TVN24 Biznes | Pieniądze

Polski Ład a kwota wolna od podatku. Co zapowiedziało PiS?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Donald Tusk ocenia Polski ŁadTVN24
wideo 2/11
TVN24Donald Tusk ocenia Polski Ład

Polski Ład zakłada wiele zmian, które bezpośrednio wpłyną na nasze dochody. Jedna z nich dotyczy kwoty wolnej od podatku. W jaki sposób zostanie zmieniona i jak to wpłynie na nasze portfele? Kto zyska na nowych zasadach?

Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich osób rozliczających się z podatku dochodowego w oparciu o skalę podatkową, czyli płacących podatek w wysokości 17 lub 32 proc. w zależności od wysokości zarobków. To określona kwota dochodu, która jest zwolniona z podatku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kwota wolna od podatku – jak jest teraz

Obecnie w Polsce kwota wolna od podatku wynosi od 8 000 zł (dla 8 000 zł dochodu) do 3 091 zł (dla 13 000 zł dochodu). W przypadku zarobków powyżej 13 000 zł, a do 85 528 zł kwota wolna od podatku jest stała i wynosi 3 091 zł. Dla dochodów powyżej 85 528 zł do 127 000 zł kwota wolna od podatku będzie maleć – od 3 091 zł do 1 zł.

Osoby, których roczne zarobki będą wyższe niż 127 000 zł, nie będą uprawnione do kwoty wolnej od podatku i nie będą mogły zmniejszyć z tego tytułu sumy, która powędruje do fiskusa.

Polski Ład a kwota wolna od podatku – kto zyska

Zapowiedziany przez rząd nowy program gospodarczy ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2022 roku i zakłada znaczącą zmianę kwoty wolnej od podatku. Przede wszystkim ma ona zostać podniesiona do 30 tys. zł.

Wzrost kwoty wolnej jest skokowy i oznaczałby bardzo znaczącą zmianę w pensji czy emeryturze, którą co miesiąc otrzymujemy na konto, gdyby nie to, że jednocześnie rząd zadeklarował zmiany w przepisach dotyczących składki zdrowotnej. Powodują one, że zmiany nie są już tak korzystne dla podatnika.

Poniżej wyliczenia przedstawiane przez PiS, które zawierają jednak dodatkową ulgę – dla klasy średniej, która ma niwelować niekorzystne zmiany dla podatników zarabiających 6-11 tys. brutto miesięcznie.

Prawo i Sprawiedliwość

Czytaj także: Zmiany w PIT w Polskim Ładzie a ulgi podatkowe

Próg podatkowy w górę

Oprócz zwiększania kwoty wolnej od podatku i zmian w składce zdrowotnej podwyższony ma zostać próg podatkowy – z 85 528 zł do 120 000 zł.

Tym samym, aby zacząć płacić wyższą, 32-procentową stawkę podatku dochodowego, będzie trzeba zarabiać już nie ok. 7 tys. zł netto miesięcznie, ale co najmniej 10 tys. zł.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości