Klienci banków na celowniku oszustów. "Uwaga na podejrzane maile!"

Pieniądze

Spektakularne ataki hakerówTVN24 BiS
wideo 2/5

ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów przed oszustami. Próbują oni podszywać się pod bank i w ten sposób wyłudzać dane dostępowe do naszego konta.

Do klientów ING Banku Śląskiego wysyłane są e-maile od oszustów informujące o blokadzie konta. "W trosce o bezpieczeństwo naszych odbiorców zablokowaliśmy konto w ING Bank Śląski, powodem jest włamanie do konta. W celu odblokowania dostępu prosimy o weryfikację właściciela konta" - brzmi wiadomość od cyberprzestępców.

Poniżej umieszczony jest link, który prowadzi do fałszywej strony banku. Wpisanie tam loginu i hasła do systemu bankowości internetowej oznacza przekazanie oszustom naszych danych dostępu do konta bankowego.

Tak wygląda typowy atak phishingowy, który jest często wykorzystywaną metodą kradzieży danych uwierzytelniających i włamań na skrzynki mailowe lub rachunki bankowe. Hakerzy rozsyłają wiarygodnie wyglądające wiadomości, w których wstawiają linki wyłudzające dane.

ING Bank Śląski przypomina, że nigdy nie prosi o login wraz z pełnym hasłem do bankowości internetowej.

"Uwaga na podejrzane maile! Pamiętajcie, nigdy nie wysyłamy maili z prośbą o zalogowanie się ani nie prosimy o podanie pełnego hasła do bankowości" - zaapelowano w komunikacie zamieszczonym na Twitterze.

O sprawie jako pierwszy poinformował serwis niebezpiecznik.pl

Lawina fałszywych e-maili

ING Bank Śląski nie jest jedynym bankiem, który w ostatnim czasie ostrzega przed złodziejami. Pod koniec listopada Credit Agricole informował o pojawiających się fałszywych wiadomościach e-mail, których nadawca podszywa się pod bank.

W wiadomości przestępcy sugerują, że bez podjęcia działań (kliknięcia w podany w treści fałszywy link), nastąpi wygaśnięcie konta. Jest to nieprawda, a link prowadzi do fałszywej strony. "W żadnym wypadku nie należy na nią wchodzić, ani podawać na niej żadnych danych uwierzytelniających" - czytamy na stronie banku.

Oszuści podszywają się również pod Alior Bank. Wysyłane przez nich wiadomości mają np. tytuł "Powiadomienie o zapłacie" i zawierają załącznik PDF. Otwarcie załącznika może spowodować zarażenie komputera groźnym wirusem, który umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Po otwarciu pliku użytkownikowi prezentowany jest zaciemniony widok dokumentu, który ma nakłonić do kliknięcia w zamieszczoną grafikę. Wykonanie tej akcji przekierowuje go do innego serwisu, co skutkuje pobraniem złośliwego pliku.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock