Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu 2018 roku wyniosło 4840,44 złotych. To mniej, niż zarabialiśmy w marcu, ale więcej niż przed rokiem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przeciętne pensje wzrosły o 7,8 procent.
Dla porównania w marcu przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 4886,56 zł i przyśpieszyło wtedy (rok do roku) o 6,7 proc. W kwietniu pensje rosły jeszcze szybciej - o 7,8 procent w ujęciu rocznym - choć przeciętnie mieliśmy w portfelach mniej (o 46,12 zł) niż przed miesiącem.
Przyczyny wzrostu
Analitycy mBank Research w komentarzu do najnowszych danych GUS zwrócili uwagę, że przeciętne wynagrodzenie wzrosło powyżej konsensusu (7,2 proc.) i nieco bliżej optymistycznej prognozy (7,5 proc.).
Jak zauważył ekonomista banku Pekao Piotr Piękoś, "jest to najwyższy odczyt dynamiki płac od ponad 9 lat, nie licząc jednorazowego wyskoku w styczniu 2012 roku związanego z przesunięciami premii w związku z podwyżką składki rentowej".
"Na podstawie struktury wzrostów z poprzednich miesięcy i naszych szacunków przypuszczamy, że przyspieszenie względem poprzedniego miesiąca to zasługa splotu kilku korzystnych czynników: wypłat premii w górnictwie i bazy statystycznej z poprzedniego roku, korzystnego układu dni roboczych podbijającego ruchome składniki wynagrodzeń w przemyśle i budownictwie oraz solidnych trendów wzrostowych w sekcjach usługowych" - wskazali analitycy mBank Research.
Zdaniem analityków, w obecnych warunkach można prognozować wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przedziale 8-10 procent w drugiej połowie roku. Jak podkreślili, żądania płacowe może dodatkowo stymulować obecny wzrost cen paliw.
O danych
Dane GUS dotyczą zatrudnienia i wynagrodzeń w podmiotach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą w określonym przez GUS szerokim zakresie: od leśnictwa przez m.in. górnictwo, dostawy wody, działalność związaną z nieruchomościami, reklamę itp. Nie uwzględnione w nich są m.in. osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych.
Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock