Jak rozpoznać fałszywe banknoty? Wyjaśnił Paweł Blajer

Pieniądze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.1

Okres przedświąteczny to czas zakupowego szaleństwa. Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" o godz. 18.00 wytłumaczył, jak szybko rozpoznać fałszywe banknoty.

Polskie banknoty zostały zaprojektowane tak, aby można było łatwo sprawdzić ich autentyczność. Poszczególne nominały mają różne wymiary i są drukowane w odmiennych barwach.

Król z komiksu

Aby zbadać, czy banknot nie jest fałszywy powinniśmy przyjrzeć mu się za każdym razem, gdy bierzemy go do ręki. Zdarzają się bowiem fałszerstwa mało wysublimowane, a oszuści wykorzystują fakt, że zazwyczaj tylko krótko rzucamy okiem na banknot - mówi Barbara Jaroszek z Narodowego Banku Polskiego. Najczęściej fałszowane są banknoty o nominałach 50 i 100 zł. - Ten stuzłotowy ma najwięcej zabezpieczeń. Na początek trzeba sprawdzić, czy król jest na swoim miejscu, bo zdarzają się wycinanki z komiksu. Po drugie sprawdźmy, czy banknot szeleści i czy papier nie budzi naszych wątpliwości. Zwykły papier można łatwo odróżnić od papieru banknotowego - dodaje Jaroszek.

Zmiana koloru

Zaznacza, że patrząc na banknot pod światło, powinniśmy dostrzec na nim takie elementy jak znak wodny, nitkę i tzw. znak recto-verso czyli dwustronny nadruk, który pod światło składa się w całość. - Na banknocie są także elementy wypukłe, drukowane specjalną farbą, które bez trudu można wyczuć. Na dwóch najwyższych nominałach jest też tzw. spark, czyli element pokryty zmienną optycznie farbą - podkreśla.

Warto także oglądać banknot pod wieloma kątami. Jeżeli jest prawdziwy wizerunek króla powinien się zmieniać.

"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00.

Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat