TVN24 Biznes | Pieniądze

Stopy procentowe w górę. O ile wzrosną raty kredytów?

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w Polsce
Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/10
TVN24 BiSStarczewska-Krzysztoszek o inflacji w Polsce

Raty kredytów hipotecznych wzrosną po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżka stopy referencyjnej do 1,25 procent sprawi, że rata przeciętnego kredytu hipotecznego wzrośnie o 135 złotych, a w sumie po dwóch podwyżkach o 221 złotych - wynika z wyliczeń Expandera. O kilkanaście procent spadnie ponadto dostępna kwota kredytu. Swoje wyliczenia dotyczące rat kredytów przedstawił także Polski Instytut Ekonomiczny.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe NBP. Jak wynika z komunikatu banku centralnego, stopa referencyjna została podniesiona o 75 punktów bazowych, do 1,25 procent.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, wskazał, że podwyżka stóp NBP będzie skutkowała wzrostem stawki WIBOR, od której uzależnione jest oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych. - Ich raty wzrosną, ale nie od razu. Banki najczęściej aktualizują oprocentowanie raz na 3 miesiące (nie zawsze są to kwartały kalendarzowe). Wielu kredytobiorców podwyżkę raty zobaczy dopiero w styczniu - wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Sadowski zwrócił uwagę - na przykładzie kredytu na 330 000 zł na 25 lat, udzielonego w ostatnim czasie - że wzrost będzie solidny (z 1 539 zł do 1 760 zł), gdyż będzie obejmował zarówno podwyżkę październikową (o 86 zł) jak i listopadową (o 135 zł). - W przypadku starszych kredytów, na przykład udzielonych 10 lat temu, zadłużenie zwykle jest niższe, a okres pozostały do spłaty jest krótszy, więc wzrost raty będzie mniejszy - zauważył analityk.

Zmiany rat kredytów dla mieszkania 50 m2 (10 proc. wkładu)

Rata kredytu na mieszkanie 50 m2Expander

Swoje szacunki dotyczące zmian wysokości rat kredytów zaprezentował również Polski Instytut Ekonomiczny.

Kredyty hipoteczne

W ocenie Sadowskiego wyższe oprocentowanie sprawi, że spadnie dostępna kwota kredytu hipotecznego. - Osoba, która na początku października mogła liczyć maksymalnie na 400 000 zł, po dwóch podwyżkach stóp dostanie kredyt na nie więcej niż 349,8 tys. zł. To w połączeniu z wyższymi cenami mieszkań sprawi, że osoby planujące zakup mieszkania będą musiały albo kupić mniejszy lokal, albo taki w zdecydowanie gorszej lokalizacji - podkreślił analityk.

Jak wskazał, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań wzrosły o ok. 13 proc. oraz wzrost oprocentowania kredytu, dostępna powierzchnia lokalu spadnie o 12,5 proc. - Jeśli więc ktoś przed rokiem mógł sobie pozwolić na mieszkanie o powierzchni 50 m2, to obecnie będzie to już tylko 38,7 m2. To jednak przy założeniu, że nie zdecyduje się na gorszą lokalizację lokalu i że w międzyczasie nie dostał podwyżki wynagrodzenia - wynika z wyliczeń Expandera.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości