Pozwy w sprawie kredytów hipotecznych w złotych. Banki bez wsparcia nadzoru

Autor:
ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/7
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

Na około 100 szacuje się liczbę pozwów złożonych przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązanie w złotych. Jak donosi "Puls Biznesu" Komitet Stabilności Finansowej jest zaniepokojony nasilającym się zjawiskiem podważania umów kredytowych, ale nie może i nie chce nic z tym zrobić. Członkami Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) są szefowie NBP, KNF i Ministerstwa Finansów.

Jak podaje "PB", na około 100 szacuje się liczbę pozwów złożonych przeciwko bankom przez kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne w złotych i podważają umowy ze względu na zastrzeżenia dotyczące sposobu obliczania stawki WIBOR. Gazeta wskazuje, że "sprawy są rozsiane po całej Polsce, często skierowane do sądu w mniejszych miejscowościach, wśród pozwanych są banki spółdzielcze". W opinii jednego z przytaczanych przez nią bankowców ma to związek z taktyką polegającą na "szukaniu wyłomu w systemie sądowym, znalezieniu sądu, który przyzna rację kredytobiorcom".

Pozwy dotyczące złotowych kredytów hipotecznych

"PB" przypomina, że pierwsze zapowiedzi pozwów dotyczących złotowych kredytów hipotecznych pojawiły się przed kilkoma miesiącami. "Pczątkowo (...) przyjmowane były z niedowierzaniem (...). Jednak po doświadczeniach z kredytami frankowymi (...) sprawa trafiła na szczebel prezesów" - czytamy. Gazeta podaje, że na koniec półrocza na ok. 2 mln 484 tys. kredytów hipotecznych o łącznej wartości 508 mld 277 mln zł, ok. 2 mln stanowiły kredyty złotowe warte łącznie 400 mld zł.

Bankowcy 24 października skierowali list do członków Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) - szefów NBP, KNF i Ministerstwa Finansów - w którym "wskazali na ogromne ryzyko dla rynku w przypadku pomyślnych dla kredytobiorców orzeczeń sądowych i wystąpili o jasne stanowisko nadzoru" - podaje "PB".

Odpowiedzi w imieniu Komitetu Stabilności Finansowej udzielił bankowcom prezes NBP Adam Glapiński, który - jak podaje "PB" - zapewnił, że zagadnienia ryzyka prawnego były dyskutowane na posiedzeniu KSF w czerwcu i we wrześniu, ale "ze względu na możliwość wywołania niezamierzonych efektów KSF nie podjął decyzji o zajęciu formalnego stanowiska odnoszącego się do tej sprawy i opublikowania komunikatu". Dodał natomiast, że dostosowanie WIBOR do wymogów tzw. rozporządzenia BMR (unijne przepisy dot. zmiany wskaźników referencyjnych jak WIBOR czy LIBOR) "pozwoliło na ograniczenie ryzyka prawnego dotyczącego wspomnianych umów" - czytamy.

Jak podkreślił "PB", zdaniem bankowców ryzyka prawnego nie ma, a "brakuje tylko jednoznacznego zapewnienia KSF". "Tego braku jednak szef NBP nie zamierza uzupełnić, bo... przekracza to jego możliwości" - pisze gazeta.

"Podjęcie wnioskowanych przez Państwa działań zmierzających do powstrzymania prób podważania skuteczności umów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR leży poza kompetencjami zarówno KSF, jak i banku centralnego" - przytacza odpowiedź szefa NBP "Puls Biznesu".

Program ugód frankowych w bankach

mBank na początku listopada poinformował, że po zamknięciu fazy pilotażu, rozpoczął oferowanie ugód frankowych. "W ramach oferty przewalutuje dotychczasowy kredyt z franków szwajcarskich na złote, a jednocześnie zredukuje kapitał pozostający do spłaty. Warunki umorzenia będą ustalane indywidualnie i będą podlegać negocjacjom" - wskazywano.

Jak informował bank, przewalutowany kredyt będzie oprocentowany zmienną lub okresowo stałą stopą procentową. mBank proponuje stałe oprocentowanie w wysokości 4,99 proc.

Bank planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 roku. Dodano, że "klienci powinni czekać na kontakt ze strony banku".

PKO BP 4 października 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

- Do tej pory zawarliśmy ponad 18 tysięcy ugód z kredytobiorcami. 73 procent spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody - powiedział w październiku br. Piotr Mazur w rozmowie z PAP Biznes.

Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości