Planujesz pracę w gastronomii? Bez książeczki sanepidowskiej ani rusz

Pieniądze

Uważaj na groźne bakterie. Jak jeść zdrowo w trakcie upałów?TVN24 BiS
wideo 2/4

Jeżeli zamierzasz pracować w branży gastronomicznej, tak zwana książeczka sanepidowska jest ci niezbędna. Co trzeba zrobić, by ją otrzymać? Jakie badania są potrzebne? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co to jest książeczka sanepidowska?

Jako takiej książeczki sanepidowskiej już nie ma - to tylko potoczna nazwa, którą nazywane jest orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. W 2008 roku zmieniły się przepisy - wprowadzono badania, po których wydawane jest wcześniej wspomniane orzeczenie, wiele osób nadal jednak stosuje starą nazwę.

Przepisy nie określają jak orzeczenie ma wyglądać - niektórzy lekarze i przychodnie wciąż mogą wydawać książeczki. Zaświadczenie jest wystarczającym dokumentem. Bez względu na formę, procedura i badania przebiegają podobnie.

Kto musi wyrobić książeczkę sanepidowską?

Osoby podejmujące pracę, przy której może dojść do zakażenie innych osób. Naturalnie badania potrzebne do wyrobienia książeczki mają na celu sprawdzenie, czy pracownik jest zdrowy i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo innym osobom.

Badania są obowiązkowe dla wszystkich, którzy będą pracować z żywnością oraz płynami przeznaczonymi do spożycia, a także z podawanymi doustnie lekami. Ponadto, książeczkę sanepidowską muszą wyrobić osoby, które mają myć naczynia i pojemniki na żywność, wodę lub leki oraz ci, którzy będą mieli kontakt z duża liczbą ludzi i dziećmi do 6. roku życia.

Oznacza to, że najczęściej badania muszą przejść osoby pracujące w gastronomii, handlu i turystyce.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

W teorii każdy nowy pracownik otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania. W praktyce jednak często poszukiwane są osoby, które badania już zrobiły i książeczkę posiadają.

Tak czy siak, konieczna jest wizyta w oddziale sanepidu i dostarczenie trzech próbek do badania. Z wynikami udajemy się następnie do lekarza medycyny pracy (może on też zlecić dodatkowe badania).

Potem lekarz wydaje orzeczenie lekarskie albo o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy, albo o czasowym lub trwałym przeciwwskazaniu do wykonywania pracy. W tym drugim przypadku praca z żywnością czy lekami jest niemożliwa.

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej

Koszt badań może się wahać od 60 do 100 złotych, a wizyta u lekarza medycyny pracy również może wynieść w okolicy 100 złotych.

Czas trwania badań to około jednego do dwóch tygodni.

Na orzeczeniu do celów sanitarno-epidemiologicznych można wpisać datę kolejnego badania, ale zależy to już od lekarza. W przepisach nie ma sprecyzowanego terminu ważności książeczki sanepidowskiej. W związku z tym niektórzy lekarze decydują się na wypisanie orzeczenia o zdolności do pracy bezterminowo.

Kary za fałszerstwo

Zdarza się, że niektóre osoby nie chcą przechodzić całej procedury i decydują się na sfałszowanie orzeczenia. Tego typu praktyki są dość ryzykowne i na ogół są wykrywane. Co ważniejsze, wiążą się z nałożeniem kar finansowych, a nawet pozbawieniem wolności. Za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock