Pracowałeś za granicą? Zobacz, jak rozliczyć się z fiskusem

Pieniądze

TVN24 BiSPracowałeś za granicą? Zobacz, jak rozliczyć się z fiskusem

Wielkimi krokami zbliża się moment rozliczenia z fiskusem. Podpowiadamy, co powinni zrobić Polacy pracujący za granicą. O tym bowiem w jakim kraju należy płacić podatki decyduje zasada rezydencji.

- Jeżeli pracowaliśmy za granicą, przede wszystkim powinniśmy najpierw ustalić, czy jesteśmy nadal polskimi rezydentami podatkowymi. Jeżeli tak, to koniecznie należy pozyskać informację o tym, jakiej wysokości uzyskało się dochody za granicą, i przygotować się do złożenia zeznania podatkowego - wskazuje w rozmowie z Polskim Radiem Anna Misiak, szefowa zespołu ds. podatków osobistych w firmie MDDP.

- Za rezydenta podatkowego uważa się osobę, która ma centrum interesów życiowych w Polsce, lub spędziła w Polsce więcej niż 183 dni w ciągu roku - dodaje.

Podwójne opodatkowanie

W takim przypadku właściwym formularzem dla zadeklarowania dochodów zagranicznych będzie PIT-36. Wówczas wszystkie dochody zagraniczne należy uwzględnić w załączniku PIT/ZG i skalkulować wysokość podatków w Polsce, z uwzględnieniem dochodów zagranicznych.

Nie bez wpływu jest również to w jakim kraju uzyskaliśmy dochody. A to ze względu na podwójne opodatkowanie.

W przypadku umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, Polska ma przewidzianą tzw. korzystną metodę unikania podwójnego opodatkowania, co oznacza np. że jeżeli ktoś w 2015 roku oprócz dochodów uzyskanych poza krajem, nie uzyskał w Polsce żadnych innych dochodów, to skutek będzie taki, że nie będzie musiał nawet złożyć zeznania podatkowego w Polsce.

Będzie tak np. w przypadku Niemiec, Hiszpanii, Czech, Słowacji.

Jeżeli zdarzyłoby się jednak, że umowa nie rozstrzyga o rezydencji lub Polska nie zawarła umowy z danym krajem, podatek płacić należy w każdym z państw. Wystąpi zatem podwójne opodatkowanie, które może być jeszcze eliminowane poprzez zastosowanie zasady unikania podatku zawartej w ustawie o podatku dochodowym, tzw. zasady proporcjonalnego odliczenia.

Przeliczenie dochodu

Jak przypomina jednak Polskie Radio w przypadku, jeśli dana osoba ma do wykazania dochody np. z USA, Rosji czy Holandii, to będzie musiała je zadeklarować.

- Jest jednak tzw. ulga abolicyjna, która pozwala zredukować wysokość obciążeń podatkowych w Polsce - zaznacza Misiak. - W przypadku dochodów z tych krajów konieczne jest również złożenie PIT-36, także z załącznikiem PIT/ZG, tylko metoda rozliczenia będzie nieco inna - dodaje.

Przy rozliczaniu dochodów zagranicznych należy również pamiętać o tym, żeby właściwie przeliczyć dochód uzyskany w obcej walucie. Do tego powinien być stosowany średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Sprawdź, jakie przysługują ci ulgi

Nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Sprawdź, jakie przysługują ci ulgiTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock