TVN24 Biznes | Pieniądze

PKO BP zwróci pieniądze klientom. Część z nich musi złożyć wniosek

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o wakacjach kredytowych
Wicepremier Emilewicz o wakacjach kredytowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Wicepremier Emilewicz o wakacjach kredytowych

PKO BP poinformowała o zwrocie kosztów prowizji udzielenia pożyczki lub kredytu konsumenckiego. Na zwrot mogą liczyć klienci w przypadku całkowitej spłaty zobowiązania przed terminem określonym w umowie.

PKO BP podała w komunikacie na swojej stronie, że zwrot dotyczy pożyczek lub kredytów zawartych od 18 grudnia 2011 roku. "W przypadku całkowitej spłaty pożyczki lub kredytu konsumenckiego przed terminem określonym w umowie, PKO Bank Polski SA dokonuje proporcjonalnego zwrotu kosztów prowizji udzielenia pożyczki/kredytu" - poinformowano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

PKO BP zwróci koszty prowizji

W przypadku wcześniejszych całkowitych spłat dokonanych od 12 listopada 2019 roku – rozliczenie kosztów prowizji za udzielenie pożyczki lub kredytu będzie dokonywane automatycznie, bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku.

"Środki są zwracane na rachunek, z którego dokonywane są spłaty rat pożyczki/kredytu. Rozliczenie kosztów następuje niezwłocznie po dokonaniu przedterminowej spłaty, nie później niż w terminie 14 dni od daty wcześniejszej całkowitej spłaty pożyczki/kredytu" - czytamy w komunikacie.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które dokonały wcześniejszej spłaty do 11 listopada 2019 roku. W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o zwrot części prowizji za udzielenie pożyczki lub kredytu, w dowolnej placówce banku lub w trybie reklamacyjnym, na przykład w serwisie internetowym iPKO.

"Sprawa zostanie rozpatrzona w terminie do 30 dni, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach w terminie do 60 dni" - poinformowała PKO BP.

Wyrok TSUE

Zwrot kosztów prowizji udzielenia pożyczki lub kredytu konsumenckiego, to efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z nim "prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta".

Pod koniec października ubiegłego roku o zwrotach prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego poinformował Bank Pekao. W przypadku tego banku zwrot dotyczył wcześniejszych spłat dokonanych także przed 11 września 2019 roku.

W grudniu ubiegłego roku o zwrotach prowizji w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego informował BNP Paribas.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości