500 zł w jednym papierku. Jest nowy banknot

Pieniądze

tvn24Banknot o nominale 500 zł trafił do obiegu

W piątek do obiegu trafił banknot o nominale 500 zł, będąc kolejnym banknotem z serii "Władcy polscy". Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego.

Czytaj więcej o nowym banknocie

Prace projektowe nad nowym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł).

Co na banknocie?

Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

Jak poinformował NBP, "banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego".

"Wprowadzenie do obiegu banknotu 500 zł ułatwi rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz zmniejszy koszty obsługi pieniądza zarówno dla przedsiębiorców, jak i banku centralnego.
 Pozwoli również na lepsze zarządzanie przez NBP zapasem banknotów obiegowych" - czytamy w komunikacie.

Bank centralny przewiduje, że wprowadzenie banknotu 500 zł będzie stopniowo wpływać na strukturę nominałową w Polsce - zmniejszy się liczba zamawianych banknotów 200 zł i 100 zł.

Modernizacja banknotów

Narodowy Bank Polski w ostatnich latach przeprowadził modernizację polskich banknotów wyposażając je w "najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia". Zmodernizowane banknoty o niższych nominałach (10, 20, 50, 100 złotych) znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 roku, a 200 zł od lutego 2016 roku.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NBP