Bitcoin najtańszy od trzech miesięcy

Pieniądze


Wartość bitcoina spadła we wtorek poniżej poziomu sześciu tysięcy dolarów. Tak mało za wirtualną walutę nie płacono od czerwca bieżącego roku.

Najpopularniejsza cyfrowa waluta straciła we wtorek aż 6,2 procent, osiągając poziom 5887 dolarów. W tym miesiącu bitcoin stracił już 26 proc.

Według Bloomberga całkowita kapitalizacja rynkowych wirtualnych walut wynosi 193 mld dolarów. Podczas styczniowego szczytu było to około 835 mld dolarów. We wtorek na wartości tracą też inne kryptowaluty. Ethereum spadł na przykład aż o 13 procent (od początku sierpnia o 40 proc.). Ze stu największych cyfrowych walut tylko jedna nie zanotowała spadku w ciągu ostatnich 24 godzin.

Przyczyny spadków

Co jest przyczyną spadków?. - Jest mało prawdopodobne, aby niedawne zawirowania na globalnym rynku, napędzane kryzysem walutowym w Turcji, wpływały na kryptowaluty - powiedział w rozmowie z Bloombergiem James Quinn, szef rynków w firmie Kinetic.

Inna rzecz, że - zdaniem analityków - kryptowaluty przez długi czas były przewartościowane. Do tego każdy, kto spodziewał się, że bitcoin zapewni schronienie przed turbulencją na światowych rynkach, będzie rozczarowany. W tym miesiącu spadek wartości bitcoina wobec dolara jest niemal tak duży jak 25-proc. osłabienie tureckiej liry z ostatnich dni.

Kurs bitcoinastooq.pl

Autor: tol//sta / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock