Podatnik, który dokonuje wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu do urzędu skarbowego, zobowiązany jest do wypełnienia stosownego formularza według ściśle określonych reguł. Jednym z punktów jest tzw. identyfikacja zobowiązania.
● Identyfikacja zobowiązania to jeden z elementów, który zawarty jest w formularzu wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek bankowy urzędu skarbowego. ● Identyfikację zobowiązania podatnik wskazuje, jeżeli wpłata wynika z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego lub innego aktu organu wykonawczego.
Przelew do urzędu skarbowego – identyfikacja zobowiązania
Zasady dokonywania przelewu do urzędu skarbowego określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 lutego 2017 roku w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Ustawodawca określił w nim w sposób szczegółowy to, jak powinien zostać wypełniony przez podatnika formularz. Jednym z pól jest tzw. identyfikacja zobowiązania.
Warto zauważyć, że parametry techniczne formularza określone zostały przez Polską Normę PN-F-01 101 „Bankowość i pokrewne usługi finansowe – Wzór formularza polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej (WP)”.
Czytaj także: Formy opodatkowania – którą wybrać? Wady i zalety podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej
Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?
Dokonując przelewu do urzędu skarbowego, podatnik ma prawo wyboru pomiędzy uregulowaniem należności przez przelew internetowy, przekaz pocztowy lub w kasie urzędu skarbowego. Bez względu na to, który spośród nich wybierze, należy pamiętać, że przelew do urzędu skarbowego różni się od tych dokonywanych z innego tytułu. Ustawodawca szczegółowo określił bowiem, jakie dane powinny zostać określone w formularzu.
Ponadto należy pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku podatnicy dokonują wpłat PIT, CIT i VAT na tzw. mikrorachunek podatkowy. Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek każdego z podatników, który składa się z:
– liczby kontrolnej, – stałej wartości, która wskazuje na numer rozliczeniowy z NBP, – stałej wartość, która wskazuje na numer uzupełniający w NBP, – cyfry „1”, jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT lub cyfry „2”, jeśli prowadzi działalność gospodarczą lub jest podatnikiem VAT lub jest płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, – numer PESEL lub NIP.
Jak wypełnić przelew do urzędu skarbowego – wzór
W rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sposób szczegółowy określone zostało, jak należy wypełnić formularz wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek urzędu skarbowego.
Identyfikacja zobowiązania to pole numer 13. Jak wskazują wytyczne, pole to powinno zostać wypełnione w zależności od symbolu formularza lub płatności, tj. uzupełnia się je, jeśli wpłata wynika z decyzji, postanowienia, tytułu wykonawczego lub innego aktu organu wykonawczego.
Pozostałe pole w formularzu wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu dotyczą:
– nazwy urzędu skarbowego, – numeru rachunku bankowego urzędu skarbowego, – oznaczenia formy płatności, – kwoty, – numer rachunku bankowego wpłacającego, – nazwy i adresu wpłacającego, – numeru NIP lub identyfikatora uzupełniającego wpłacającego, – typu identyfikatora, – okresu, którego dotyczy dokonywana wpłata, – symbolu formularza lub płatności.
Konieczne jest także wskazanie daty i podpis wpłacającego.
Przelew do urzędu skarbowego – symbol formularza
Symbol podatkowy to oznaczenie, które przypisane jest do podatku lub rodzaju wpłaty. Wynikają one z Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2020 roku w sprawie wykazu numerów bankowych urzędów skarbowych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 roku.
Są to m.in.:
– KP, czyli przelew z tytułu podatku dochodowego opłacanego w formie karty podatkowej, – PIT-37, czyli przelew w związku z zeznaniem o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym, – PPL, czyli zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych opodatkowanych podatkiem liniowym, – PPE, czyli zryczałtowana zaliczka na podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych, – PCC-3, czyli deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
Akty prawne: Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2020 roku w sprawie wykazu numerów bankowych urzędów skarbowych obowiązujących od dnia 1 stycznia 2020 roku Dz. Urz. Min. Fin. 2020 poz. 2, Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 lutego 2017 roku w sprawie wzoru formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek bankowy urzędu skarbowego Dz. U. 2017 poz. 391.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock