Narodowy Bank Polski wyemituje jutro banknot o nominale 20 zł z wizerunkiem Mieszka I i Dobrawy. Ósmy już w historii banku banknot kolekcjonerski upamiętni 1050. rocznicę chrztu Polski. Od wtorku będzie można go kupić w kasach NBP za 75 zł.
Banknot wyprodukowany jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych znajdzie się w sprzedaży we wtorek 12 kwietnia. Dla kolekcjonerów przygotowano 35 tys. sztuk, a zakupić je można w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.
NBP emituje banknoty kolekcjonerskie, by upamiętniać ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Chrzest Polski dokonany z inicjatywy Mieszka I w 966 roku jest jednym z nich. Wizerunki Mieszka I oraz Dobrawy są zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki.
Awers i rewers
Na awersie, prócz podobizny książęcej pary znajduje się wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich ("symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu").
Na rewersie zaś pojawia się wizerunek katedry gnieźnieńskiej oraz kielich królewski, wykonany ok. 1190 roku.
Projekt banknotu wykonał Krystian Michalczuk. Od pozostałych banknotów obiegowych różni się bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi.
Bogaty w symbole
- Symbolika przedstawiona na banknocie przywołuje czasy chrztu Polski – wydarzenia przełomowego w naszych dziejach. Przypomina o jego teologicznym wymiarze, ale także o politycznych, społecznych i kulturowych konsekwencjach. Zostaliśmy wówczas wprowadzeni w nowy świat, który wyraził się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne – podkreśla ks. Jarosław Bogacz, konserwator diecezjalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej, cytowany przez NBP.
Jak informuje bank, więcej informacji dotyczących banknotu - także symboliki i zabezpieczeń - znaleźć można w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.
Pierwszy banknot kolekcjonerski NBP wyemitował 16 października 2006 r. Upamiętniał on postać Jana Pawła II - jest nadal dostępny w sprzedaży.
Autor: tol/ag / Źródło: NBP