecnie w Sejmie działa podkomisja ds. ustawy spreadowej i dwóch innych projektów dot. kredytów walutowych. Komisja finansów musi zdecydować, jak będzie procedowany projekt o wsparciu kredytobiorców - mówił Mucha.

Ustawowe wsparcie

Projekt przygotowany przez kancelarię prezydenta zakłada nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz zmianę ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

CZYTAJ 5 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ O USTAWIE

Projekt zakłada ułatwienia w korzystaniu z pomocy przez osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Takie osoby, to m. in. bezrobotni albo kredytobiorcy, których rata kredytu przewyższa 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Do tej pory na pomoc mogły liczyć osoby, których kredyt pożerał 60 proc. pensji.

Mucha zauważał, że nowe przepisy nie dotyczą tylko frankowiczów. - Ustawa w istotnej części odnosi się zarazem do wszystkich kredytobiorców mieszkaniowych, także złotowych. Warto zwrócić bowiem uwagę, że spłacalność kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim obecnie jest lepsza niż złotowych. Ustawa tworzy ramy prawne do tego, by w większym niż obecnie stopniu mógł być wykorzystywany zasób finansowy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców poprzez wyodrębnione Fundusz Wspierający oraz Fundusz Restrukturyzacyjny.

Projekt dotyczy zmiany regulacji dotyczących tych funduszów. Ich funkcjonowanie budziły zastrzeżenia, m. in. dlatego, że z rozwiązań skorzystało mało osób.

Wiceszef kancelarii był pytany, czy intencją jest również przygotowanie się na ewentualną podwyżkę stóp procentowych, która uderzyłaby w kredytobiorców złotowych. - Chodzi zarówno o wsparcie kredytobiorców, jak i eliminację zagrożeń systemowych. - odpowiadał.

Ustawa spreadowa

Mucha odniósł się też do projektu ustawy spreadowej. Z jego wcześniejszych wypowiedzi wynika, że współpracuje z prezesem NBP w sprawie projektu tego aktu. Natomiast prezes Glapiński jeszcze w lipcu stwierdził, że projekt ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców "rozwiązuje problem i w związku z tym ustawa spreadowa traci zasadniczo na znaczeniu". - Ustawa spreadowa wiąże się z realnym obniżeniem raty, bądź w przypadku wygasłych kredytów z wypłatą środków nienależnie pobranych. Z kolei ustawa dot. funduszu wsparcia kredytobiorców zapewni wsparcie osobom w trudnej sytuacji oraz będzie wspomagała proces „odwalutowania” kredytów odnoszonych do walut obcych. - wyjaśniał różnicę wiceszef kancelarii prezydenta - mówił Mucha. - Kancelaria Prezydenta oficjalnie zakomunikowała, że nie ma woli rezygnacji z prac nad ustawą spreadową. Natomiast prezydent ma świadomość, że do parlamentu, a także po części Komisji Nadzoru Finansowego, należy ocena skutków regulacji - deklarował.

Ocena ustawy

- Komunikaty NBP i KNF oraz wypowiedzi przedstawicieli MF, w tym wicepremiera Mateusza Morawieckiego, wskazują na to, że jest to dobra propozycja. Zresztą z MF, NBP, KNF i BFG konsultowaliśmy ten projekt. Byłem w stałym kontakcie z wiceministrem finansów Piotrem Nowakiem. Współpracowałem z prezesem NBP Adamem Glapińskim, a także z przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim oraz z szefem BFG Zdzisławem Sokalem, który jest zarazem jednym z doradców ekonomicznych prezydenta. - deklaruje Mucha.

Krytyka

Mucha odniósł się do krytyki, jaką słychać w stosunku do regulacji mających wesprzeć kredytobiorców. M. in. do niedawnej publikacji "Pulsu Biznesu", w której napisano, że "prezydencki projekt ustawy frankowej zawiera poważne wady, które nie podobają się bankom i niepokoją nadzór oraz NBP".

Jego zdaniem nie można mówić o wadach rozwiązań. - Projekt ustawy został opracowany przez zespół ekspertów prawnych i finansowych, a następnie był konsultowany ze specjalistami z MF, NBP, KNF i BFG. Wszystkie uwagi zgłoszone na etapie prac zostały rozstrzygnięte, a podmioty skupione w KSF wydały pozytywną opinię o projekcie. Jestem przekonany, że nieuprawnione są twierdzenia o poważnych wadach projektu. Natomiast Kancelaria Prezydenta RP jak zawsze będzie aktywnie uczestniczyła w procesie legislacyjnym i będziemy rozważać wszystkie zgłoszone do ustawy poprawki, tak by wspólnie z parlamentarzystami przygotować jak najlepszą ustawę.

Obietnice

Projekt, który wpłynął do Sejmu jest kolejnym z wariantów pomocy, jakie prezydent Andrzej Duda proponował frankowiczom. Obietnica załatwienia sprawy kredytów we frankach była jedną z głównych obietnic w kampanii wyborczej obecnej głowy państwa. - Państwo polskie powinno im ("frankowiczom" - red.) pomóc. Bo państwo polskie od dawna powinno dbać o ich interesy. W tym zakresie jest konieczna zmiana podejścia. Nie jest tak, że instytucje bankowe będą królowały. Trzeba powrócić do rozliczenia złotówkowego tych kredytów, tak jakby nigdy nie były we frankach zawarte - mówił podczas debaty przedwyborczej w TVN.

Autor: ps / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC