Pensje a inflacja. "Bieda w Polsce będzie miała twarz osób pracujących"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Wojtyla: martwiłabym się o osoby, które zarabiają najniższą krajową, takich osób jest 2 miliony
Wojtyla: martwiłabym się o osoby, które zarabiają najniższą krajową, takich osób jest 2 milionyTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojtyla: martwiłabym się o osoby, które zarabiają najniższą krajową, takich osób jest 2 miliony

Bieda w Polsce będzie miała twarz osób pracujących - stwierdziła w TVN24 doktor Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Ekonomistka zwróciła uwagę, że w najtrudniejszej sytuacji są osoby w małych miejscowościach zarabiające najniższą krajową.

- W tym roku wyszliśmy z taką wiedzą, że będzie gorzej - wiemy, że to, co się działo w tamtym roku, zbierze plony. I tu nie tylko mówię o inflacji, ale także o zapowiadanym spowolnieniu i tym, że nam się upiekło i nie mamy recesji. Jestem spokojniejsza jako ekonomista, bo pewne prognozy już się sprawdzają - podkreśliła Wojtyla.

Pensje Polaków a inflacja

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS), przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku wyniosło 7329,96 zł - oznacza to wzrost o 10,3 procent rok do roku. Z kolei inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 procent rok do roku.

- Presja płacowa nie mogła się dziać w nieskończoność. Nie oszukujmy się, przedsiębiorcy już tak mocno przerzucili ceny na konsumentów, że dłużej tego robić nie mogą. Nie martwiłabym się o osoby z wysoką średnią, z wysokim wynagrodzeniem w dużych przedsiębiorstwach. Martwiłabym się o osoby, które mają najniższą krajową, nawet tę podwyższoną - mówiła Wojtyla.

Płaca minimalna

Na początku 2023 r. płaca minimalna wzrosła do 3490 zł brutto (2709,48 netto, czyli na rękę), a od 1 lipca wyniesie 3600 zł (2783,86 netto). Jednocześnie minimalna stawka godzinowa to 22,80 zł od 1 stycznia i 23,50 zł od 1 lipca. 

Ekonomistka wskazała, że osób zarabiających najniższą krajową jest około 2 miliony. - O ile do niedawna mówiło się w Polsce, że bieda ma twarz emeryta czy twarz dziecka z rodziny niepracujących rodziców, twarz osoby samotnej, to dzisiaj trzeba powiedzieć, że bieda w Polsce będzie miała twarz osób pracujących, bo te 2 miliony osób (...) nie są w stanie się utrzymać na poziomie, który zapewnia standardowe warunki życia - powiedziała Wojtyla.

Ekonomistka dodała, że "dla osób, które pracują, poziom demotywacji i rozczarowania tym, co się dzieje w gospodarce, sięga zenitu".

- Te osoby muszą wybierać między tańszym i droższym jajkiem - o jajkach się ostatnio dużo mówi. O ile w dużym mieście można poszukać promocji - sieci handlowych jest bardzo dużo i prześcigają się w ofertach, bo mają na to pieniądze, mogą negocjować kontrakty z dostawcami, gorzej jest w małych miejscowościach, w których najwięcej jest osób pracujących za najniższą krajową. I ten najniższe krajowe powodują, że ci ludzie nie mają z czego wybierać, rezygnują z podstawowych rzeczy, które są niezbędne do życia - stwierdziła.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Czytaj też: Tyle przeciętnie zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości