GUS: średnie pensje przebiły 4 tys. Przybywa też etatów

Pieniądze

TVN24 BiSGUS: średnie pensje przebiły 4 tys. Przybywa też etatów

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosło 4 tys. 214,14 zł, co oznacza, wzrost w ujęciu rocznym o 4,9 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oceniają, że dane te świadczą o poprawie sytuacji na rynku pracy.

GUS wskazał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku wyniosło w marcu 4213,50 zł. W pierwszym kwartale 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, wyniosło 4053,71 zł, a bez uwzględniania wypłat nagród z zysku w pierwszym kwartale br. wyniosło 4053,47 zł. Z danych wynika ponadto, że w marcu przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,1 proc. licząc rok do roku i wyniosło 5 mln 575,6 tys.

Poprawa

Główna Ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że opublikowane dane potwierdzają, że na rynku pracy kontynuowana jest poprawa. - Przyspiesza nominalny wzrost wynagrodzeń w dużych firmach, ale ponieważ utrzymuje się w Polsce deflacja siła nabywcza wynagrodzeń jest jeszcze wyższa - mówiła. - Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw także stopniowo się zwiększa i w kolejnych miesiącach trend ten powinien zostać utrzymany. Nowe etaty powstają i powstawać będą, w związku z wyczerpującymi się mocami produkcyjnymi firm oraz uruchamianymi inwestycjami - dodała. W jej ocenie tempo wzrostu funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw, obecnie najszybsze od października 2008 r., skutkować będzie wzrostem konsumpcji, choć jego część będzie zapewne przeznaczana przez gospodarstwa domowe także na oszczędności. - Tempo wzrostu gospodarczego będzie według moich prognoz w tym roku wyższe niż w roku ubiegłym i wyniesie co najmniej 3,6 proc. - wskazała. Z kolei ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski komentując piątkowe dane GUS stwierdził, że nie można wykluczać, że szybki spadek bezrobocia na przestrzeni ostatnich kwartałów sprawił, iż powoli zaczynamy mieć już do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. Ekonomista Banku Pekao Piotr Piękoś ocenił, że do wysokiej dynamiki płac w marcu mógł się przyczynić m.in. wzrost wynagrodzeń pracowników pracujących na akord w przemyśle w związku z coraz silniejszym wzrostem produkcji przemysłowej. Odnosząc się natomiast do danych o zatrudnieniu oczekuje on kontynuacji dotychczasowego trendu wzrostowego liczby zatrudnionych. - Nie spodziewamy się już jednak istotnych wzrostów dynamiki rocznej zatrudnienia ze względu na rosnącą bazę odniesienia z zeszłego roku - zaznaczył.

W lutym poniżej 4 tys. zł

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. wyniosło 3981,75 zł. Zaś bez wypłat nagród z zysku w lutym 2015 r. - 3981,63 zł.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu